Ako používať priamočiaru pílu?
Priamočiara píla je dnes využívaná, okrem vyrezávania otvorov, taktiež na hrubšie delenie materiálu alebo na prírez fošní, dosiek, paluboviek a plávajúcich podláh, ale aj polykarbonátových dosiek, plexiskla, iných plastov, dokonca aj obkladačiek a kovových profilov. Materiály možno deliť priečne aj pozdĺžne.
Dobrý rez priamočiarou pílou vyžaduje skúsenosť a správny nástroj, plátok. Predovšetkým je nutné vedieť, že pôvodným účelom bolo naozaj vyrezávanie otvorov a nepravidelných tvarov. Preto je nástroj, plátok, tak tenký. Dá sa ním vyrezať kruhový otvor alebo zaoblenie s malým polomerom. Dlhý rovný rez sa naopak robí zle.
Plátok ale nikam nedotlačíte, musíte ho tam doviesť. Ide cestou najmenšieho odporu a aj malé rozdiely v štruktúre rezaného materiálu ho môžu vychýliť z dráhy.
Pozor!
Pozor dajte na zvieranie materiálu. Plátok je zovretý v reze. Navrchu idete presne podľa rysky a potom zistíte, že plátok sa v reze ohol a dole ste o centimeter vedľa. Plátok sa rýchlym kmitaním v reze zahreje, jeho štruktúra povolí, a je to.
Ako priamočiare píly rozdeľujeme?
1. Podľa typu pohonu na sieťové a akumulátorové
- Akumulátorové píly sú obmedzené kapacitou akumulátora, zato im neprerežete prívodnú šnúru a tá vám tiež nevadí pri vedení píly.
2. Podľa tvaru držadla na píly s držadlom žehličky alebo píly s držadlom tvaru hrušky
- Najčastejšie je držadlo tvaru žehličky. Tvar hrušky je určený skôr pre špecialistov. Vedenie píly je s ním citlivejšie a pílou sa lepšie vyrezáva.
3. Píly s "predkmitom" inak tiež "orbitálnym pohybom pílového listu" alebo bez neho
- Táto funkcia pohybuje plátkom v reze dopredu a dozadu. Rez je hrubší, ale rýchlejší. Využitie je najmä pri rezaní prírodného dreva v smere vlákien.
4. Píly s elektronikou a bez nej
- Pri píle s elektronikou je možné regulovať otáčky motora a tým rýchlosť kmitov píly. To je výhodné najmä pri nutnosti presného nájazdu do rezu, ale aj pre rezanie termoplastických materiálov, kde by teplo vzniknuté pri reze mohlo ovplyvniť jeho presnosť alebo kvalitu materiálu.
Pri plexiskle dokonca dochádza, vplyvom teploty pri rýchlom reze, ku znovu spojeniu materiálu za plátkom. Píly bez elektroniky sú dnes už výnimkou.
Nezabudnite
Dôležitou časťou priamočiarej píly je oporná plocha, stôl. Pri lacnejších pílach je vyrobený z plechu a môže spôsobovať určitú nepresnosť v reze. Profesionálne píly ho majú zvyčajne robustnejší, z liateho hliníka.
Takmer každá priamočiara píla má možnosť odsávania pilín z rezu. Málokto to ale využíva. Práca s pílou pripojenou k vysávaču nie je pohodlná a presná.
Dôležitý je aj výber uchytenia materiálu
Pre kvalitný rez je veľmi dôležitý správny výber plátku. Tých je na trhu veľa druhov a líšia sa materiálom z ktorého sú vyrobené, veľkosťou a tvarom zubov.
V Európe sú používané dva systémy uchytenia. Tvar "T" vyvinutý firmou Bosch a tvar "U" vyvinutý v Amerike. Do uchytenia "U" možno väčšinou upnúť aj plátky "T", obrátene to nie je možné.
Mechanizmy držania plátkov sú rôzne, od skrutkovacích po pákové a každá firma používa iné.
Najčastejšie používaným materiálom je nástrojová oceľ (WS), rýchlorezná oceľ (HSS) a ich kombinácia bimetal (BIM). Sú ale aj plátky so zubami s tvrdokovom (HM).
Podľa tvaru zubov možno plátky rozdeliť na plátky s vyhnutými zubami a so zubami zabrúsenými. Veľkosť zubov súvisí s hrúbkou rezaného materiálu. Čím silnejší materiál, tým väčšie zuby.
Niektoré píly majú laserový ukazovateľ smeru rezu a tiež osvetlenie pracovného miesta. K ďalšiemu vybaveniu patrí paralelný doraz alebo zabudovaný zásobník na plátky.