Aquascaping pre začiatočníkov
Správne vybavenie pre aquascaperov
Základom vašej aquascape je, samozrejme, akvárium. Na začiatok by nemalo byť ani príliš veľké, ani príliš malé – akvárium s priemerom 60 cm je veľmi vhodnou veľkosťou pre vašu prvú aquascape.
Ďalším kľúčom k úspechu je výber správneho akváriového vybavenia a príslušenstva. Medzi ne patrí aj externý akváriový filter. Najmä pre akváriá sú teraz k dispozícii filtre s priehľadnými hadicami, aby celkový obraz pôsobil menej rušivo.
Ďalšou dôležitou zložkou je osvetlenie akvária, konkrétne stropné svietidlá, ktoré získajú všetko svetlo, ktoré rastliny potrebujú.
Na vašom nákupnom zozname by malo byť ešte niečo: CO2 pre akvárium. Podobne ako filtračná technológia, aj zariadenia na CO2 sa vyrábajú zo sklenených komponentov a priehľadných trubíc. Súčasťou akvária je aj kvapkadlo na CO2.
Posledným dôležitým prvkom pre vaše akvárium je ohrievač akvária.
Hardscape a softscape v akváriu
Po pridaní substrátu môžete začať vytvárať svoj podmorský svet pomocou živých aj neživých prvkov. Keď hovoríme o tvrdých materiáloch v aquascapingu, máme na mysli tvrdé materiály, ako napr:
- Kamene,
- korene,
- drevo,
- bridlice.
Ako založiť akvárium
Akváriové rastliny rodu Anubias na koreňoch, z ktorých najznámejšie druhy sú Anubias barteri a Anubias barteri nana, dodávajú tejto aquascapingovej scenérii štruktúru. To, čo v popredí vyzerá trochu ako lúka, je eleocharis pusilla, čo je najmenší druh bahennej rastliny. Stačí si kúpiť len jeden exemplár, pretože je in vitro a samovoľne sa rozmnožuje.
Výhody akváriových rastlín in vitro
Výhodou akváriových rastlín in vitro je, že neobsahujú zárodky. To znamená, že neobsahujú baktérie, riasy ani slimáky. A hoci to tak niekedy nevyzerá, v baleniach je množstvo rastlín.
Nástroje na aquascaping
Existujú špeciálne nástroje na aquascaping, ktoré vám uľahčia život. Patria medzi ne.
- Nožnice z nehrdzavejúcej ocele
- Pinzeta z nehrdzavejúcej ocele
- Hladidlá na piesok
- Svorky z nehrdzavejúcej ocele
V prípade aquascapingu sa akvárium upravuje nasucho, čo má nespornú výhodu. Môžete pracovať jemnejšie a pomalšie.
- Najprv do akvária pridajte substrát. Podľa potreby zeminu uhlaďte.
- Do akvária umiestnite tvrdý podklad. Ak použijete ako hardscape korene alebo drevo, musíte počítať s tým, že môžu ľahko odplávať. Možno preto budete musieť korene zaťažiť alebo zabezpečiť.
- Keď je všetko na svojom mieste, navlhčite pôdu pomocou postrekovača na rastliny.
- Teraz je čas na mäkkú „mäkkú krajinu“: zasaďte akvárium.
- Nainštalujte technológiu, t. j. vonkajší filter, inštaláciu CO2 a osvetlenie, ako aj teplomer a ohrievač.
- Je čas na vodu. Do akvária vložte kuchynskú papierovú utierku a opatrne pridajte vodu. Kuchynská papierová utierka zabezpečí rýchlejšie vyčistenie vody. Keď je akvárium plné, opatrne odstráňte papierovú utierku.
- Akvárium pohnojte.
Najprv nájdite ideálne miesto pre akvárium. Pri výbere miesta majte na pamäti celkovú hmotnosť akvária: k hmotnosti samotného akvária sa pripočíta 1 kg na liter vody.
Dno akvária vyplňte substrátom. V prednej časti smerom k sklu nechajte asi 1 - 2 cm voľného priestoru a substrát nechajte stúpať smerom dozadu.
Ďalším krokom je pridanie akváriového piesku do substrátu. Začnite vpredu a pomaly postupujte dozadu. Na rovnomerné rozmiestnenie piesku môžete použiť odmerku.
Nasypte akvarijní písek přibližně do poslední třetiny akvária a nechte ho opatrně vysypat. Část substrátu by měla zůstat viditelná v zadní části.
Substrát a akváriový piesok starostlivo uhlaďte stierkou.
Teraz môžete umiestniť prvú akváriovú rastlinu. Prvky pevného terénu by mohli odplávať, preto nezabudnite zatiažiť alebo zabezpečiť korene.
Keď si číslo 1 našlo svoje miesto v akváriu, môžete doň umiestniť ďalšie rastliny.
Podvodná krajina vám rastie pred očami.
Pridajte rastlinu, ktorá vytvára dojem lúky, a všetko je pripravené.
Pred naplnením akvária vodou by ste mali rastliny a substrát zakryť kuchynskou utierkou. Tým ochránite vodné rastliny aj substrát a zabezpečíte rýchlejšie čistenie vody.
Teraz môžete akvárium opatrne naplniť vodou. Keď je plné, môžete opatrne odstrániť kuchynské utierky.
Teraz môžete pripojiť aj akváriovú techniku, ako je (externý) filter, inštalácia CO2, osvetlenie, teplomer a ohrievač.
Rastliny sú na svojom mieste, voda je naplnená: vaše akvárium je teraz v takzvanej štartovacej fáze. Rastlinám a mikroorganizmom musíte dať čas na rozvoj.
Približne po 14 dňoch môžete svoju podvodnú krajinu prvýkrát pohnojiť, pretože v prvých dňoch rastliny zvyčajne potrebujú na výživu len zeminu.
Starostlivosť o vodnú krajinu
Aj keď ste sa rozhodli, že do akvária nedáte ryby a vytvorili ste „len“ úžasnú podmorskú krajinu, je potrebné ju pravidelne udržiavať. Údržba zahŕňa okrem iného:
- pravidelné hnojenie akvária
- čiastočnú výmenu vody
- čistenie skla a tvrdých povrchov
- odstraňovanie rias
- čistenie filtra
Iwagumi - Skalné záhrady pod vodou
Výber kameňov pre Iwagumi je rozhodujúci
Každý kameň, ktorý umiestnite do Iwagumi, musí mať svoj vlastný charakter. Mal by byť výrazný, s charakteristickým vzorom alebo pruhmi. Zaobstarajte si dobrý výber kameňov, aby ste mohli zostaviť dokonalú kombináciu.
Každý kameň v akváriu zohráva podpornú úlohu a musí byť umiestnený opatrne. Oyaishi je hlavným kameňom v akváriu Iwagumi. Je to najväčší a najveľkolepejší z vašich kameňov. Fukuishi je druhý najväčší kameň a zvyčajne sa nachádza napravo alebo naľavo od Oyaishi. Je to protiváha. Kamene soeishi sú menšie a slúžia na ďalšie zdôraznenie oyaishi. Najmenšie kamene vo vašom iwagumi sa nazývajú suteishi. Tieto kamene použite na vytvorenie pocitu spolupatričnosti medzi všetkými kameňmi.
Ako vidíte, musíte sa trochu pohrať. Na druhej strane, výber rastlín je oveľa jednoduchší: kamene sú vrcholom vášho Iwagumi, takže rastliny by nikdy nemali prerásť vaše kamene. Ideálne sú pôdopokryvné rastliny a rastliny podobné trávam.
Usporiadanie kameňov je skutočné umenie – a zaberie veľa času. Venujte tomu čas, stojí to za to!