Než sa vrhnete do vašej predajne HORNBACH, aby ste si kúpili nové vchodové dvere, mali by ste sa zamyslieť nad nasledujúcimi aspektmi. Zostavili sme pre vás malý kontrolný zoznam toho, na čo pred nákupom vchodových dverí myslieť:
- Z akého materiálu?
- Akú farbu?
- Aký design?
- Sú dostupné?
- Porovnanie hodnôt tepla
- Bezpečnosť
- Správne rozmery
Z akého materiálu budú vaše nové vchodové dvere?
Vstupné dvere dávajú domu tvár. Materiál rozhoduje, ktorým smerom sa vydá. Obvyklé varianty sú drevo, plast, hliník alebo oceľ.
Materiál | Vlastnosti | Údržba |
---|---|---|
Drevo |
| Drevené vchodové dvere potrebujú z času na čas nový náter prostriedkom na ochranu dreva alebo náter proti poveternostným vplyvom. |
Plast |
| Vchodové dvere z plastu sú veľmi odolné, navyše sú na ne iba nízke náklady na údržbu. |
Hliník |
| Ľahké znečistenie je možné ľahko odstrániť vlhkou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom. Neotierajte za sucha, mohlo by dôjsť k poškriabaniu povrchu. |
Drevo s hliníkom |
| Vnútorná strana dreva by mala byť ošetrená ochranným náterom na drevo. Vonkajší hliníkový povrch sa podľa potreby utrie vlhkou handričkou. |
Tepelná izolácia vchodových dverí
Ako zabrániť tepelným stratám? Vaše nové vchodové dvere musia spĺňať požiadavky vyhlášky o úsporách energie. To zaisťuje dobrú tepelnú izoláciu, chráni životné prostredie a znižuje náklady na vykurovanie. Vyhláška stanovuje, že nové vchodové dvere môžu mať súčiniteľ prestupu tepla (hodnotu U) maximálne 1,8 W/(m2 K).
Hodnota U udáva, koľko tepla môže unikať cez stavebný prvok. Čím vyššia je hodnota U, tým horší je izolačný účinok. Pri vchodových dverách je potrebné vziať do úvahy všetky súčasti, t.j. rám, dverné krídlo, tesnenie a prípadné zasklenie. Dôležitá je aj spodná medzera medzi dverami. Ten by mal byť dobre izolovaný, pretože tadiaľto môže unikať veľké množstvo tepla.
Akú farbu majú mať vchodové dvere?
Farba vchodových dverí by mala ladiť s vašou fasádou. Chcete vedieť, ktoré farby spolu dobre ladia? Vyskúšajte si to s plánovačom exteriéru HORNBACH. Tu môžete meniť a porovnávať farbu fasády a vchodových dverí a nájsť tú správnu kombináciu.
Typy vchodových dverí
V novostavbe máte viac možností a väčší výber ako pri rekonštrukcii. Všeobecne sa rozlišujú jednokrídlové a dvojkrídlové dvere, dvere s bočnými výplňami alebo bez nich a dvere s nadsvetlíkom. K dispozícii sú aj vstupné dvere s bezbariérovými podlahovými lištami. To je dôležité vziať do úvahy, ak je niekto v domácnosti odkázaný na invalidný vozík alebo ak sa už chcete zaistiť na starobe.
Jednokrídlové dvere sú klasikou. Ich výhodou je, že vyžadujú málo miesta. To je praktické, ak máte úzky alebo malý vstupný priestor. Pokiaľ máte k dispozícii viac miesta, môžete sa rozhodnúť pre dvojkrídlové vstupné dvere. Ich sila spočíva v tom, že v prípade potreby môžete otvoriť obe časti. Týmto spôsobom sa do domu bezpečne dostane aj váš nový pracovný stôl alebo trampolína pre deti. Vyzerajú tiež priestranne a lákavo.
Bočné panely môžu pri vchodových dverách plniť rôzne funkcie. Napríklad môžete do domu priviesť slnko tým, že sem nainštalujete sklo. Skvelým dizajnovým prvkom sú aj sklá, ktoré umne rámujú a zdôrazňujú vstupné dvere. Existujú predné dvere s dvoma bočnými panelmi alebo iba s jedným. To je dobrá voľba, pokiaľ nie je k dispozícii miesto pre celý "rám". To platí aj pre svetlá. Sú umiestnené nad vstupnými dverami a zaisťujú prirodzené osvetlenie predsiene.
Bezbariérové podlahové lišty
V starobe sa môžu dvere stať veľkým problémom. Pretože ich možno len ťažko prekonať pomocou invalidného vozíka. Šikovní remeselníci sa však nenechajú zastaviť dverami, pretože existujú praktické bezbariérové podlahové lišty. Spoľahlivo tesnia bez toho, aby tvorili prekážku. Zaisťujú príjemné pohodlie aj bez invalidného vozíka.
Triedy odolnosti a zámky pre vchodové dvere
Inteligentné riešenia pre vaše vchodové dvere
Svoj zamykací systém môžete vždy vylepšiť pomocou drobnej technológie. Špeciálna cylindrická vložka nie je nutná - obvykle je možná nekomplikovaná a jednoduchá inštalácia do existujúceho uzamykacieho systému.
Vďaka automatickému zamykaniu je otváranie dverí bezdotykové. Dvere otvorte buď diaľkovým ovládačom, alebo inteligentným telefónom pomocou skenu prsta alebo PIN kódu. Týmto spôsobom sa zámok sám odomkne.
Ešte jednoduchšie je automatické odomykanie a zamykanie dverí cez Bluetooth, keď sa priblížite ku vchodovým dverám alebo sa od nich vzdialite. Stratené kľúče už pre vás nepredstavujú žiadny problém a prostredníctvom aplikácie môžete jednoducho zrušiť oprávnenie na uzamknutie stratených diaľkových ovládačov.
S kontaktným čidlom a príslušnou riadiacou jednotkou si zachováte kontrolu. Upozornenie na každé otvorenie a zatvorenie vchodových dverí prostredníctvom smartfónu.
Zachovajte si prehľad
Zaistite si dodatočné zabezpečenie vchodových dverí. Pomocou kamery môžete zistiť, kto práve stojí predo dvermi. Pomocou obojsmerného zvuku kamery môžete s návštevníkom hovoriť odkiaľkoľvek prostredníctvom smartfónu. Potom môžete buď otvoriť dvere - alebo pokračovať v práci na projekte, pokiaľ návštevník príde nepozvaný.
Ako správne určiť veľkosť vchodových dverí
Ak chcete vymeniť vchodové dvere, určite najskôr rozmery rámu. Zmerajte vnútornú a vonkajšiu stranu od podlahy po horný okraj dverí na pravej a ľavej strane. Potom odčítajte 10 mm na tesnenie a podobne. Potom zmerajte šírku otvoru. Od tejto hodnoty by ste mali odpočítať 20 mm.
Pri novostavbe stačí zmerať výšku a šírku otvoru v stene, t.j. svetlý rozmer, a odčítať 20 mm. Týmto spôsobom môžete ľahko určiť veľkosť požadovaného rámu a zodpovedajúcich dverí. Nezabudnite do výšky započítať aj podlahu.
Ako správne merať dvere
Aj keď ste skúsený domáci majster, môže mať zmysel nechať si správne merania vykonať odborníkom. Môže vám tiež nainštalovať nové vchodové dvere. To sa odporúča najmä pri bezpečnostných vchodových dverách s triedou RC, pretože pri montáži je potrebné dodržať zvláštne špecifikácie.
Čo by ste ešte mali vedieť o vchodových dverách
Prevažná väčšina vchodových dverí sa otvára dovnútra. To má svoje dobré dôvody. Po prvé, váš hosť stojí priamo predo dvermi, keď zazvoní zvonček. Ak by sa dvere otvorili smerom von, hrozilo by nebezpečenstvo zranenia. Po druhé, dvere, ktoré sa otvárajú smerom von, pri daždi zvnútra premoknú a potom kvapkajú do predsiene. Navyše sa tým dvere poškodzujú, pretože ich ochrana proti vetru a dažďu je iba na vonkajšej strane.
Časom sa môže stať, že sa vchodové dvere pokrivia. Dôvodom môže byť chlad, vlhkosť alebo zmena stien či zníženie podlahy. Kvalitnejšie vchodové dvere sú často vybavené závesmi nastaviteľnými v troch smeroch. V závislosti na tom, kde dvere trčia alebo tiahnu, im môžete upraviť zavesenie: