Čo je to vertikutácia?
Pod vertikutáciou (vertikálnym kosením) rozumieme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu a vytvorenie priestoru pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva.
Ako vybrať vertikutátor?
To, aký model je vhodný pre váš trávnik, závisí predovšetkým na tom, ako veľkú plochu musíte spracovať.
Máte veľmi malú a/alebo veľmi ťažko prístupnú plochu? Na takéto účely sa dobre hodia ručné vertikutátory! S týmito prístrojmi však musíte pre dosiahnutie dobrého výsledku zapojiť trochu fyzickej sily.
Máte veľký trávnik s rozlohou viac ako cca 400 m2? Tak to vám potom odporúčame benzínový vertikutátor. Tieto záhradné prístroje si hravo poradia so suchými, tvrdými pôdami. A s týmito modelmi za sebou ani nebudete ťahať elektrické káble, na ktoré by ste museli dávať pozor. Na druhej strane však budete pri benzínových vertikutátoroch musieť vynaložiť o niečo väčšiu námahu na údržbu ako u ostatných prístrojov. A benzínové prístroje tiež vydávajú trochu hlasnejšie zvuky a splodiny.
Je vaša záhrada menšia ako 100 m2? Pre takto malé trávnikové plochy je postačujúci elektrický vertikutátor. Ak takýto vertikutátor budete používať najviac dvakrát za rok, môžete tohto praktického a navyše užívateľsky prívetivého záhradného pomocníka opäť ľahko umiestniť do garáže.
Tip:
S veľmi ľahkými elektrickými vertikutátormi sa u mimoriadne tvrdých pôd nedostanete príliš ďaleko, pretože ich nože sa nebudú môcť zarezať poriadne hlboko do zeme. V takýchto prípadoch si môžete trošičku dopomôcť: Položte na tento záhradný prístroj jednoducho malé vrece s pieskom alebo balík kvetinového substrátu. To občas dokáže hotové divy!
Ako vertikutátory fungujú?
Väčšina vertikutátorov pracuje podľa rovnakého princípu. V prístroji sa nachádza os, na ktorej sú namontované oceľové nože či kotúče. Táto os je poháňaná motorom, vďaka čomu sa začne otáčať. Nože, či ostré kotúče sa potom začnú zarezávať v kolmom smere niekoľko milimetrov do zeme.
Hĺbku rezu možno nastaviť buď nastavením výšky koliesok, alebo polohou osi. Materiál odstránený vertikutáciou, ako napríklad machy alebo odumretá tráva, sú vyhadzované smerom dozadu a skončia v záchytnom koši vertikutátora.
Pri práci s trávnikovými vertikutátormi a ďalšími hlasnými prístrojmi by ste mali dbať na dostatočnú ochranu proti hluku. Pre stanovenie vhodnej ochrany proti hluku sa odporúča riadiť sa podľa nasledujúcich údajov od výrobcu:
- Hladina akustického výkonu (LwA)
- Hladina akustického tlaku (LpA)
Nariadenie o hlučnosti prístrojov obsahuje smernicu, ktorá pre stroje a prístroje záväzne predpisuje označenie hladiny akustického výkonu.
Aký hluk prístroj celkovo vydáva (zdroj hluku), možno vyčítať z údajov hladiny akustického výkonu (LwA). Tá závisí od intenzity vyžarovaných zvukových vĺn a veľkosti prístroja. Veľkosť a tvar miestnosti, v ktorej sa prístroj používa a vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania nemá v ohľade na túto hodnotu takmer žiadny význam.
Čím vyššia je suma hladín akustického výkonu niekoľkých prístrojov, tým je v miestnosti väčší hluk.
Hodnota hladiny akustického výkonu je ako jednotlivý údaj zapisovaný dvoma spôsobmi:
- LwA v dB
- Lw v dB (A)
Hladina akustického tlaku (LpA) opisuje silu vydávaného hluku, ktorý prichádza z určitého zdroja, napr. od trávnikového vertikutátora. Táto hodnota zodpovedá vnímaniu ľudského sluchu, teda zvuku, ktorý sa dostane k ľudskému uchu.
Pôsobenie miestnosti či ďalších predmetov sa pritom nezohľadňuje, čo však túto hodnotu vo svojej porovnateľnosti mierne obmedzuje.
Aby túto hodnotu bolo možné použiť ako smerodajnú, je nutné k nej pridať ešte ďalšie veličiny:
- vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania,
- veľkosť miestnosti,
- polohu zdroja hluku v miestnosti,
- priestorovo akustické vlastnosti (údaje o ozvene pomocou doby odozvy).
Hodnota hladiny akustického tlaku sa môžu uvádzať nasledujúcimi dvoma spôsobmi:
- LpA v dB
- Lp v dB(A)
Výrobca uvádza väčšinou iba hladinu akustického tlaku (LpA). Podľa platnej normy sa však táto norma smie uvádzať iba spoločne s údajom s hladinou akustického výkonu (LwA). Pri uvedení iba hladiny akustického tlaku, na rozdiel od hladiny akustického výkonu, má tento údaj sám o sebe iba malú výpovednú hodnotu.
Ako trávnik správne vertikutovať?
Vertikutáciu vykonávajte jedine na suchom trávniku. Odporúčame raz na jar a ešte raz na jeseň. Neodporúčame však vykonávať vertikutáciu na čerstvo založenom trávniku. Mohlo by sa stať, že by ste vytrhali ešte nezakorenené trávy. Skúste s vertikutáciou počkať 2 - 3 roky.
Ďalej postupujte takto:
- Pokoste váš trávnik na výšku cca 2-4 cm.
- Kolieska alebo nože vertikutátora by mali byť nastavené tak, aby sa trávna mačina narezala do hĺbky približne troch milimetrov.
- Rovnomerne rýchlym tempom jazdite prístrojom po ploche. Nikdy s prístrojom neostaňte stáť, inak by sa mohol vypnúť.
- Ak je váš trávnik v dobrom stave, potom vám postačí vykonať vertikutáciu iba v jednom smere. Pri ďalšej vertikutácii pracujte potom kolmo k predchádzajúcemu smeru. Ak bola trávniková plocha niekoľko rokov zanedbávaná, vykonajte vertikutáciu raz v pozdĺžnom a potom ešte raz v priečnom smere.
- Môže sa stať, že po vykonaní vertikutácie zostanú na ploche holé miesta. Nevadí, vezmite si trávne zmesi a miesta vysejte.
- Pri teplom, suchom počasí sa odporúča trávnik po vykonaní vertikulácie dobre zavlažiť. Po dokončení celej procedúry trávniku doprajte niekoľko týždňov pauzu, aby sa mohol zregenerovať.
- Materiál, ktorý sa na ploche počas vertikutácie vytvoril, z trávnikovej plochy v každom prípade odstráňte a skompostujte.
Ako trávnik dobre prevzdušniť?
Pri prevzdušnení trávnika sa do pôdy vyvŕtajú jazdením záhradným prístrojom po ploche jednotlivé vetracie prieduchy. Zaťažovaním sa pôda pod rastlinami neustále silnejšie stláča. A aj keď sa po trávniku nechodí tak často, postupom času sa zhutní jeho podložie a do pôdy sa môže dostávať len veľmi malé množstvo kyslíka.
V dôsledku nedostatku kyslíka majú korene trávnika problémy s rastom. Ďalším nežiaducim prejavom je nahromadená dažďová voda. Machy a riasy to potom majú už veľmi jednoduché a začnú trávnikovým rastlinám uberať čím ďalej, tým viac miesta. Z času na čas teda trávnik prevzdušnite.
Profesionálne náradie a prístroje, ako napríklad vertikutátor, ktorý človek nepotrebuje každý deň, ale skôr sezónne, si môžete v HORNBACHu tiež zapožičať.