Tip:
Dobrou správou je aj to, že niektoré druhy vinylu môžete pokojne položiť aj do miestností s podlahovým vykurovaním. Neublíži mu to.
Kde nájde vinyl svoje uplatnenie?
Vinylové podlahy sú na rozdiel od iných, podobných, odolnejšie. Hodia sa do menej vyťaženej spálne, ale aj frekventovanej obývacej izby, do kuchyne a vďaka nenasiakavosti aj do kúpeľne.
Okrem bežných domácností sa čím ďalej tým častejšie objavujú v komerčných priestoroch, hoteloch a kanceláriách, ktoré tak dolaďujú do dokonalosti. Stačí si len správne vybrať.
A ako teda vybrať vinylovú podlahu?
Začnime tým, že existujú dva druhy kladenia - vinylovú podlahu môžeme položiť ako plávajúcu tak, že ju do seba budeme zaklikávať, alebo ju budeme lepiť na podklad. Druhý spôsob býva častejší, pretože poskytuje väčšiu istotu, že podlaha nebude "pracovať" a hýbať sa.
Okrem postupu pokládky ide o to, či použijeme vinyl mäkčený alebo tvrdený. Mäkčený vinyl má hrúbku 2-3,5 mm a zvyčajne sa lepí na podklad. Lamely od 3,5 mm sa potom k sebe pripájajú zámkami.
Na čo dať pozor pri voľbe vinylovej podlahy?
Aby ste si vybrali naozaj dobre a aby ste vedeli, do čoho vôbec idete, sledujte pri kúpe podlahy jej zdravotnú nezávadnosť. Každý spoľahlivý predajca by vám mal byť schopný ukázať dokumenty, ktoré ju preukazujú. Existuje pritom hneď niekoľko certifikátov, tak sa nenechajte uspať jedným jediným.
K ďalším dôležitým parametrom patrí celková hrúbka a hrúbka nášľapnej vrstvy. Platí, že čím hrubšia je nášľapná vrstva, tým bude podlaha odolnejšia. Štruktúra povrchu taktiež zohráva svoju úlohu - podlaha by totiž nemala byť ani úplne hladká, ani príliš štrukturovaná.
Tip:
Pozor si dajte aj na typ zaklikávacieho systému. Najrozšírenejší je typ Uniclic alebo Välinge. Ďalšie typy môžu byť tiež spoľahlivé, ale nie sú natoľko rozšírené a zrejme za ne nikto do ohňa ruku nedá.