Typy vysávačov na popol
Na trhu ich existuje celý rad. Záleží, koľko do neho chcete investovať a čo od neho očakávate. Ak si priplatíte za kvalitu, získate aj ďalšie funkcie naviac (napríklad vysávač popola a dielenský vysávač v jednom).
Základom každého vysávača popola je zberná nádoba, hadica, filter a košík na horúce uhlíky.
Pozor!
Všeobecne nie sú vysávače na popol určené na vysávanie žeravých uhlíkov. Ohnisko by tak malo byť pred vysávaním už vychladnuté.
Vysávače popola bez vlastného motora
Vysávače popola s vlastným motorom
Tieto vysávače sú zbernými nádobami na popol s vlastným motorom. Volíte si teda typ podľa výkonu, účinnosti filtrov, prevedenie konštrukcie a príslušenstvo.
Viac než inde hrá pri týchto prístrojoch úlohu cena. Pri výbere sa snažte zvoliť energetickú triedu A +, vysávač bude úspornejší. Výkon vysávača na popol by sa mal pohybovať okolo 1 200 W a vyššie.
Lacné vysávače na popol
Kvalitné vysávače popola
S kúpou drahšieho/kvalitnejšieho vysávača na popol (cena od cca 100 €) získate tiež priemyselný vysávač. Môžete ho využiť na vysávanie popola, dielenských nečistôt, prachu, drevených a kovových pilín a vysajete s ním trebárs aj použitý pelech vášho domáceho miláčika.
Tieto vysávače sú ideálne na každodenné vysávanie popola aj ostatných nečistôt. Dá sa povedať, že oproti lacnejším verziám nemajú žiadne nevýhody. Poďme teda vypichnúť ich prednosti.
Ešte pár tipov na záver
Nikdy nevysávajte vysávačom na popol žeravé uhlíky. Konštrukcia a motor vysávača nie je na takého teploty stavaná. Vždy je vhodné vysávať už vychladnuté ohnisko.
Pozor!
Nikdy nevysávajte vysávačom na popol vodu a iné tekutiny. Došlo by k znehodnoteniu prístroja.
Životnosť filtra predĺžite jeho pravidelným vyklepávaním a ideálne prefúknutím kompresorom. Neperte ho.