Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 10:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

V súčasnosti sa elektrina zo slnečnej energie najčastejšie vyrába pomocou fotovoltaických systémov. Fotovoltaické moduly sa montujú na strechu. Ich fotočlánky alebo solárne články premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu.

Solárne panely s plochou 6 metrov štvorcových vyrobia približne 1 000 kWh elektrickej energie. Zatiaľ však stále ide o jednosmerný prúd. Väčšina domácich spotrebičov s tým nedokáže nič urobiť. Preto musia prejsť na striedavý prúd. O to sa postará striedač, ktorý sa nazýva aj zariadenie na napájanie zo siete. Vyrobená elektrina sa potom buď spotrebuje v domácnosti, alebo sa dodá do siete.

Ako vyrobiť elektrickú energiu pomocou fotovoltaických systémov

Elektrickú energiu si môžete vyrábať vo vlastnom alebo prenajatom byte. S balkónovou fotovoltikou môžete časť slnečnej energie vyrábať na balkóne aj na terase a spotrebovávať ju.

A ak hľadáte riešenie pre altánok alebo chatu na samote v lese, potom by pre vás mohol byť riešením off-grid systém, kde sa energia ukladá do batérie.

Teraz si môžete na svoj dom nainštalovať veternú turbínu. Samozrejme, veterná turbína nie je taká obrovská, ale princíp výroby energie je rovnaký. Vietor poháňa koleso, ktoré poháňa generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu. Podobne ako pri fotovoltaickom systéme, elektrinu buď spotrebuje používateľ, alebo sa dodáva do siete.

Posúďte teda sami alebo s odborníkmi, či je lokalita dostatočne veterná, a môžete začať uvažovať o investícii do veternej turbíny. Nezabudnite inštaláciu konzultovať so stavebným úradom.

Treťou možnosťou výroby vlastnej elektrickej energie je kogeneračná jednotka alebo vykurovací systém s palivovými článkami. Kogeneračná jednotka využíva princíp kogenerácie. To znamená, že teplo aj elektrina sa vyrábajú spaľovacím procesom.

Je to, ako keby sa váš plynový vykurovací systém v domácnosti staral nielen o to, aby vám bolo teplo, ale aj o výrobu elektriny. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.

Výhodou je, že na výrobu elektriny a tepla je potrebné len málo paliva. Kúpa kogeneračnej jednotky je však veľmi zložitá a nákladná. V súkromnom sektore sa preto oplatí takmer len vtedy, ak ju chcete použiť na zásobovanie bytového domu a spojí sa niekoľko záujemcov.

V prípade vykurovania palivovými článkami je situácia iná. Aj tu sa využíva kombinovaná výroba elektriny a tepla, ale "studené spaľovanie" v palivovom článku je chemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom.

Aj v tomto prípade sa energia uvoľňuje vo forme tepla a elektriny. Na rozdiel od kombinovanej výroby tepla a elektriny sa vykurovanie palivovými článkami oplatí aj pre rodinné domy.

Áno, v zásade si môžete vyrábať elektrinu doma. Musíte len dodržiavať predpisy týkajúce sa množstva vyrobenej elektriny a absolvovať všetky potrebné licenčné konania pre príslušný systém. To však výrazne závisí od typu výroby elektriny.

Menovitý elektrický výkon vášho systému môže byť až 2 megawatty. Ak ste pod touto hranicou, výroba elektriny nie je problém. Ak chcete vyrábať viac elektriny, musíte si zaregistrovať živnosť a zaplatiť poplatok, pretože potom sa považujete za komerčného výrobcu elektriny.

Na uskladnenie vašej vlastnej vyrobenej elektriny sú k dispozícii zariadenia na uskladnenie elektriny vhodné pre systém. Elektrickú energiu v nich môžete skladovať dovtedy, kým ju nebudete potrebovať.

Aby ste sa rozhodli, ktorý typ výroby elektriny je pre vás vhodný, musíte zvážiť rôzne faktory. Ak žijete vo veľmi tienistej oblasti, fotovoltika nie je vhodnou voľbou. Na veternú elektráreň musíte získať povolenie, a ak žijete v husto zastavanej oblasti, šance sú pomerne malé. Kogeneračná jednotka sa oplatí len vtedy, ak ňou chcete vykurovať bytový dom. Najlepšie je nechať si poradiť od špecializovanej spoločnosti.

Ako vyrobiť elektrickú energiu pomocou fotovoltaických systémov

Nielen doma si môžete vyrábať vlastnú elektrinu, aby ste znížili svoje účty a pomohli chrániť klímu. Čoraz menej sme ochotní zaobísť sa bez určitého komfortu aj na cestách. Predtým bolo kempovanie spojené s mnohými nedostatkami - bez chladničky, bez elektrického svetla a bez elektrických spotrebičov. Na mnohých miestach to však už neplatí.

Pri kempovaní, stavbe alebo kdekoľvek inde je najlepšie spoľahnúť sa na silu slnka. Prenosné solárne panely a úložisko energie, ktoré vyrábajú, vám umožňujú vyrábať a skladovať vlastnú elektrickú energiu kdekoľvek na svete - aj ďaleko od civilizácie.

A je to naozaj jednoduché a nekomplikované. Potrebujete len tri komponenty: solárny panel, prepojovací kábel a elektráreň.

hore