Výroba energie pomocou fotovoltaických systémov
V súčasnosti sa elektrina zo slnečnej energie najčastejšie vyrába pomocou fotovoltaických systémov. Fotovoltaické moduly sa montujú na strechu. Ich fotočlánky alebo solárne články premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu.
Solárne panely s plochou 6 metrov štvorcových vyrobia približne 1 000 kWh elektrickej energie. Zatiaľ však stále ide o jednosmerný prúd. Väčšina domácich spotrebičov s tým nedokáže nič urobiť. Preto musia prejsť na striedavý prúd. O to sa postará striedač, ktorý sa nazýva aj zariadenie na napájanie zo siete. Vyrobená elektrina sa potom buď spotrebuje v domácnosti, alebo sa dodá do siete.
Skontrolujte počet hodín slnečného svitu
Nemá zmysel inštalovať fotovoltický systém na každú strechu. Aby bol systém rentabilný, musí byť dostatok slnečného svitu počas celého roka. Najlepšie je nechať si to skontrolovať odbornou spoločnosťou.
Veterná elektráreň
Teraz si môžete na svoj dom nainštalovať veternú turbínu. Samozrejme, veterná turbína nie je taká obrovská, ale princíp výroby energie je rovnaký. Vietor poháňa koleso, ktoré poháňa generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu. Podobne ako pri fotovoltaickom systéme, elektrinu buď spotrebuje používateľ, alebo sa dodáva do siete.
Posúďte teda sami alebo s odborníkmi, či je lokalita dostatočne veterná, a môžete začať uvažovať o investícii do veternej turbíny. Nezabudnite inštaláciu konzultovať so stavebným úradom.
Kogenerácia alebo vykurovanie palivovými článkami
Treťou možnosťou výroby vlastnej elektrickej energie je kogeneračná jednotka alebo vykurovací systém s palivovými článkami. Kogeneračná jednotka využíva princíp kogenerácie. To znamená, že teplo aj elektrina sa vyrábajú spaľovacím procesom.
Je to, ako keby sa váš plynový vykurovací systém v domácnosti staral nielen o to, aby vám bolo teplo, ale aj o výrobu elektriny. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.
Výhodou je, že na výrobu elektriny a tepla je potrebné len málo paliva. Kúpa kogeneračnej jednotky je však veľmi zložitá a nákladná. V súkromnom sektore sa preto oplatí takmer len vtedy, ak ju chcete použiť na zásobovanie bytového domu a spojí sa niekoľko záujemcov.
V prípade vykurovania palivovými článkami je situácia iná. Aj tu sa využíva kombinovaná výroba elektriny a tepla, ale "studené spaľovanie" v palivovom článku je chemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom.
Aj v tomto prípade sa energia uvoľňuje vo forme tepla a elektriny. Na rozdiel od kombinovanej výroby tepla a elektriny sa vykurovanie palivovými článkami oplatí aj pre rodinné domy.
Otázky a odpovede - výroba elektriny v domácnosti
Energia na cesty
Nielen doma si môžete vyrábať vlastnú elektrinu, aby ste znížili svoje účty a pomohli chrániť klímu. Čoraz menej sme ochotní zaobísť sa bez určitého komfortu aj na cestách. Predtým bolo kempovanie spojené s mnohými nedostatkami - bez chladničky, bez elektrického svetla a bez elektrických spotrebičov. Na mnohých miestach to však už neplatí.
Pri kempovaní, stavbe alebo kdekoľvek inde je najlepšie spoľahnúť sa na silu slnka. Prenosné solárne panely a úložisko energie, ktoré vyrábajú, vám umožňujú vyrábať a skladovať vlastnú elektrickú energiu kdekoľvek na svete - aj ďaleko od civilizácie.
A je to naozaj jednoduché a nekomplikované. Potrebujete len tri komponenty: solárny panel, prepojovací kábel a elektráreň.