Ako vyrovnať podlahu
Či sa chystáte pokladať laminátovú podlahu, parkety, vinylovú podlahu, korok, dlažbu alebo koberce, tak pod každý typ je potrebný trochu iný podklad. Základom všetkého je dobrá stierka. Podlahový poter je vrstva pod podlahovou krytinou, ktorá sa pokladá na nosný podklad. Je ideálny na vyrovnanie podláh.
V ideálnom prípade by mal byť poter úplne rovný, nosný, suchý a bez prachu a trhlín.
Pokiaľ je podklad nerovný, musíte ho chtiac nechtiac vyrovnať. Odporúčame na to použiť napríklad produkty značky Akkit, ktorá má vo svojom portfóliu vyrovnávacie hmoty aj samonivelačné stierky. Na trhu existujú produkty, ktoré môžete použiť na vyrovnanie celej podlahy alebo len jednotlivých častí. Pri miešaní výrobkov, ktoré ešte nie sú pripravené na použitie, dbajte na dodržanie odporúčaného pomeru miešania.
Ako vyrovnať podlahu s drobnými nerovnosťami
V miestach s drobnými nerovnosťami v potere nemusíte celú podlahu znova vylievať. Obvykle stačí postihnuté miesta vyrovnať vyrovnávacou hmotou alebo vyrovnávacou a spádovou maltou.
Vyrovnávacia hmota
Minimálna a maximálna hrúbka vrstvy vyrovnávacej hmoty závisí od zvoleného výrobku a použitej podlahovej krytiny. Venujte pozornosť pokynom výrobcu o odporúčaných hrúbkach vrstiev v technických listoch výrobkov.
Od hrúbky vrstvy 5 mm musí byť v spojovacej škáre medzi podlahou a stenou umiestnený okrajový izolačný pásik.
Výpočet vyrovnávacej hmoty
Množstvo potrebnej vyrovnávacej hmoty závisí od hrúbky nerovností vašej podlahy. Na to je potrebné najprv určiť hrúbku vrstvy. Rozdeľte podlahu na zóny po jednom metre štvorcovom. Potom použite vodováhu a zmerajte výšku najväčšej jamky v každej zóne.
Príklad pre miestnosť s rozlohou 10 metrov štvorcových:
Zóna 1 4 mm | Zóna 2 7 mm | Zóna 3 5 mm | Zóna 4 3 mm | Zóna 5 5 mm |
Zóna 6 3 mm | Zóna 7 5 mm | Zóna 8 6 mm | Zóna 9 2 mm | Zóna 10 4 mm |
Potom sčítajte všetky hodnoty a vydeľte ich počtom zón, tj. 4 + 7 + 5 + 3 + 5 + 3 + 5 + 6 + 2 + 4 = 44 : 10 = 4,4. Túto hodnotu potom vydeľte dvoma 4,4 : 2 = 2,2. V tomto príklade to znamená, že potrebujete v priemere 2,2 mm vyrovnávacej zmesi. Pre ďalšiu vyrovnávaciu vrstvu môžete pridať ďalšie dva milimetre, takže dôjdete k celkovej hrúbke vrstvy 4,2 mm.
V druhom kroku teraz vypočítate skutočné množstvo vyrovnávacej hmoty. Najprv zistite spotrebu na meter štvorcový a milimeter hrúbky vrstvy pri príslušnom výrobku. Ak je to napríklad 1,9 kg, vynásobte túto hodnotu vypočítanou hrúbkou vrstvy a veľkosťou miestnosti. V našom príklade 1,9 x 4,2 x 10 = 79,8. Celkom by ste teda pre túto miestnosť potrebovali približne 79,8 kg vyrovnávacej hmoty.
Príprava podkladu
Pred vyrovnaním podlahy vyrovnávacou hmotou musí byť podklad suchý, nezamrznutý, pevný, nosný, rozmerovo stály, bez prachu, nečistôt, oleja, mastnoty, separačných prostriedkov a voľných častíc a musí zodpovedať aktuálne platným normám. Vždy dodržujte pokyny výrobcu týkajúce sa doby aplikácie a schnutia.
Ako vyrovnať drevenú podlahu
Chcete vyrovnať starú drevenú podlahu, napr. drevené dosky s perom a drážkou, pre novú podlahovú krytinu? Aj na to existujú špeciálne výrobky, s ktorými drevenú podlahu ľahko pripravíte na novú podlahovú krytinu.
Samonivelačná stierka
Samonivelačná hmota/stierka je produkt, kedy sa hmota sama stane vyrovnávacou vrstvou. U iných nivelačných hmôt možno budete musieť trochu pomôcť, aby ste zaistili vytvorenie rovného povrchu.
Ako položiť poter
Pri pokládke poteru nezabudnite na okrajové izolačné lišty. Musíte ich pripevniť ku všetkým stúpajúcim prvkom, aby ste zabránili vzniku zvukových mostov a kontaktov, ktoré zhoršujú zvukovú izoláciu.
Akú podlahovú krytinu zvoliť na podlahové vykurovanie?
Či môžete na podlahové vykurovanie položiť dlažbu alebo laminátovú, parketovú, vinylovú, kobercovú či korkovú podlahu, závisí od výrobcu a podlahy. Informácie o tom, ktoré podlahy sú najvhodnejšie pre pokládku na podlahové vykurovanie, nájdete v návode výrobcu alebo sa jednoducho opýtajte odborného poradcu vo vašej predajni HORNBACH.
Veľa podlahových krytín môžete podľa toho tiež filtrovať v e-shope. Pokiaľ je možné podlahovú krytinu položiť na podlahové vykurovanie, platí nasledujúce:
- Pred začatím pokládky musí byť najskôr kúrenárom vypracovaný protokol o zahrievaní pre podlahové krytiny na vyhrievaných poteroch.
- Povrchovú teplotu podlahy je možné pomaly zvyšovať približne tri dni po položení podlahy.
- Maximálne množstvo tepla, ktoré môžete na podlahovú krytinu aplikovať, zistíte v návode výrobcu.
Pokládku podlahy je možné urobiť aj na pôvodnú podlahu
Kvôli pokládke novej podlahy niekedy nemusíte úplne odstrániť starú podlahovú krytinu. Vďaka niektorým kombináciám môžete novú podlahovú krytinu položiť priamo na starú podlahovú krytinu alebo starú podlahovú krytinu v niekoľkých jednoduchých krokoch upraviť tak, aby bola vhodná na pokrytie.
Novú podlahu nie je vhodné pokladať na koberec
Pred pokládkou novej laminátovej, parketovej alebo korkovej podlahy je nutné odstrániť starý koberec.
Koberce môžu spôsobiť zvýšený pohyb v oblasti pier a drážok pri chôdzi po novej podlahovej krytine. To môže spôsobiť, že pero a drážka povolia, čo vedie k výškovým rozdielom a nakoniec k otvoreniu škár v novej podlahovej krytine.
Ako položiť laminátovú podlahu na dlažbu
Pred pokládkou laminátovej, parketovej alebo korkovej podlahy nemusíte odstraňovať staré dlaždice. Uistite sa však, že je pod podlahovými doskami položená aj parotesná zábrana a izolácia proti nárazovému zvuku. Než začnete s ďalšími krokmi, nezabudnite opraviť uvoľnené a rozbité dlaždice.
Ako položiť vinylovú podlahu na dlažbu
Rovnosť a šírka škár vašich dlaždíc určí, akú vinylovú podlahu môžete položiť priamo na dlaždice. Čím užšie sú škáry a čím rovnomernejšie sú dlaždice, tým ľahšie je položiť pevnú vinylovú podlahu (klick systém alebo lamely) na vaše dlaždice. V prípade širších škár alebo nerovných dlaždíc potrebujete vinylovú podlahu s pevnou podložkou. Uvoľnené dlaždice musíte vždy zlepiť a vymeniť rozbité dlaždice, než na ne položíte vinylovú podlahu.
Pokládka podláh s nízkou montážnou výškou
Renovujete podlahu a máte iba malú výšku pre novú krytinu? Pri renovácii a modernizácii je často pre nové podlahové krytiny možná iba nízka inštalačná výška. Tu sú vo všeobecnosti vhodné laminátové a drevené podlahy.
Presnú inštalačnú výšku požadovanej podlahovej krytiny nájdete v informáciách o výrobku. V prípade potreby do výšky zahrňte parotesnú zábranu a izoláciu proti kročajovému hluku.