Ako zabezpečiť domov pred dovolenkou
Na dovolenku sa každý z nás teší, ale keď konečne príde čas balenia, zhrozíme sa. Čo keď sa niečo počas našej neprítomnosti stane? Čo keď nás niekto vykradne a po dovolenke budeme miesto aklimatizácie a návratu do práce riešiť napáchané škody na majetku a straty? Poradíme vám, ako sa tomu vyhnúť.
Snáď nikde neplatí viac pravidlo, že najlepšia je prevencia. Nedať zlodejom zámienku na to, aby na váš byt alebo dom vôbec pomysleli, je základom úspechu.
Čo teda robiť, než odídete?
V prvom rade vedzte, že o dovolenke by ste mali povedať len svojim blízkym. Nepíšte na sociálne siete, že sa tešíte na odchod a na ako dlho sa vzďaľujete. Nerozhlasujte to po okolí. Nebaľte a nenakladajte batožinu s veľkou pompou, krikom a hrmotom. Mohla by to byť predohra k zlodejskému plánu.
Zatiahnutie žalúzií, roliet a závesov, to je trik tak starý, že už na neho zlodeji neskočia. Rovnako ako napríklad na sušiace sa prádlo - ak u vás pozorujú deň čo deň to isté, teda zatiahnuté a bielizeň na šnúre už týždeň, sú si takmer istí, že jednoducho nie ste doma.
Preplnená poštová schránka je ďalším znakom toho, že už ste okolo nej pár dní neprešli. Takže je pre zlodeja vzduch čistý.
Pravidelné rozsvecovanie a zhasínanie. S výdobytkom časového spínania sme sa upokojili zhruba na pár mesiacov, ale tie časy sú už dávno preč. Zlodeji sú bystrí a za chvíľu spoznajú, že sa u vás o pol siedmej rozsvieti v kuchyni a o desiatej v spálni. Každý deň. Na minútu presne. To ľudia nerobievajú.
O kľúči v kvetináči alebo pod rohožkou snáď ani nemusíme hovoriť.
Nemusí to stačiť. Ako zabezpečiť dvere a okná?
Správať sa nenápadne, to samozrejme nestačí. Počítajte s tým, že keď si zlodej váš dom vyhliadne, nebude sa ostýchať priblížiť sa do jeho bezprostrednej blízkosti. Keď nenájde kľúč pod rohožkou, bude sa chcieť dostať dovnútra dverami alebo oknami. Čo s tým?
Bezpečné dvere
Pevné a odolné vchodové dvere sú prvým krokom k úspechu. Dvere určite zaistite proti vyrazeniu a proti vyháčkovaniu - to platí hlavne pri dvojkrídlových dverách. Použiť na to môžete západky alebo kolíky.
Vyrazeniu zase zamedzíte spevnením obvodu dverí, napríklad pomocou kovového pásika.Venujte sa tiež pántom, ideálne je mať z vnútornej strany bytu hneď tri a dať na ne zarážku proti vysadeniu. V panelových domoch stojí za skúšku vyliatie zárubní riedkym betónom. Ten pomôže proti roztiahnutiu a následnému vniknutiu do bytu.
Nezabudnite na zámky. Už keď sa do bytu alebo domu sťahujete, prípadne meníte dvere, myslite na to, že sa chcete cítiť bezpečne, keď budete doma a v pohode, keď doma nebudete. Vyberajte z kvalitných zámkov s cylindrickou vložkou, pri ktorom budete môcť zakryť kovania. Zvoliť môžete taktiež bezpečnostný štít alebo viacbodový systém, ktorý zaistí dvere po celom ich obvode.
Zabezpečenie okien a balkónov
Zlodej, ktorý zistí, že by bolo príliš náročné dostať sa k vám dverami, si obhliadne vaše okná, balkón alebo lodžiu. Okná môžete zaistiť niekoľkými spôsobmi - mať v nich vrstvené alebo tvrdené výplne, vybaviť ich mrežami, zaobstarať si poistky proti vysadeniu.
Na balkónoch a lodžiách určite využijete zasklenie, nielen kvôli zlodejom. Bicykle alebo ďalšie veci, o ktoré nechcete prísť a ktoré na týchto miestach inak skladujete, umiestnite po dobu svojej neprítomnosti trebárs dovnútra do bytu, ale tak, aby neboli na očiach, keď niekto nazrie dovnútra.
Zabezpečenie domu a bytu ako celku
Jednotlivé časti domu by sme mali, pozrime sa ešte na elektronické zabezpečenie domácnosti vo všeobecnosti. Nikdy nie je od veci klasický alarm, detektory s mikrospínačmi, ktoré reagujú na pohyb, teplo alebo napríklad nezvyčajné vibrácie, ďalej dobre poslúžia kamery a moderné inteligentné zámky, ktoré vás napríklad SMS správou upozornia na to, že sa niekto dostal do vášho bytu.
Pár tipov na zabezpečenie domova naviac
Ak máte nablízku príbuzného, kamaráta alebo známeho, poproste ho, aby sa k vám občas pozrel, či je všetko v poriadku. Môže vám vybrať schránku, aby nebola preplnená listami a reklamnými letákmi.
Ak chcete byť skutočne dôslední, zapíšte si výrobné čísla svojich elektronických miláčikov - televízie, počítačov a ďalších. Podľa nich sa dá prípadne ukradnutá vec ľahko identifikovať.