Najprv skontrolujte pomocou vodováhy, či stojí akvárium na skrinke rovno.
Nalepte 3D pozadie alebo fototapetu na zadnú vonkajšiu stenu akvária. Voľte tmavšie odtiene pozadia, ryby majú rady tmavú - upokojuje ich. Vy si vďaka nemu užijete farebnosť rybičiek.
Ako založiť akvárium
Neodtrhnete od neho oči. Pohľad na pokojne plávajúce rybičky vás bude upokojovať celé hodiny a odmenou vám bude úplne čistá myseľ. Jedna rada na začiatok - pri zakladaní akvária to chce pokoj, kvapku trpezlivosti a hlavne skvelého pomocníka v akvarijných potrebách. To všetko nájdete v HORNBACHu.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Akvárium vypláchnite teplou vodou, nechajte vyschnúť alebo vytrite, aby sa vám ľahko pokladalo výživné dno. Výživné dno pre rastliny kúpite v každom akvaristickom obchode. Ide o zmes minerálov, humusu a kokosového vlákna, ktorá zaisťuje rastlinám v akváriu dostatočnú výživu. Vrstva by nemala byť hrubšia ako 5 cm, ideálne je prečítať si návod a držať sa ho. Pri rozmiestňovaní výživného dna pre rastliny nechajte na okraji čelnej steny nádrže 5 cm medzeru pre ľahké odkalovanie.
Položte vrstvu akváriového piesku v spáde od zadnej steny. Piesok si vyberte v akváriových potrebách presne podľa typu rybiek, ktoré chcete v akváriu mať. Štruktúra môže byť od jemného piesku až po drobný štrk. Opäť využite odborné skúsenosti personálu akváriových potrieb. Pre ryby je jednoznačne prirodzený tmavý piesok, pretože ryby nepoznajú svetlé dno. Vďaka tmavému piesku nebude tak vidno jeho znečistenie od rias a navyše opäť krásne vynikne kontrast farebných rybiek na tmavom dne.
Vybraný piesok rozmiestňujte od zadnej steny akvária. Začnite výškou 6-12 cm (záleží na veľkosti akvária) a pri prednej stene skončite 2-3 cm vrstvou piesku. Po takto vytvorenom svahu budú všetky nečistoty "schádzať" k prednej stene a akvárium tak budete môcť ľahko a dobre odkaliť.
Výber dekorácie do akvária a jej rozloženie záleží výhradne na vašej fantázii. Kamene a korene dodajú vášmu akváriu atmosféru skutočného vodného dna a ryby získajú miesto na skrýše. Korene navyše slúžia rybkám ako zdroj živín. Kamene nevyberajte vápenité, zvyšujú tvrdosť vody a to väčšina rybiek nemá rada. Teraz nainštalujte do jedného zo zadných rohov filtračnú stanicu a výhrevné teliesko s reguláciou.
Než napustíte akvárium vodou, rozložte doň technické vybavenie - filtráciu, akváriový ohrievač s termostatom a vzduchové kamene. Pri výbere technického vybavenia sa opäť spoľahnite na personál akvarijných potrieb - odporučí vám všetko s ohľadom na objem akvária a požiadavky rybičiek. Technické vybavenie umiestňujte vždy k zadnej stene akvária a pred neho osaďte najväčšie rastliny.
Akvárium napustite do 1/2 až 4/5 vodou z vodovodného kohútika. Do vody je nutné pridať prípravky na odstránenie prípadného chlóru a ťažkých kovov. Je dôležité, aby ste nerozvírili piesok na dne.
Použite malý trik: Na dno akvária položte plochý tanier a cez neho napúšťajte vodu. Nemala by byť príliš studená, najlepšia je izbová teplota.
Rastliny vysádzajte do piesku bez kvetináča a zeminy. Pravidlom je sadiť rastliny od zadnej steny akvária smerom dopredu a vždy od najväčšej po najmenšiu. Rastliny sa sadia do vody z prostého dôvodu. Až keď ich ponoríte do vody, uvidíte, ako sa správajú a až potom môžete plánovať kompozíciu. Vodu z vodovodného kohútika obohatenú o prípravky na odstránenie prípadného chlóru a ťažkých kovov dolejte nad hranu krycej lišty akvária.
Zapojte akváriovú techniku do elektriky a nastavte spínacie hodiny na svetlo v akváriu. Tie sa starajú o to, aby rastliny dostávali presne toľko svetla, koľko potrebujú. To je asi 10-12 hodín. Osvedčila sa aj poludňajšia pauza osvetlenia v trvaní 2-4 hodín. Svetlo v akváriu je nutné predovšetkým kvôli rastu rastlín, ale vyberá sa aj podľa požiadaviek rybiek aj ich farebnosti.
Posledný krok si vyžaduje čas a naozaj dobrú prípravu. Jeden celý mesiac po založení akvária sa z rastlín a dna uvoľňuje čpavok a dusitany, ktoré by mohli rybkám uškodiť. Postupujte teda takto:
- 2. deň po založení akvária do neho dajte tzv. prípravok pre rozvoj denitrifikácie baktérií. To sú baktérie, ktoré potrebuje akvárium ako fungujúci ekosystém.
- 2. deň dajte do akvária 2 lupienky krmiva pre ryby. Denitrifikačné baktérie porastú rýchlejšie.
- Mesiac po založení akvária do neho vložte prvé rybky. POZOR - rybky dávajte do vody sieťkou.
- Za týždeň vložte ďalšie rybky a takto pokračujte, kým nebude vaše akvárium kompletné.