Aby bola bylinková špirála pekne okrúhla, vyznačte si pravidelný špirálovitý pôdorys. Tam, kde má byť stred špirály, zapichnite do zeme kolík a priviažte k nemu šnúru. Na opačný koniec špagátu priviažte ďalší kolík. Práve ste si vyrobili kružidlo, ktorým na zemi vyznačíte rovnomerný kruh. Polomer si môžete vybrať podľa svojich potrieb.Tento kruh vykopte do hĺbky približne desiatich centimetrov a vyplňte drveným štrkom. Ten vytvorí základ a súčasne drenáž. Pomocou kameňov dokreslíte lem a vytvoríte špirálovité závity. Dávajte pozor na to, aby medzery v špirále ukazovali smerom na juh.
Ako založiť bylinkový záhon
Ideálnym záhonom pre pestovanie byliniek je takzvaná "bylinková špirála." Zaisťuje bylinkám optimálny prísun živín a jej rôzne zóny poskytujú každej bylinke to správne prostredie. Navyše taký bylinkový záhon skvele vyzerá. Poradíme vám, ako ho postaviť.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Ako pripraviť miesto pre bylinkovú špirálu
Ako navrstviť kamene na bylinkovú špirálu
Je čas postaviť "múr" špirály. Nájdite si veľké kamene, pokiaľ možno s čo najrovnejším povrchom, a poukladajte ich na seba do špirály. Múr musí byť stabilný, pretože sa nespevňuje pomocou malty. Suchý múr zaručí, že rastliny budú mať dobrú vegetatívnu klímu.
Ako vyplniť medzery drveným štrkom
Každú medzeru vyplňte drveným štrkom. Ten zaistí dodatočnú stabilitu bylinkovej špirály.
A teraz sa môžete pustiť do naplňovania. Pretože každá zóna má svoje špecifické vlastnosti, nakombinujte každú výplň zvlášť. Potom ju rozprestrite do špirály. Môžete využiť aj vykopanú zeminu zo základov.
Jednotlivé výplne rozmiestnite do príslušných zón špirály a buďte trpezliví. Teraz by totiž malo všetko dva až tri týždne odpočívať. Prečo? Substrát aj stavba si sadnú a vy uvidíte, či pred výsadbou rastlín nie je ešte potrebné substrát dosypať.
Výber a usporiadanie byliniek
Vybrané bylinky si rozdeľte do vlhkej, normálnej a suchej zóny a zasaďte ich. Kvetináče by nemali byť príliš pri sebe. Ideálny
rozostup je asi 25 centimetrov.
Môžete sa pustiť do vysádzania rastlín. Bylinky v kvetináči dôkladne premočte. Až urobíte dieru do zeme, zasadíte do nej rastlinu bez kvetináča. Opatrne ju utlačte a korene voľne zasypte substrátom.
Ak korene predtým mierne narežete, bude rastlina rásť rýchlejšie.
Až budete mať všetky bylinky vysadené, starajte sa o ne, zalievajte ich a pridávajte si ich do pokrmov. Ich chuť a vôňa je totiž nenahraditeľná.