Kvetinový záhon si vopred naplánujte
Aby vaša záhrada kvitla po celý rok, nemali by ste plánovanie zanedbať. Pre začiatok to skúste takto:
- Umiestnenie a veľkosť záhona: To súvisí s veľkosťou vašej záhrady. Uistite sa, že sa ku každej kvetine ľahko dostanete, pomôcť si môžete rôznymi cestičkami.
- Tvar záhona: Záhon nemusí byť vždy len štvorcový alebo obdĺžnikový. Pokiaľ to plocha dovolí, skúste záhon okrúhly, zakrivený alebo ho umiestniť niekam doprostred plochy.
- Výber a usporiadanie rastlín: Pokiaľ chcete vysadiť najmä kvety s vysokými nárokmi na svetlo, je potrebné záhon umiestniť na slnečné miesto. Rastliny by ste teda mali vyberať podľa svetelných podmienok vo vašej záhrade.
Výber a usporiadanie rastlín
Pri navrhovaní kvetinového záhona neexistujú žiadne zásady. Čo sa vám páči, je správne a dobré. Mali by ste však dbať na to, aby spoločne vysadené kvety mali podobné stanovištné podmienky. Aby bol váš záhon naozaj krásny, je najlepšie nakresliť si plán, kam čo umiestniť.
Všimnite si tiež rôzne doby kvitnutia. Záhon môžete usporiadať tak, aby vždy niečo kvitlo. Bola by škoda, keby v lete kvitlo všetko a od jesene už vôbec nič.
Kvety pre váš záhon môžete rozdeliť do rôznych kategórií:
- Trvalky, cibuľoviny: akonáhle ich raz zasadíte, máte s nimi len málo práce.
- Jednoročné letné kvety: je treba každý rok presádzať. To predstavuje nielen veľa práce, ale aj náklady. Na druhú stranu môžete každý rok meniť farebné usporiadanie záhonu.
Záhon môžete vysadiť aj podľa farieb. Buď môžete vysadiť podobné farby, napr. rôzne odtiene červenej, ružovej, alebo sa môžete rozhodnúť pre celú paletu farieb naraz.
Pohrajte sa tiež s umiestnením nižších a vysokých rastlín. To dodá záhonu dynamiku. V prípade, že si vyberiete iba kvety s veľkými listami, môže to pôsobiť priamo ohromujúcim dojmom.
Vysoké kvety radšej dozadu
Pokiaľ na záhone kombinujete rôzne druhy kvetov, mali by ste myslieť na to, aby vysoké rastliny boli vzadu a nižšie vpredu. Tak sa nebudú navzájom zakrývať a predovšetkým si nebudú kradnúť svetlo.
Ktoré kvety sa k sebe hodia?
Správne umiestnenie má zásadný význam pre rast a zdravie rastlín. Vysadiť ostrôžky a stračonôžky (Delphinium) do málo oslneného rohu záhrady je rovnako zlé ako vysadiť tieňomilnú funkiu na slnečné miesto. V najhoršom prípade kvety uhynú, pokiaľ nie sú vysadené na správnom mieste. Svetlo je pre prežitie rovnako dôležité ako voda.
Tieň | Polotieň | Slnko | |
---|---|---|---|
Jednoročné kvety |
|
|
|
Trvalky |
|
|
|
Cibuľoviny |
|
|
|
Ako kvetinový záhon založiť
Už ste dokončili plán svojho záhonu? Vybrali ste rastliny, nakreslili plán a premysleli, kam čo umiestniť? Potom teda hor sa do záhrady! Najvhodnejšou dobou pre založenie záhona je jar, kedy pominuli mrazy a pôda sa opäť pomaly zahrieva.
Pripravte si pôdu
Pokiaľ je pôda obzvlášť ílovitá a neprepúšťa veľa vody, mali by ste do nej zapracovať piesok a poriadnu dávku kompostu, ktorý pôdu urobí priepustnejšou a kompost jej dodá niektoré dôležité živiny.
Nechajte pôdu odpočívať
Po spracovaní pôdy by ste ju mali nechať asi týždeň odpočívať. Počas tejto doby buriny, ktorých semená sa dostali na povrch, znovu vyklíčia. Pred výsadbou kvetov ich tak môžete ľahko odstrániť.
Keď je pôda pripravená, rozmiestnite všetky rastliny podľa vopred pripraveného plánu. Samozrejme sa môže stať, že sa od plánu máličko odkloníte, pretože realita môže byť trošku iná.
Až budete spokojní, vyberte rastliny z kvetináčov a ponorte koreňové baly do vedra s vodou, kým sa neobjavia ďalšie bubliny. Koreňový bal je potom dobre nasýtený vodou.
Vykopte malou lopatkou výsadbovú jamu, umiestnite do nej kvetinu a jamu opäť uzavrite. Trochu ju pritlačte a prvú rastlinu máte na mieste. Dajte jej ešte raz poriadne napiť z kanvy a prejdite k ďalšej.
Ako olemovať a ohraničiť kvetinový záhon
Klasické varianty na ohraničenie záhona sú kameň, betón, kov, plast alebo drevo. Drevené obruby vyzerajú prirodzene a harmonicky splývajú s prírodou. Bohužiaľ nie sú tak odolné. Pokiaľ hľadáte odolné a trvanlivé riešenie, je vhodné použiť kamennú/betónovú obrubu. Tieto materiály sú veľmi nenáročné na údržbu, ale aj tak sa vám medzi ním bude objavovať burina. Pri pokládke záhonového obrubníka postupujte napríklad takto:
Vyznačte si miesto a tvar, ktorým záhonový obrubník povedie. Rýľom zaryte do pôdy do hĺbky približne 6 cm pozdĺž značky.
Tvarovú hranu záhonového obrubníka je možné potom jednoducho zatlačiť do zeme.
Ako sa o (nielen) kvetinový záhon starať
Po založení záhona hrá dôležitú úlohu jeho údržba. O záhon sa musíte starať vždy, ale môžete ovplyvniť, koľko práce na ňom budete mať. Samozrejme platí, že čím väčší záhon máte, tým viac práce musíte urobiť. Pokiaľ sa však rozhodnete napríklad pre pomaly rastúce rastliny, môžete množstvo práce znížiť.
Burinu môžete obmedziť tým, že do pôdy zapracujete tkaninu. Tá prepúšťa vodu a vzduch, ale udržuje burinu pod kontrolou. Proti rastlinám, ktoré tam nepatria, pomáha aj vrstva mulča.
Vrstva mulča na záhone má mnoho výhod, ale zase nie každá rastlina má mulčovaciu kôru rada. A to napríklad ruže, záhonové trvalky a letničky. Im by ste mali nechať pôdu voľnú.
- Pôda je chránená pred teplom a chladom.
- Spodná vrstva je rozkladaná mikroorganizmami a dodáva pôde humus.
- Potláča burinu.
Pokiaľ majú rastliny obzvlášť veľké množstvo kvetov, stonka nemusí byť schopná túto nádheru dlhodobo udržať. Aby sa stonky neohýbali alebo kvety neviseli tesne nad zemou, môžete im pomôcť.
Podpery alebo malé mriežky môžu udržať rastliny vo vzpriamenej polohe. K stabilite môžete prispieť aj miernym hnojením, pretože hnojivo zaisťuje rýchlejší rast, ktorý je často na úkor stoniek. Myslite aj na ochranu náchylnejších rastlín. Keď prší, kvety nasiaknu vodu a sú potom ešte ťažšie.
Škoda každej kvapky vody, ktorá padne vedľa
Pokiaľ neradi zalievate alebo na to často zabúdate, mali by ste na záhon vysadiť veľa trvaliek. Na trvalkách je skvelé, že nevyžadujú veľa zálievky. Platí pre nich pravidlo:
- Je lepšie zalievať ich zriedka, ale potom ich zalievať poriadne.
- Keď dostatočne prší, záhony si poradia sami.
- Pri zalievaní je obzvlášť dôležité, aby ste zalievali dôkladne, aby korene prerástli hlboko do pôdy.
Ako kvetinový záhon hnojiť
Prvú dávku hnojiva dodáte kvetom už pri ich výsadbe. Použite na to hnojivo na záhony a balkóny a nalejte ich priamo do výsadbovej jamy.
Vaše kvety potrebujú veľa živín, najmä keď kvitnú. Mali by ste ich pravidelne hnojiť. Na to je veľmi vhodné tekuté hnojivo. Pokiaľ vedľa seba vysádzate kvety s rôznou dobou kvitnutia, môžete tekuté hnojivo použiť selektívne a dopriať iba tým kvetom, ktoré ho potrebujú.
Ako často treba kvety hnojiť, závisí do istej miery na miestnych podmienkach a typu hnojiva. Preto sa vždy riaďte pokynmi uvedenými na obale.
Ak ste vysadili kvety s jedlými kvetmi, tak používajte iba organické hnojivá.
Ako pripraviť kvetinový záhon na zimu
S nožnicami ku kvetinovému záhonu nechoďte príliš skoro. Keď začnú prvé rastliny vädnúť, je ľahké podľahnúť pocitu, že ich treba ostrihať. Buďte opatrní, pretože tým rastlinu oslabíte. Všetky využiteľné látky, ktoré sú ešte vo zvädnutých častiach rastliny, ukladá do koreňov.
Keď listy úplne zhnednú, potom sa do toho môžete pustiť. Najlepšie je ale počkať tak do polovice novembra, a potom trvalkové záhony zrezať až k zemi. Akonáhle odstránite všetky zvyšky rastlín, tak záhony ľahko upravte. Trvalky potom budú pripravené na zimný spánok.
Pokiaľ ste si pre svoj záhon vybrali trvalky a cibuľoviny, máte na budúcu sezónu postarané. Možno ich ale predsa len budete musieť trochu ochrániť, aby zimu prečkali bez úhony. Najmä vlhké zimy môžu byť pre kvitnúce trvalky a cibuľoviny problémom. Mali by ste ich teda prikryť hrubou vrstvou lístia.
Dreviny, ako je levanduľa, nemajú rady suché a veterné zimy. Najlepšie ich ochránite vrstvou jedľovej čečiny. V prípade potreby by ste mali susedné okrasné kríky chrániť zimnou fóliou.