Čo je prírodná záhrada?
Syntetické chemické pesticídy, jedy a rašelina tu nemajú miesto. Pretože potom môžete jesť doma vypestované ovocie a zeleninu s pocitom, že je všetko v poriadku. Užitočný hmyz, ako sú lienky a blanokrídlový hmyz, drží škodcov na uzde a pomáha vám zaistiť si úrodu.
Pri navrhovaní prírodnej záhrady, napríklad cestičiek, sa zamerajte na prírodné a regionálne sa vyskytujúce materiály, ako je drevo, kamene alebo štrk. Platí pravidlo: menej je viac. Nemáte záhradu, ale balkón? Aj tu môžete vytvoriť prírodné stanovište a podporiť biodiverzitu.
Čo je biodiverzita?
Znie to zložitejšie, než to v skutočnosti je. Biodiverzita označuje množstvo rôznych rastlín a živočíchov v určitej oblasti. A práve variabilita v ňom, teda rozmanitosť, je dôležitá pre rovnováhu v prírode.
Biodiverzita okrem iného zaisťuje čistú vodu a úrodnú pôdu. Prírodné zdroje, ktoré následne slúžia poľnohospodárstvu, z ktorého možno získavať potraviny a suroviny.
Ako založiť prírodnú záhradu
Rastliny v prírodnej záhrade
Vhodné sú tiež drieň obyčajný (Cornus mas), vŕba rakytová (Salix caprea), ruža šípová (Rosa canina), krušina (Rhamnus frangula), trnka obyčajná (Prunus spinosa) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).
A čo tak kvetinovú lúku? V dizajne záhrady vyzerá pekne, ušetríte si únavné kosenie trávnika a zároveň urobíte veľa pre biodiverzitu na záhrade.
Fauna v prírodnej záhrade
Ako urobiť zo svojej záhrady raj pre motýle, divoké včely, ježkov a ďalších?
- Pokiaľ nechcete nechať lístie ležať na záhrade, jednoducho ho uložte do živého plotu. Tam poskytne úkryt napríklad ježkom, dážďovkám a hmyzu a rozloží sa na humus bohatý na živiny.
- Máte šťastie a hniezdia na vašej záhrade vtáky? Dbajte na to, aby ste kríky a živé ploty strihali iba mimo obdobia hniezdnenia.
- Ak chcete kosiť spôsobom šetrným k zvieratám, použite kosu alebo v lepšom prípade strunovú kosačku. Tým udržíte hmyz a ďalšie živočíchy pri živote. Najlepšie je ponechať pruhy trávy, kam sa hmyz môže uchýliť, a pokosenú trávu nechať jeden deň, aby sa hmyz mohol včas dostať do bezpečia, než ju celú odpracete. Pomôže tiež, keď nepokosíte všetko naraz. Hmyz tak môže dlhšie nachádzať potravu.
- Mŕtve drevo, kľač a múriky sú cenným biotopom pre mnoho druhov.
- V horúcich letných dňoch môžete vtákom pomôcť tým, že im zriadite vtáčie kúpele. Najlepšie na mieste, ktoré je mimo dosahu susedovej mačky.
- Uschnuté alebo odumreté rastliny si často uchovávajú časť semien. Ich ponechanie v zime pomôže vtákom a hlodavcom prečkať chladné obdobie.
- Milujete, keď na vašej záhrade štebotajú vtáky? V prírodnej záhrade vás určite čakajú mnohohlasé koncerty. Pokiaľ vysadíte pôvodné kvety, kríky a stromy, ponúknete opereným obyvateľom záhrady bohatý výber plodov a semien.
- Vybudujte si v prírodnej záhrade napájadlo. Smädní obyvatelia záhrady, ako sú ježkovia, vtáky a hmyz, vám poďakujú.
Ak vytvoríte jazierka a biotopy, vytvoríte dôležité stanovištia pre obojživelníkov, ako sú žaby a ropuchy. Vtáky a drobné cicavce na vašej záhrade môžu jazierko využívať na ochladenie alebo pitie. Nezabudnite, že breh by sa mal pomaly zvažovať, aby nespadli do vody.
Jazierko navyše zhromažďuje dažďovú vodu a láka ďalšie druhy hmyzu, napríklad vážky.
Čo obyvatelia prírodnej záhrady ocenia
Biologická ochrana rastlín
Používajte pôdu bez rašeliny a organické hnojivá. Týmto spôsobom pomáhate chrániť naše prírodné zdroje.
Striedanie plodín znamená, že na rovnakom mieste pestujete rôzne plodiny v chronologickom poradí. Striedate rastliny, ktoré majú vysoké, stredné alebo nízke nároky na živiny. Tým sa tiež udržuje zdravá pôda.
Zmiešané pestovanie znamená, že kombinujete určité rastliny, ktoré si navzájom prospievajú, napríklad tým, že sa bránia škodcom.
Najskôr prevencia a monitoring. Akonáhle je totiž rastlina skutočne napadnutá, v ekologickom záhradníctve pomôže iba masívne prerezávanie. Preto je obzvlášť dôležitý tzv. monitoring, teda sledovanie napadnutia a následná redukcia škodcov.
Skleník je ideálnym miestom na pestovanie rastlín. Rovnomerné teploty ocenia nielen exotické rastliny - tunajšia klíma je mimoriadne priaznivá aj pre mnohých škodcov. Navyše je tu menej predátorov. Preto sa vždy starostlivo pozerajte a v prípade napadnutia okamžite konajte.