Čo je prírodná záhrada?
Prírodná záhrada je prostredím pre ľudí, zvieratá a rastliny. Hmyz, vtáky a drobné cicavce v prírodnej záhrade nachádzajú úkryt, potravu a možnosť rozmnožovania. Na vytvorenie prírodnej záhrady nemusíte mať polia ani lány, ale pre biodiverzitu môžete niečo urobiť aj na obyčajnom metre štvorcovom.
Nezáleží na tom, akú veľkú alebo malú plochu máte, aj malý kúsok významne prispieva k prežitiu živočíchov a rastlín.
Najdôležitejším prvkom prírodnej záhrady je využitie rôznych pôvodných voľne rastúcich rastlín, od ktorých je závislých mnoho živočíšnych druhov. Výsadbou vhodných rastlín na záhrade poskytnete živočíchom potravu a úkryt, a tým cenne prispejete k ochrane životného prostredia. Početné druhy motýľov a divokých včiel, ktoré sú ohrozené vyhynutím, by mohli rozprávať.
Čo je dobré pre prírodu, je dobré aj pre vás
Syntetické chemické pesticídy, jedy a rašelina tu nemajú miesto. Pretože potom môžete jesť doma vypestované ovocie a zeleninu s pocitom, že je všetko v poriadku. Užitočný hmyz, ako sú lienky a blanokrídlový hmyz, drží škodcov na uzde a pomáha vám zaistiť si úrodu.
Pri navrhovaní prírodnej záhrady, napríklad cestičiek, sa zamerajte na prírodné a regionálne sa vyskytujúce materiály, ako je drevo, kamene alebo štrk. Platí pravidlo: menej je viac. Nemáte záhradu, ale balkón? Aj tu môžete vytvoriť prírodné stanovište a podporiť biodiverzitu.
Čo je biodiverzita?
Znie to zložitejšie, než to v skutočnosti je. Biodiverzita označuje množstvo rôznych rastlín a živočíchov v určitej oblasti. A práve variabilita v ňom, teda rozmanitosť, je dôležitá pre rovnováhu v prírode.
Biodiverzita okrem iného zaisťuje čistú vodu a úrodnú pôdu. Prírodné zdroje, ktoré následne slúžia poľnohospodárstvu, z ktorého možno získavať potraviny a suroviny.
Ako založiť prírodnú záhradu
Vedeli ste, že hŕstka zeme obsahuje viac živých bytostí ako ľudí na Zemi? Môžu pre vás urobiť veľa, pokiaľ im poskytnete správne životné podmienky. Existujú dva typy pôdnych organizmov:
- Pôdna flóra (baktérie, huby, riasy).
- Pôdna fauna (dážďovky, škrkavky, roztoče atď.).
Pôdne organizmy sú zodpovedné za rozklad a premenu odumretej organickej hmoty (listov, koreňov atď.). Tú premieňajú na výživný humus, ktorého živiny sú k dispozícii rastlinám a ďalším mikroorganizmom. Rovnako pôdu kyprí a mieša všetko dohromady. Tým zaisťujú dobré prevzdušnenie pôdy a zlepšujú jej štruktúru. Dažďové kvapky môžu ľahšie prenikať do vzdušnej pôdy a tá si dlhšie udrží vlahu.
Vďaka organizmom je pôda úrodná a odolná.
Čím urobíte organizmom v prírodnej záhrade a v pôde radosť:
- Vyhnite sa akýmkoľvek jedom. Chemikálie pôdu a život v nej iba oslabujú. Namiesto toho dvakrát až trikrát ročne používajte organické hnojivá. Obsahujú tie správne živiny pre zdravý pôdny život.
- Pravidelné mulčovanie pôdu nielen vyživuje, ale chráni ju aj pred prírodnými živlami a burinou. Mulčovať môžete jesenným lístím, slamou, senom, drevnou štiepkou, škrupinkami (sú dobré na to, aby sa na záhradu nedostali slimáci a mačky), kôrou, štrkom alebo dokonca kartónovými trieskami!
- Chcete si vyrobiť vlastné organické hnojivo? Každoročne ošetrite pôdu dávkou kompostu. Urobíte tým veľkú radosť mnohým tvorom na záhrade.
- Voda z vodovodu často obsahuje veľké množstvo vápnika. To môže spôsobiť príliš vysoké pH (kyslosť) pôdy. Tomu môžete čeliť zalievaním záhrady dažďovou vodou.
Rastliny v prírodnej záhrade
Variácie, variácie, variácie: Čím väčšia rozmanitosť, tým atraktívnejšia bude vaša záhrada pre všetky živočíchy a organizmy.
Snažte sa o širokú škálu rastlín a vysádzajte čo najviac pôvodných, hmyzu priateľských druhov. Tropické rastliny sú krásne, ale vo voľnej prírode by sa nevyskytovali. Preto tieto rastliny väčšinou nie sú pre náš hmyz užitočné. Ak chcete záhradu štruktúrovať, použite záhony s vysokými trvalkami, ploty z mŕtveho dreva a suché kamenné múriky.
Vhodné sú tiež drieň obyčajný (Cornus mas), vŕba rakytová (Salix caprea), ruža šípová (Rosa canina), krušina (Rhamnus frangula), trnka obyčajná (Prunus spinosa) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).
A čo tak kvetinovú lúku? V dizajne záhrady vyzerá pekne, ušetríte si únavné kosenie trávnika a zároveň urobíte veľa pre biodiverzitu na záhrade.
Boj proti burine
Burina k prírodnej záhrade jednoducho patrí. Niektoré buriny sú pôvodnými druhmi rastlín a sú súčasťou ekosystému. Ak burina príliš zdomácni, je najlepšie ju potlačiť. Alternatívou, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, je spaľovač buriny alebo kefa na odstraňovanie buriny napríklad medzi dlažobnými kockami. O to, aby bola burina pod kontrolou, sa postará aj pôdny kryt, napríklad v podobe kôry stromov alebo škrupín.
Recyklácia veľkých vriec
Čo sú to big bagy? Keď si kúpite napríklad väčšie množstvo záhradnej zeminy, je dodávaná vo veľkom vreci. Big bagy sú veľké vrecia vyrobené z tkaného polypropylénu. Ich veľkosť sa pohybuje medzi 1000 a 1300 litrami. Ušetríte tak množstvo jednotlivých obalov.
Vyhodiť ich? Rozhodne nie!
Práve preto, že materiál big bagu nie je biologicky rozložiteľný, môžete ho použiť na uskladnenie biologicky rozložiteľného materiálu. Môžete si v ňom vyrobiť vlastný kompost a použiť ho ako hnojivo pre svoje rastliny!
Pozor, veľké vrece je v spodnej časti uzavreté. Preto by ste mali prírode trochu pomôcť tým, že do Big Bagu vložíte niekoľko dážďoviek, než začnete kompostovať. Big Bag môžete samozrejme používať aj ako ďalšiu nádobu na zelený odpad alebo ako vrece na rastliny.
Fauna v prírodnej záhrade
Zvieratá, ako je hmyz, vtáky a niektoré drobné cicavce, si vyberajú svoje životné prostredie – rovnako ako my ľudia. Potrebujú dostatok potravy, ochranu pred vetrom a počasím a vhodné miesta na rozmnožovanie. Bez hmyzu, hlavne včiel a čmeliakov, sú ovocné stromy a niektoré druhy zeleniny opeľované zle alebo vôbec.
Veľa živočíšnych druhov je ohrozených alebo už vyhynulo, pretože na našich záhradách už nie je dostatok potravy v podobe pôvodných voľne rastúcich rastlín. Prírodnou záhradou alebo balkónom podporujete biodiverzitu.
Proste nechajte prírodu, nech si robí, čo chce. Môžete sledovať, ako sa všetkému darí a ako sa do vašej záhrady sťahujú zvieratá. Vymedzte si napríklad kút, kde všetko necháte, alebo posekajte len časť trávnika, po ktorej pravidelne chodíte.
Prírodná záhrada: inšpirácia
Ako urobiť zo svojej záhrady raj pre motýle, divoké včely, ježkov a ďalších?
- Pokiaľ nechcete nechať lístie ležať na záhrade, jednoducho ho uložte do živého plotu. Tam poskytne úkryt napríklad ježkom, dážďovkám a hmyzu a rozloží sa na humus bohatý na živiny.
- Máte šťastie a hniezdia na vašej záhrade vtáky? Dbajte na to, aby ste kríky a živé ploty strihali iba mimo obdobia hniezdnenia.
- Ak chcete kosiť spôsobom šetrným k zvieratám, použite kosu alebo v lepšom prípade strunovú kosačku. Tým udržíte hmyz a ďalšie živočíchy pri živote. Najlepšie je ponechať pruhy trávy, kam sa hmyz môže uchýliť, a pokosenú trávu nechať jeden deň, aby sa hmyz mohol včas dostať do bezpečia, než ju celú odpracete. Pomôže tiež, keď nepokosíte všetko naraz. Hmyz tak môže dlhšie nachádzať potravu.
- Mŕtve drevo, kľač a múriky sú cenným biotopom pre mnoho druhov.
- V horúcich letných dňoch môžete vtákom pomôcť tým, že im zriadite vtáčie kúpele. Najlepšie na mieste, ktoré je mimo dosahu susedovej mačky.
- Uschnuté alebo odumreté rastliny si často uchovávajú časť semien. Ich ponechanie v zime pomôže vtákom a hlodavcom prečkať chladné obdobie.
- Milujete, keď na vašej záhrade štebotajú vtáky? V prírodnej záhrade vás určite čakajú mnohohlasé koncerty. Pokiaľ vysadíte pôvodné kvety, kríky a stromy, ponúknete opereným obyvateľom záhrady bohatý výber plodov a semien.
- Vybudujte si v prírodnej záhrade napájadlo. Smädní obyvatelia záhrady, ako sú ježkovia, vtáky a hmyz, vám poďakujú.
Ak vytvoríte jazierka a biotopy, vytvoríte dôležité stanovištia pre obojživelníkov, ako sú žaby a ropuchy. Vtáky a drobné cicavce na vašej záhrade môžu jazierko využívať na ochladenie alebo pitie. Nezabudnite, že breh by sa mal pomaly zvažovať, aby nespadli do vody.
Jazierko navyše zhromažďuje dažďovú vodu a láka ďalšie druhy hmyzu, napríklad vážky.
Biologická ochrana rastlín
Bio je v móde. A nielen v supermarkete - čo môže byť prirodzenejšie ako vyskúšať bio na vlastnej záhrade a zahradničit v súlade s prírodou? Máme pre vás tipy na ekologické záhradkárčenie.
Ako pestovať bio a ekologicky?
Používajte pôdu bez rašeliny a organické hnojivá. Týmto spôsobom pomáhate chrániť naše prírodné zdroje.
Zdravie rastlín môžete podporiť striedaním plodín a zmiešaným pestovaním.
Striedanie plodín znamená, že na rovnakom mieste pestujete rôzne plodiny v chronologickom poradí. Striedate rastliny, ktoré majú vysoké, stredné alebo nízke nároky na živiny. Tým sa tiež udržuje zdravá pôda.
Zmiešané pestovanie znamená, že kombinujete určité rastliny, ktoré si navzájom prospievajú, napríklad tým, že sa bránia škodcom.
Chemické pesticídy? Nie, vďaka!
Radšej používajte biologické prípravky na ochranu rastlín. Preventívne opatrenia, ako je výber odrôd zeleniny odolných voči chorobám a správne umiestnenie na záhrade, dôkladná príprava pôdy (vyhnite sa zhutnenej pôde) a používanie pôdnych prísad alebo posilňovačov rastlín, znižujú pravdepodobnosť napadnutia vašich rastlín chorobami.
Ako sa dá predchádzať škodám:
- Kupujte iba silné a zdravé rastliny.
- Používajte iba kvalitné osivo, pokiaľ možno odolné voči chorobám.
- Zvážte pôdne podmienky a polohu, pretože každá rastlina má iné nároky.
- Myslite na dobrú prípravu pôdy a jej obrábanie.
- Vždy sadte a vysievajte s dostatočnými rozostupmi, aby rastlina mala dostatok priestoru na rast a listy mohli vždy dobre zaschnúť.
- Hnojte a starajte sa o rastliny podľa ich potrieb. Nadmerné hnojenie a príliš veľa alebo príliš málo vody robí rastliny náchylnejšími k škodcom a chorobám.
- Podporte osídlenie užitočným hmyzom tým, že zaistíte prírodnú záhradu, v ktorej vždy kvitnú (hmyzu priateľské) rastliny. To znamená žiadne muškáty, ale najlepšie pôvodné divoké kvety a kríky.
- Preventívne a pravidelne používajte prostriedky na posilnenie rastlín na báze prasličky poľnej alebo žihľavy dvojdomej.
- Vždy dbajte na hygienu a riadne odstraňujte zvyšky rastlín. To znamená: Napadnuté lístie vždy vyhoďte do koša na bioodpad, nie na kompost!
- Pravidelne kontrolujte rastliny kvôli možnému napadnutiu škodcami alebo iným narušením.
Bez hmyzu to nepôjde
Prospešný hmyz, ako sú napríklad blanokrídlové a lienky, môže v prírodnej záhrade urobiť veľa práce na ochranu rastlín za vás. Pokiaľ im vytvoríte optimálne podmienky, postarajú sa o zvyšok a udržia škodcov, ako sú vošky, roztoče a podobne na uzde. Ako ich optimálne využiť, sa dozviete tu.
Preventívna ochrana rastlín vonku
Najskôr prevencia a monitoring. Akonáhle je totiž rastlina skutočne napadnutá, v ekologickom záhradníctve pomôže iba masívne prerezávanie. Preto je obzvlášť dôležitý tzv. monitoring, teda sledovanie napadnutia a následná redukcia škodcov.
Preventívna ochrana rastlín v skleníku
Skleník je ideálnym miestom na pestovanie rastlín. Rovnomerné teploty ocenia nielen exotické rastliny - tunajšia klíma je mimoriadne priaznivá aj pre mnohých škodcov. Navyše je tu menej predátorov. Preto sa vždy starostlivo pozerajte a v prípade napadnutia okamžite konajte.