Pred osiatím musíte pôdu riadne skypriť, minimálne do hĺbky rýľa, a to aj v prípade, že budú korene budúcej trávnatej plochy zasahovať do hĺbky len zhruba 10 cm. Tým sa otvoria spodné vrstvy pôdy a voda sa bude môcť lepšie vsakovať. Prácu vám uľahčí použitie záhradného kultivátora. Odstránia sa tým kamene a zvyšky koreňov a podľa akosti danej pôdy môžete zapracovať aj hnojivá a prípravky pre skvalitnenie pôdy.
Ako založiť trávnik
Trávnik je mäkký zelený koberec, na ktorom si po dlhom dni odpočinú vaše unavené nohy. Vykročte do lôžka vytvoreného z tisícov stebiel trávy. Môžete na ňom šantiť, behať či padať a aj tak mu neublížite, len budete mať zelená kolená. Málokedy sme bližšie k zemi než pri pobyte na trávniku.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava pôdy
Po ukončení hrubých zemných prác nasleduje v ďalšom kroku vlastná príprava pôdy. Odstráňte výraznejšie nerovnosti pomocou hrablí a potom nechajte pôdu 2-3 týždne odpočívať. Táto pokojová fáza je dôležitá, aby sa pôda znovu zhutnila a v budúcnosti nedochádzalo k prepadávaniu povrchu pôdy.
V tejto dobe môžu v pôde vyklíčiť odpočívajúce semená buriny, ktorú možno odstrániť 2-3 dni pred osiatím. Teraz môžete znovu aplikovať prípravok pre skvalitnenie pôdy a hnojivo.
Po tejto úprave pôdy plochu vyrovnajte a spevnite použitím nášľapných dosiek alebo najlepšie použitím záhradného valca, čím zabránite nadmernému skypreniu.
Pred výsevom ešte raz premiešajte trávnu zmes rukou. Vďaka tomu sa v zmesi rovnomernejšie rozdelia jednotlivé traviny, resp. semená a budúci trávnik získa homogénny vzhľad. Pre dosiahnutie hustého a odolného trávnika rovnomerne vysejte 20-25 g zmesi na 1 m2. To môžete urobiť buď ručne alebo pomocou posýpacieho vozíka.
V prípade ručného siatia použite o niečo viac osiva, ktoré zaručí vytvorenie ucelenej trávnej plochy. Použitím posýpacieho vozíka dosiahnete pravidelnejšie výsledky, najmä ak osivo rozložíte v dvoch etapách do kríža. Ďalšou praktickou metódou je zmiešanie osiva s pieskom a jeho výsev pomocou posýpacieho vozíka.
Po vysiatí trávnej zmesi musíte semená zatlačiť do zeme pomocou nášľapných dosiek alebo záhradným valcom. Toto intenzívne spojenie so zemou udržuje semená vlhké, urýchľuje ich klíčenie, chráni ich pred odviatím a zabraňuje vtákom, aby semená vyzobávali. Použitím záhradného valca vytvoríte rovnomerný povrch.
Novo vysiate trávne semeno musíte udržiavať rovnomerne vlhké najmä počas prvých 3-4 týždňov. Pri zalievaní držte prúd vody smerom nahor, aby mohla stiekať voda rovnomerne zhora nadol. Výhodou tohto postupu je, že sa trávne semeno výrazne neodplavuje a voda sa ešte môže vo vzduchu mierne ohriať. Akonáhle sa vytvorí hustý koberec, je váš trávnik sebestačný.
Za bežného letného počasia stačí cca. 10-15 litrov vody na m2. Okolo stromov alebo bohatej vegetácie vyžaduje trávnik výdatnejšiu závlahu. V zalievaní pokračujte aj napriek tomu, že už osivo vyklíčilo. Pre trávne plochy s veľkosťou 100 m2 a viac sa oplatí použiť zavlažovač.