Na vrchnej vrstve akrylátu sa nepriaznivo podpisujú padajúce predmety aj ostré hrany. Nepriateľom vrchnej vrstvy vane sú aj agresívne čistiace prostriedky, ktoré dávajú vnútornej časti vane zabrať zo všetkého najviac. Podobné je to aj s vodným kameňom. Ten vytvára na povrchu vane, ktorý by sa mal lesknúť ako zrkadlo, nevzhľadné farebné a matné škvrny.

Ešte predtým, než sa pustíme do renovácie vane, pokúsime sa obyčajným citrónom odstrániť viditeľné škvrny. Podľa starej babskej rady stačí miesta pokvapkať alebo potrieť šťavou z citrusu, väčšinou zmiznú samé. Ak nie, môžeme ešte skúsiť kyselinu soľnú alebo šťaveľovú. Kúpime ich v drogériách. V rukaviciach kyselinu rozotrieme handričkou na špinavé miesta, necháme pôsobiť a potom dôkladne opláchneme.

Ak zlyhá chémia aj babské rady, nastáva čas na renováciu pomocou špeciálnych, na to vyvinutých opravných setov a náterov. Opravná sada slúži na drobné opravy trhlín a defektov akrylátovej škrupiny vane. Súprava sa skladá z tekutej zložky vlastného metylmetakrylátu a tekutej zložky iniciátora polymerizačnej reakcie doplneného riedidlom. Všeobecne platí, že poškodené miesto vybrúsime, vyhladíme a doplníme akrylát. Potom znova prebrúsime a vyhladíme do finálnej podoby. Povrch akrylátových vaní možno každopádne vybrúsiť tak, že bude opäť vyzerať ako nový.

Pomocou retušovacích sád možno opraviť aj liatinové či mramorové vane. Smalt síce patrí k najtvrdším materiálom, preto ho takmer nemožno poškriabať, ale zároveň je veľmi krehký. Preto smaltovaná vaňa trpí, ak do nej padajú ťažšie a ostré predmety. Vrchná vrstva smaltu sa odštiepi.
Najjednoduchším spôsobom renovácie je buď lokálna retuš alebo nástrek príslušnými farbami. Pred veľkoplošným nástrekom je najprv nevyhnutné poškodené miesta opraviť vrstvou smaltu z retušovacej sady, obrúsiť a potom zdrsniť plochu, na ktorú sa bude nanášať farba.

Plechovej vani môže prospieť aj vlepená akrylátová vložka. Tým môžete získať novú kvalitu za rozumnú cenu a využiť najväčšie prednosti akrylátu. Opravená plechová vaňa bude po facelifte teplá na dotyk.

V súčasnosti sa na trhu objavujú aj mramorové vane. Z liateho mramoru sa najčastejšie vyrábajú vaničky do sprchových kútov. Opravná sada na vaničky z liateho mramoru je tvorená dvojzložkovým epoxidovým tmelom, ktorý sa po aplikácii preleští jemnou brúsnou pastou. Liaty mramor je vyrobený zo zmesi dolomitu, sklárskeho piesku, polyesterovej živice a farbiva. Vyhovuje prísnym hygienickým normám a vďaka dokonale hladkému povrchu sa veľmi ľahko udržuje. Má výborné izolačné vlastnosti a vysokú nosnosť, v tenkej vrstve až 300 kilogramov.

Jak renovovat vanu a dlaždičky v koupelně