Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 23. 11. 2024 o 13:51. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Existuje nespočet způsobů, jak střechu navrhnout. V průběhu dějin architektury vznikla řada tvarů střech, které byly realizovány se stejným počtem střešních materiálů.
Zde je přehled běžných tvarů střech:

Ponuka strešných krytín je veľmi široká. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody a nie je vhodný pre každý typ strechy. Tu je prehľad niektorých najobľúbenejších strešných krytín:

Medzi ľahké strešné krytiny patria kovové, plastové, vláknocementové alebo asfaltové šindle. Klasické ťažké strešné krytiny sú pálená, bridlicová alebo betónová krytina.

Moderné novostavby sa niekedy pokrývajú zelenými strechami, ktoré si vyžadujú veľmi pevnú konštrukciu a následnú pravidelnú údržbu. Medzi prírodné strešné krytiny patria napríklad aj šindle, slama alebo trstina.

Práca na strechách je jednou z najnebezpečnejších prác. Najčastejšími príčinami úrazov sú pády z okraja strechy alebo pády cez strešné okná, strešné okná alebo samotnú strešnú krytinu.

Preto skôr, ako plní nadšenia vyleziete na strechu, mali by ste sa oboznámiť s bezpečnostnými pokynmi. Pomôže vám to vyhnúť sa nehodám spôsobeným nesprávnym správaním. Ak nedokážete zabezpečiť dodržiavanie týchto predpisov, vyhľadajte pomoc odborníka.

  • Na strechu vystupujte len vtedy, ak je konštrukčne pevná a ak je k dispozícii vhodná ochrana proti pádu. Pri výstupe na strechu sa uistite, že rebrík alebo strešný výlez je bezpečný.
  • Vo vlhkých a veterných podmienkach je to absolútne tabu. Vaša obuv by mala byť protišmyková. Najlepšie je nosiť špeciálnu bezpečnostnú obuv.
  • Nevykonávajte žiadne práce na streche, ak sa na nej nachádza nadzemné elektrické vedenie.
  • Zabezpečte si riadnu ochranu proti pádu. Primárna ochrana proti pádu zahŕňa systémy, ako sú špeciálne strešné lešenia alebo zábradlia, ktoré vám zabránia priblížiť sa príliš blízko k okraju pádu. Obráťte sa na odborníkov. Sekundárne systémy ochrany proti pádu vás zachytia v prípade pádu. Používajú sa kotviace zariadenia, záchranné systémy, strešné bezpečnostné háky a osobné ochranné prostriedky proti pádu (OOP).

Predbežné a prípravné práce

  • Najprv je potrebné odstrániť starú a/alebo poškodenú strechu.
  • Odstráňte starú strešnú krytinu a strešné laty.
  • Odrežte krokvy a odstráňte všetky staré klince z trámov.
  • Odstráňte staré žľaby, háky a snehové zábrany.
  • Staré antény, satelity atď. nesmú prekážať.
  • Ak je to potrebné, často príde na rad aj pôvodný komín.

Ako zvoliť typ strechy

Zakrytie strechy

  • Strešné škridly sa kladú na laty, ktoré sú upevnené v pravom uhle k sklonu strechy.
  • Kovové strechy, lepenkové strechy alebo zelené strechy sa naopak kladú na strešnú krytinu.
  • Na krokvy sa môžu samonosne klásť len vlnité plechy, trapézové plechy alebo vlnité plechy.

Hrubý odhad nákladov na materiál a prácu

Väčšinu nákladov na strešnú krytinu tvoria náklady na materiál a prácu pokrývačov. Oba bloky nákladov závisia od typu strechy a plochy strechy.

Na čo sa často zabúda:

  • Náklady na lešenie vo veľkej miere závisia od toho, ako dlho bude lešenie na mieste a, samozrejme, od toho, či zastrešujete viacpodlažný alebo jednopodlažný dom.
  • Ak chcete ušetriť náklady, môžete pokrývačom pomôcť tým, že vykonáte prípravné práce a pomôžete im aj iným spôsobom.

Ak chcete prestrešiť starú budovu, zvážte, či má zmysel spojiť tieto práce s inými renovačnými opatreniami, napríklad so zateplením strechy.

Ako zvoliť typ strechy

Ako to už pri veľkých projektoch býva, plány sa s postupujúcimi prácami stále zväčšujú. Jediné, čo ste v skutočnosti chceli urobiť, bola nová strecha. Teraz uvažujete aj o výmene izolácie a možno o inštalácii strešného okna. Má to zmysel, pretože lešenie alebo kontajner na likvidáciu starých škridiel atď. už budú aj tak na mieste.

Ušetríte tým veľa energie a z dlhodobého hľadiska sa vám to finančne oplatí.

Ale poporiadku. Najprv si premyslite, čo chcete robiť.

Tu je niekoľko možností:

  • Nová strešná krytina
  • Zlepšenie izolácie
  • Inštalácia alebo výmena strešných okien
  • Inštalácia vikiera
  • Vytvorenie podmienok na prestavbu podkrovia

Priemerná životnosť strechy je 50 až 60 rokov. Samozrejme, existujú faktory, ktoré môžu životnosť strechy skrátiť. Napríklad nedostatok slnečného svetla. Vtedy škridly nemôžu dobre vyschnúť a zazelenajú sa.
Okrem toho, ak plánujete na strechu inštalovať fotovoltický systém alebo niečo podobné, potom si všetko vopred skontrolujte a naplánujte, pretože neskôr by to mohlo byť o to náročnejšie.

Ako zvoliť typ strechy

Ak renovujete strechu alebo zvažujete, či je to potrebné, položte si otázku: Má vaša strecha izoláciu? A ak áno, aká je kvalitná? Zamyslite sa aj nad tým, či chcete rekonštruovať podkrovie (niekedy v budúcnosti).
Na kvalitnej izolácii by ste rozhodne nemali šetriť, najmä preto, že je povinná, ak strechu aj tak rekonštruujete. Má však pre vás aj množstvo výhod, napríklad úsporu nákladov na vykurovanie alebo lepšiu tepelnú izoláciu v lete.

Okrem mnohých konštrukčných a energetických výhod má renovácia strechy aj vizuálny efekt. V koordinácii so špecifikáciami, ktoré môžu existovať v mieste vášho bydliska - napríklad pokiaľ ide o farbu škridiel - môžete v kombinácii s fasádnou farbou a odkvapmi dodať svojmu domu úplne nový vzhľad.

Strecha musí byť odolná voči dažďu, aby sa nenarušila konštrukcia budovy. Preto sa oplatí nepodceňovať odkvapový systém. Chráni dom, jeho steny a základy pred dažďovou vodou.
Pre každú strechu a dom, pre každý vkus existujú vhodné žľaby a špeciálne zvody. Dávate prednosť kovovým alebo plastovým žľabom? Nielen materiál, ale aj rôzne farby vám umožnia žľaby dokonale skombinovať s bežnými farbami strechy a fasády.

Dokonale sladěné systémové prvky usnadňují časově nenáročnou a jednoduchou montáž okapů na dům. Více informací o jednotlivých prvcích systému najdete v naší grafice.

Poškodenie kovu alebo plechu možno ľahko opraviť pomocou tmelu a farby v spreji. Hotová oprava je vizuálne atraktívna a žľab je potom opäť vodotesný.

  • Poškodené miesta žľabu by mali byť suché a čisté. V ideálnom prípade by ste ich mali prebrúsiť brúsnym papierom.
  • Na poškodené miesto naneste plnidlo zvnútra aj zvonku. Nechajte zmes vytvrdnúť podľa pokynov výrobcu.
  • Nerovné miesta môžete prebrúsiť hrubým brúsnym papierom (zrnitosť 40 alebo 60). Pokračujte v brúsení jemným brúsnym papierom (zrnitosť 80 alebo 120), kým nedosiahnete hladký povrch.
  • Nakoniec jednoducho zušľachtite zinkovým sprejom.

Ako zvoliť typ strechy
Ako vybrať typ strechy


Vhodná konštrukcia a protipožiarne nátery zabezpečujú odolnosť drevenej konštrukcie voči požiaru. Každý krov z drevenej konštrukcie musí byť vystužený. Jednou z možností je použitie pozinkovaných oceľových priečnych výstuh.

Krov však možno vystužiť aj doskovým materiálom, napríklad použitím drážkovaných OSB dosiek ako vnútorného opláštenia alebo podkladových dosiek.
Pri plánovaní krovu by sa mal v spolupráci s dodávateľom vypracovať najmä plán, ktorý určí presné rozloženie krovu vzhľadom na priečky susediace s krovom.

Pružná izolácia alebo fúkaná izolácia je vhodná najmä pre strešné konštrukcie s dvojitým krovom, aby sa zabránilo vzniku dutín na úrovni izolácie. Alternatívne sú k dispozícii aj nosníky s integrovanou izoláciou, ktorá kompenzuje profilovaný prierez nosníka.

Na zabezpečenie trvanlivosti drevených konštrukcií je potrebné venovať osobitnú pozornosť ochrane konštrukčného dreva. Pri vonkajších nosných prvkoch to samo o sebe nestačí; aj tu sa musia použiť chemické prostriedky na ochranu dreva.

Váš projekt získa stabilitu vďaka spojom dreva a konštrukčnému kovaniu. Mimochodom, či už ide o strešnú konštrukciu, prístrešok pre auto, strechu terasy alebo nábytok, použitím drevených spojovacích prvkov a konštrukčného kovania môžete zabrániť zrúteniu konštrukcie pri prvom poryve vetra.
Drevené spojovacie prvky sú k dispozícii v rôznych tvaroch a na rôzne použitie na hlavných a vedľajších nosníkoch. Najdôležitejšie drevené spojovacie prvky a kovania sú uvedené nižšie:

Asfalt je najčastejšie používaný materiál na hydroizoláciu plochých striech. Je vodotesný a ľahko sa s ním pracuje. Asfalt sa nanáša na obe strany nosnej vrstvy a spája sa zahrievaním. Po ochladení sa vytvorí vrstva odolná proti vlhkosti.

Ako zvoliť typ strechy

  • Počítajte s presahom minimálne 8 cm a s presahom približne 10 cm na všetkých stranách strechy.
  • Aký typ asfaltovej lepenky potrebujete? Aký spôsob montáže je pre vašu plochú strechu najlepší?
  • Máte plynový horák?
  • Asfaltovú krytinu možno položiť na rôzne podklady. Je dôležité, aby bol váš podklad suchý a bez oleja, mastnoty, piesku, prachu a iných nečistôt. Uvoľnené časti by sa mali odstrániť a chyby opraviť.


Asfaltové pásy sú vhodné najmä na ploché strechy z betónu alebo na existujúce drevené debnenie. Ak je podklad betónový, mali by ste ho vopred ošetriť bitúmenovým izolačným náterom, ktorý sa môže naniesť na celú plochu strechy štetcom, striekaním alebo valčekom. Pred nanesením ďalších vrstiev strechy sa uistite, že je základný náter dostatočne suchý.
Ak má vaša strecha drevenú slamu, musíte prvú vrstvu hydroizolácie pribiť pozinkovanými klincami so širokou hlavou. Urobte to v mieste, kde sa plechy prekrývajú, vo vzdialenosti 50 až 100 mm. V týchto miestach by sa mala pribiť aj celá plocha, aby sa neskôr nezošmykla.

Asfaltové pásy lepené za tepla

  • Ak chcete skontrolovať, či je pás správne zarovnaný, najprv ho úplne rozviňte a v prípade potreby ho skráťte na správnu dĺžku. Potom pás opäť zrolujte.
  • Teraz môžete pás začať nahrievať. To je možné vykonať počas odvíjania. Dbajte na to, aby ste pás nahrievali čo najrovnomernejšie po celej jeho šírke a dĺžke. V ideálnom prípade by mal asfalt vytvoriť viskóznu hmotu pripomínajúcu guľôčky. Aby ste sa nemuseli stále ohýbať, môžete valec pred sebou tlačiť pomocou ohňovzdornej obuvi.
  • Všetky ostatné pásy položte rovnobežne vedľa seba s presahom najmenej 8 cm.
  • Potom utesnite okraje strechy.

Ako zvoliť typ strechy

Prvá vrstva musí byť prichytená sponkami alebo klincami na drevený podklad.

  • Na jeden meter štvorcový vyčleňte približne jeden liter studeného lepidla.
  • Mali by ste použiť základný náter, aby ste bitúmenovým doskám dodali optimálnu pevnosť lepenia. Po úplnom zaschnutí tohto základného náteru môžete začať s kladením dosiek.
  • Studené lepidlo nanášajte napríklad pomocou starého štetca alebo špeciálnej asfaltovej kefy.
  • Nechajte studené lepidlo približne pol hodiny vyvetrať. To umožní jeho neskoršie dobré vytvrdnutie.
  • Teraz môžete na povrch rozprestrieť asfaltové pásy. Uistite sa, že presah je aspoň 8 cm. Na dosiahnutie optimálneho utesnenia natrite studeným lepidlom aj presahy.
  • Pevne pritlačte a uistite sa, že sa nevytvárajú žiadne bubliny.
  • Vždy používajte rukavice a masku na tvár, pretože studené lepidlo obsahuje rozpúšťadlá a škodlivé látky. Zvyšky lepidla sa nesmú vyhadzovať do domového odpadu, treba ich odniesť do zberného dvora.

Ako zvoliť typ strechy

Tento typ asfaltovej strešnej krytiny sa často používa ako prvá vrstva hydroizolácie strechy.
Vždy začnite na strane, kde sa svah strechy končí odkvapom. Pri odvíjaní fólie opatrne odlepte fóliu na jej spodnej strane. Po položení prvej vrstvy môžete začať lepiť ostatné vrstvy za tepla.

Ako zvoliť typ strechy

Pri tejto trochu zastaranej metóde sa pred valcovanú fóliu naleje horúci tekutý asfalt, takže po valcovaní fólie sa po celej šírke fólie vytvorí asfaltový podklad.
Táto metóda si vyžaduje absolútne suchý podklad.

Ako zvoliť typ strechy

  • Strešné fólie by sa mali vždy skladovať vo zvislej polohe, v chlade a suchu, inak sa môžu predčasne zlepiť. Mali by ste ich tiež chrániť pred priamym slnečným žiarením.
  • Ak ste fólie zakúpili na paletách, mali by ste tesne pred začatím prác odstrániť obal.
  • Ak plánujete inštaláciu strešných fólií pri teplotách nižších ako + 5 °C, uložte ich 24 hodín vopred do dobre temperovanej miestnosti a nevynášajte ich von až tesne pred inštaláciou.
  • Mokré fólie nepriľnú spoľahlivo, preto je najvhodnejší čas na aplikáciu strešných fólií na vrchole leta.
  • Vaša strecha by mala mať sklon aspoň 2-8 %. To umožňuje bezpečný odtok vody a zabraňuje jej dlhodobému státiu.
  • Mali by ste sa tiež uistiť, že poznáte stavebné predpisy vo vašej oblasti a dodržiavate ich.

hore