Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 23. 11. 2024 o 10:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

História drhania alebo makramé siaha hlboko do minulosti. Väčšina ľudí si drhanie a makramé spája s tkanými závesnými košmi. Upliesť však môžete takmer čokoľvek, od malých dekoračných predmetov až po väčšie predmety. Uviazať môžete napríklad batohy alebo nákupné tašky, lapače snov, ozdoby na vianočný stromček, nástenné dekorácie, obrusy, závesy, koberčeky, podložky a mnoho ďalšieho. Z makramé môžete dokonca vyrobiť hojdacie siete a hojdačky. Všetko závisí od vašej chuti byť kreatívny a predovšetkým od kvality materiálu.

Makramé priadza

Priadze na makramé a pletené šnúry sa líšia hrúbkou, farbou, materiálom (bavlna, polyester), povrchovou úpravou a spôsobom použitia. Šnúry sa líšia predovšetkým hrúbkou. Niektoré sú hrubé len 1 až 2 mm. Iné majú priemer až 5 mm. Tie tenšie sa dajú použiť na viazanie príveskov, šperkov a iných drobných makramé výtvorov. Ak chcete, aby vaše dielo bolo väčšie, budete potrebovať hrubšie šnúry. Ak chcete uviazať napríklad záves na kvetináč, materiál by mal byť hrubý aspoň 3 mm.

Ďalší veľký rozdiel je v spôsobe výroby povrazov. Existujú česané (spriadané) a pletené typy. Česané sú buď 1 pramenné, alebo 3 pramenné. To uľahčuje vytváranie ozdobných strapcov na koncoch. Pri pletených šnúrach to nie je také jednoduché. Sú stabilnejšie a zvyčajne o niečo hrubšie.

Korálky, krúžky

Krúžky slúžia na zavesenie makramé, najčastejšie na nich začnete pliesť zavesený kvetináč. Korálky sú skvelým doplnkom k makramé.

Drevená tyč

Na drevenej tyči je radosť pliesť makramé. Potom už stačí len zavesiť dekoráciu na stenu.

Makramé sa v podstate skladá z uzlov, ktoré tvoria vzory. Začnite plochým uzlom, ktorý je jedným z najzákladnejších a najjednoduchších. Plochý uzol sa skladá z dvoch okrajových priadzí a jednej hlavnej priadze medzi nimi. Pravú šnúru preložte cez strednú a pod ľavú. Potom pretiahnite ľavú priadzu pod strednú priadzu, kde už bol vytvorený steh. Pevne ju utiahnite.

Všade naokolo je veľa inšpirácie, presné návody nájdete na sociálnych sieťach, na Pintereste, na kanáloch youtube alebo si vytlačte kreslený obrázok. Chce to len veľa času a trpezlivosti.

Čo je to makramé a ako s ním začať

Určite si dĺžku priadze

Predtým, ako začnete, určte dĺžku priadze. Najskôr si premyslite, aký dlhý bude váš výtvor, pretože potom už bude neskoro ho predlžovať. Takže. priadza, ktorú potrebujete, musí byť aspoň štyrikrát dlhšia. Nedá sa to však povedať presne, pretože dĺžka priadze závisí od viacerých faktorov. Predovšetkým na hrúbke priadze. Čím je hrubšia, tým dlhšia musí byť. Druhým faktorom je počet uzlov. Opäť platí, že čím viac uzlov naviažete, tým viac materiálu budete potrebovať.

Na čo zavesiť makramé

Makramé vyzerá najlepšie zavesené na drevených krúžkoch, kusoch naplaveného dreva, konároch stromov alebo iných miestach a predmetoch. Skôr ako začnete makramé vyrábať, premyslite si, aké veľké bude, aké dlhé bude a ako pevné zavesenie bude potrebné. Na týchto „závesoch“ je na začiatku potrebné urobiť jednoduchý uzol – lodnú slučku.

Čo je to makramé a ako s ním začať?

Začneme jednoducho. Budete na to potrebovať 4 šnúry: 2 vonkajšie a 2 vnútorné.

Najprv položte vonkajšiu ľavú niť na dve nite v strede. Pravú niť navlečte pod dve nite v strede. Potom ju prevlečte cez slučku vytvorenú medzi ľavou niťou a dvoma niťami v strede. Ľavú niť, ktorá je teraz na pravej strane, pretiahnite cez slučku pravej nite vpredu. Tým sa obe stredné nite zachytia do polovičného uzla. Tento postup opakujte ľubovoľne často. Vznikne ozdobná ľavá špirála.

  • Ak pri každom uzle zmeníte smer uzlovania, naviažete štvorcový uzol. To znamená, že vždy striedate ľavú a potom pravú niť nad vedúcimi niťami v strede. Tým sa vytvorí rovná niť, nie špirála.
  • Medzi jednotlivými štvorcovými uzlami môžete tiež ponechať medzery. Potom uzol zatlačte smerom nahor a vytvorte pikošky. Sú to ozdobné slučky, ktoré vyčnievajú zo strany vášho motúza.
  • Ďalšou možnosťou je po každom uzle vymeniť dve vonkajšie nite za dve vnútorné. Vytvoríte tak dve osmičky na ľavej strane a dve X na pravej strane.

Ak ste práve dokončili pletenie makramé, do ktorého chcete zavesiť napríklad hrniec, je dôležitý pevný a dekoratívny záver. Na to je najlepší pletený uzol.

Čo je to makramé a ako s ním začať?
hore