Termín plávajúce zrejme vychádza zo spôsobu pokládky, kedy sa jednotlivé lamely spájajú prostredníctvom "zámku", akéhosi inovatívneho systému pero-drážka, ktorý má ale tú výhodu, že sa jednotlivé spoje nerozpoja. Jej veľkou výhodou je jednoduchosť a tiež možnosť následného rozobratia. A to je výzva!
Súboj materiálov
Kto hľadá užívateľsky komfortnú a teplú plávajúcu podlahu, tak by mal siahnuť po drevenej vrstvenej (všeobecne dvoj- až trojvrstvová) alebo po korkovej podlahe. Jednak ide o rokmi preverené zdravé a ekologické materiály, ktoré sú vybavené modernými zámkami k jednoduchej pokládke. Navyše sú vhodné aj na podlahové kúrenie, o čom panuje všeobecný omyl, že to v prípade drevených podláh nie je možné z dôvodu izolácie a eventuálnej rozťažnosti dreva.
Hrúbka týchto podláh je okolo 10 mm a vďaka vrstvenej konštrukcii nedochádza k "pracovaniu" dreva. Nevýhodou môže byť istá ohľaduplnosť k povrchu - podlahy môžu byť buď lakované alebo napustené tvrdým voskovým olejom. Nevýhoda budúcej údržby, ktorá spočíva v jednoduchej aplikácii tvrdého voskového oleja, je naopak vykúpená vôňou, zdravotnou nezávadnosťou a ekologickým prístupom k životu. O ňom nemôže byť v prípade vinylu ani reč.
Vybrali ste si? Pustite sa do pokládky
Na údržbu je najmenej náročná vinylová podlaha, ale určite by nemala byť takpovediac pod vodou. Ideálne je využiť profi chémiu, existujú špeciálne mopy, pady či pady s automatickýcm dávkovaním chémie.
Drevené, laminátové či korkové podlahy sa najlepšie stierajú vlhkým mopom, nie mokrým. Na drevené podlahy určite využite odborné poradenstvo a odporúčaný prostriedok.
Dúfame, že v tom nebudete príliš plávať...