Svojpomoc po povodni
Hneď ako povodeň pominie, môžete začať s upratovaním. Informácie o tom, ako to urobiť krok za krokom, nájdete tu.
„Aby ste sa ochránili pred infekciou, nezabudnite si pri upratovaní obuť gumáky, nosiť nepremokavé rukavice a vodoodpudivý odev.“
1. Odstráňte kal a odčerpajte vodu
Zaplavené priestory odčerpávajte až po odtečení záplavovej vody a dostatočnom poklese hladiny spodnej vody. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu vašich základov alebo sa voda môže dostať do pivnice cez steny. Vztlak môže ohroziť aj stabilitu celej stavby.
Potom odstráňte všetku zostávajúcu vodu a bahno. Môžete na to použiť vysávač na mokré a suché vysávanie.
Potrebujete na čistiace práce elektrinu?
Odvodnenie zaplavených pivničných priestorov
Máte aj vy zatopenú pivnicu? Nemajte obavy, ak je to možné, mali by ste pivničné priestory vetrať vonkajším vzduchom. Najlepšie je vytvoriť prievan pomocou dvoch otvorov. V opačnom prípade použite ventilátor alebo hadicu, aby ste do miestnosti vtlačili vonkajší vzduch. V opačnom prípade môžete postupovať podobne ako v ostatných miestnostiach. Odsuňte nábytok od stien alebo ho umiestnite na podstavce. Podlaha by mala byť voľná. Vlhké stavebné materiály by sa mali vyhrievať, napr. pomocou infračervených žiaričov. Pri vysúšaní tepelnoizolačných vrstiev alebo dutín v podlahách by ste sa mali poradiť s špecializovanou firmou.
2. Identifikujte a zdokumentujte poškodenie konštrukcie
Ďalej nechajte skontrolovať poškodenú konštrukciu budovy. Označte dosiahnuté hladiny vody a zdokumentujte poškodenie.
Ak boli povodňou zasiahnuté elektrické spotrebiče a systémy, nechajte ich pred zapnutím skontrolovať odborníkom. Skontrolujte, či nebola poškodená nádrž na vykurovací olej. Ak sa uvoľnili škodlivé látky (napr. pesticídy, farby, laky, vykurovací olej atď.), okamžite informujte hasičov.
Škody spôsobené povodňami nahláste poisťovni
V prípade škôd spôsobených živelnými udalosťami, ako je napríklad povodeň, sa uplatňuje poistenie živelných rizík alebo poistenie proti prírodným pohromám. Škody a očakávané náklady oznámte poisťovni bezprostredne po ich vzniku. Lehota je približne jeden týždeň po vzniku škody.
3. Odstráňte mokrý inventár a podlahové krytiny
Po odstránení vody a bahna a zdokumentovaní všetkých škôd by ste sa mali postarať o mokrý inventár. Všetky mokré predmety a podlahové krytiny sa musia bez výnimky odstrániť. Ak je nábytok ešte použiteľný, umiestnite ho ďalej od stien a na podlahové lišty, aby sa dal vetrať zo všetkých strán a vysušiť.
Potom by ste mali všetky povrchy vyčistiť vysokotlakovým čističom.
Stupeň znečistenia vody
V závislosti od stupňa znečistenia vody budete musieť odstrániť a zlikvidovať viac. Hneď ako sa do vody primieša zemina a bahno alebo je voda dokonca kontaminovaná, mali by ste odstrániť nielen tapety a podlahové krytiny, ale aj nasiaknutú omietku a vlhký izolačný materiál.
„Vo všeobecnosti by ste nemali jesť ovocie a zeleninu zo zaplavených oblastí. Ak sa v záhrade nachádzajú hrubé vrstvy ropného kalu, mali by ste o tom informovať okresný úrad alebo poľnohospodársky úrad.“
Potom je čas na sušenie. Dutiny musia vyschnúť. Nasiaknutá minerálna vlna v stenách sa musí odstrániť, prírodné izolačné materiály sa môžu naďalej používať, pokiaľ neboli kontaminované vodou. Okrem vetrania môžete na vysúšanie použiť stavebné sušičky a odvlhčovače.
4. Rekonštrukcia
Hneď ako je všetko suché a upratané, môžete začať s rekonštrukciou. Ale nebojte sa, nemusíte to robiť sami. Máme pre vás množstvo tipov a trikov na úpravu stien, podlahy a interiéru.
Svojpomoc v prípade povodní
Ak sú životy a domácnosti v ohrození v dôsledku povodní, je potrebné konať rýchlo. Ako môžete chrániť seba a ostatních?
Čo robiť v prípade povodne: doma
- Vypnite elektrinu a kúrenie v miestnostiach, ktoré by mohli byť zaplavené alebo boli zaplavené. Najlepšie je odstrániť poistky. Pozor: Hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom!
- Vyprázdnite najmä pivničné priestory, do ktorých môže vniknúť spodná voda.
- Skontrolujte spätné klapky v kanalizačnom potrubí v pivnici. Zabraňujú vniknutiu vody z kanalizácie do odtokového potrubia domu.
- Utesnite okná a dvere aj odtokové otvory.
Čo robiť v prípade povodne: v aute
- Včas odíďte z ohrozených garáží alebo parkovísk. Najmä podzemné parkoviská sa môžu v prípade povodne stať smrtiacou pascou!
- Nejazdite po zaplavených cestách. Ak sa voda dostane do motorového priestoru vášho vozidla, takmer určite dôjde k značným škodám.
- Nikdy neštartujte vozidlo, ktoré je až po olejovú vaňu alebo nad kolesami vo vode. Nechajte ho odtiahnuť.
- Vždy dodržiavajte zábrany a pokyny miestnych orgánov a záchranných služieb.
Dôležité: Ak vlastníte loď, nejazdite po vodných tokoch, ktoré sú zaplavené. Hrozí nebezpečenstvo poškodenia člna naplaveninami.
Čo robiť v prípade povodní: záchrana životov
- Nezačínajte s údajne hrdinskými pokusmi o záchranu iných bez toho, aby ste sa najprv poistili. Ak je to možné, zavolajte si pomoc!
- Ak hrozí akútne nebezpečenstvo povodne, nevstupujte do pivníc alebo podzemných garáží.
- V prípade akútneho nebezpečenstva okamžite odveďte deti z oblasti ohrozenej povodňou.
- Nevstupujte do pobrežných oblastí. Hrozí nebezpečenstvo zaplavenia a demolácie.