Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:14. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Neprispôsobujte sa vášmu trávniku, ale vyberte si taký, ktorý bude plne zodpovedať vašim predstavám. Organizujete napríklad divoké záhradné párty alebo sa z vášho trávnika často stane futbalové ihrisko pre vaše deti? Tak to potrebujete v každom prípade robustný trávnik. Ak má váš trávnik naopak slúžiť na okrasu a nemá sa naňho šliapať, hodí sa jemnejší druh.

Pri nákupe trávnej zmesi venujte pozornosť vlastnostiam semien. V kvalite trávnych zmesí sú celkom podstatné rozdiely:

  • Zmes tráv s vysokým podielom nevhodných tráv má výrazný rast do výšky a vytvára mnoho reziva. Nevznikne však žiadna hustá mačina.
  • Kvalitnú trávnikovú zmes charakterizuje malé množstvo reziva a nevýrazný rast do výšky. Taká trávniková zmes sa z dlhodobejšieho hľadiska viac oplatí.

Určené na vyčíňanie! Športový a ihriskový trávnik je možné namáhať a vydrží pri každej zábave a športe. Trávne semená tohto trávnika vytvárajú robustný, pevný a odolný trávnik. Jedná sa o úžitkový trávnik pre domácu záhradu odolný proti opotrebovaniu a schopný regenerácie.

Okrasný trávnik je učinenou pastvou pre oči a hodí sa pre udržiavanú záhradu. Táto trávna zmes sa skladá z mimoriadne jemných tráv, ktoré neskôr vytvára hustý, zakrpatený a tmavo zelený trávnatý koberec so zamatovým povrchom.

Máte na záhrade veľké stromy? Trávnik do tieňa je oveľa menej náročný na svetlo, takže sa týmto špeciálnym trávnym zmesiam do tieňa bude dariť aj na ploche s obmedzeným množstvom dopadajúceho slnečného svetla.

V januári, kým je pôda zamrznutá alebo podmáčaná, na existujúci alebo od jesene založený trávnik radšej príliš nešliapeme a necháme ho osudu. Čas využijeme na prípravu záhradnej techniky a náradia pre nadchádzajúcu sezónu. Až počasie dovolí, čo môže byť už vo februári, vyrážame do akcie.

Trávnikárov rok štartuje spravidla v marci, kedy sneh definitívne zmizne. Ak zakladáme nový trávnik, pripravíme si pôdu na jarné siatie alebo pokladanie trávnych mačín. Ak ste už prípravu urobili na jeseň, máte výhodu. Pôdu vyčistíme od kameňov, starej trávy, burín, koreňov a ďalších nečistôt.

Ak chceme dokonalý trávnik, musíme na dočistenie použiť „totálny“, ale k prírode šetrný herbicíd. Plochu zrýľujeme a jej povrch rozdrvíme. Pridáme kompost alebo rašelinu a podľa typu pôdy piesok. Do konca mesiaca počkáme, či nevyrašia zvlášť húževnaté buriny, ktoré rýchlo zlikvidujeme – chemicky aj ručne, napríklad špeciálnym vytrhávačom burín, ktorý dokáže vytiahnuť smotanku či pýr aj s koreňom.

Pokiaľ opravujeme pôvodný trávnik, vyrovnáme poškodené miesta zeminou a dosejeme. Vejárovitými hrabľami odstránime mach a splstnatené vrstvy. Tvorba machov je signálom pre zavápnenie trávnika. Použijeme napríklad uhličitan vápenatohorečnatý (50-150 g/m2). Nakoniec pohnojíme preparáty s vyšším obsahom dusíka.

Kalendár starostlivosti o trávnik a druhy trávnikov

V apríli nastáva príhodný a zároveň najvyšší čas na výsev nového trávnika alebo položenie mačiny. Pripravenú pôdu pohrabeme do roviny a pridáme granule kombinovaného hnojiva. Kosenie trávy totiž bude trávniku odoberať živiny a tie je nutné nahradiť v pôde.

Na jar sa trávnik hnojí každé štyri až päť týždňov. Špeciálne zmesi na hnojenie trávnikov s obsahom potrebných látok, ako je dusík, draslík a fosfor, sú k dostaniu v HORNBACHu aj u predajcov záhradnej techniky. Požadované množstvo je uvedené na obale.

Mix s pieskom je nutný iba pri ťažkých pôdach. Použite napr. umytý kremenný piesok (2-3 kg/m2). Do kompletne pripravenej pôdy vpravíme trávne semeno. V ponuke sú zmesi pre najrôznejšie druhy následného využitia – od záťažových po golfové plochy. Nevyhnutným úkonom pri zakladaní trávnika je udupanie plochy, pokojne oceľovým valcom. Ak nie je k dispozícii, vystačíme s lopatou na plocho.

Ak chceme mať trávnik takmer hneď, kladieme mačiny alebo trávne pásy. Vyznačíme plochu a kladieme. Trávny materiál zarovnáme a pritlačíme k zemi. Ďalšie mačiny položíme čo najbližšie a viažeme spoje podobne ako pri tehlovej stene. Takto pokryjeme celú plochu. Pozdĺž spojov potom nasypeme medzi mačiny piesočnatú zeminu. Tento spôsob zakladania trávnika je výrazne drahší ako osiatie, výhodou ale je, že vidíme, čo sadíme aj ako bude budúci trávnik vyzerať.

existujúci trávnik pokosíme, vyčistíme od organických nečistôt a prevzdušníme. Akonáhle tráva dorastie do výšky okolo siedmich centimetrov, posekáme. Kosíme raz týždenne, prípadne častejšie, povzbudzuje to hustotu trávnika. Ak je to nutné, aplikujeme prípravok na ničenie machu a burín. Trávnik prevzdušňujeme vertikutátorom do hĺbky 2 až 4 centimetre, hrabľami alebo ho husto presekneme rycími vidlami. Odstránime rastlinné zvyšky aj mach. Vyrovnáme hrbole a krtince, dosejeme lysé miesta, kde cez zimu zaúradovala napríklad snežná pleseň. Existujú trávne zmesi priamo na obnovu existujúcich trávnikov.

Kalendár starostlivosti o trávnik a druhy trávnikov

V máji dorastie tráva čerstvo zasadeného pažítu do výšky 8 – 10 centimetrov, trávnik prvýkrát pokosíme a pohrabeme. Pri súčasnom trávniku pokračujeme v pravidelnom kosení. Kosiť môžeme už aj plochy, v ktorých sú zasadené jarné kvety. Odkvitli a kosačka na trávu im neublíži. Pravidelné kosenie trávnika je dôležité, pretože tráva neustále hustne. Platí, že málo a často je lepšie ako všetko naraz.

Pri každom kosení meňte smer a vzor kosenia, aby nebola tráva stlačená zakaždým rovnakým smerom. Tráva by sa mala pri každom kosení skrátiť o polovicu až dve tretiny, približne na 5 centimetrov. V polovici leta môže byť vhodné ponechať trávu trochu dlhšiu, aby lepšie odolávala suchu.

V júni prestávame rozlišovať, či sa staráme o trávnik nový alebo zregenerovaný súčasný. Udržiavaný trávnik sa už nelíši. Pokračujeme v pravidelnom kosení a ak bude potrebné aj v zalievaní. Pokiaľ chcete mať svieži a zelený trávnik celé leto, je dôležité ho zavlažovať.

Frekvencia zavlažovania trávnika závisí od teploty a vlhkosti. Keď tráva potrebuje vodu, začne mať modrošedý odtieň. Ak ste zasiali nový trávnik, mali by ste obvykle zavlažovať raz denne, aby mohli semená vyklíčiť a mohli sa vytvoriť pevné korene. V súčasnosti je možné zaistiť zavlažovanie trávnika s minimálnymi problémami. Môžete zavlažovať záhradu ručne, čiastočne alebo úplne automaticky.

Ponúkame pestrý sortiment, vďaka ktorému je možné riadiť zavlažovanie z mobilných aj stacionárnych zariadení a z čerpadiel. Počítačom riadené inteligentné automatizované systémy a zavlažovače sa môžu postarať o prácu a vám stačí len vymyslieť, kam rozmiestniť zavlažovače.

V oboch prázdninových mesiacoch len kosíme, zavlažujeme a priebežne sa zbavujeme vytrvalej buriny. Vytrhávač, ktorý trávneho nepriateľa lapí a vytrhne aj s koreňom, sa stane verným pomocníkom. O frekvencii si príroda povie sama. Na konci leta už môžeme začať s prípravou ďalšieho miesta pre nový trávnik. Vyhrabávame odumretú trávu a mach. V prípade potreby aplikujeme herbicídy a fungicídy.

Kalendár starostlivosti o trávnik a druhy trávnikov

V októbri novo založené trávniky, pokiaľ dosiahli výšku 5 cm posekáme, staré modely už necháme ich osudu, vegetačné obdobie končí. Pravidelne ale odstraňujeme opadané lístie. Ak sa drží na trávniku voda, vyriešime to drenážou.

V novembri tráva prestáva rásť, tak ju pokosíme tento rok naposledy. Dbáme, aby bol aj posledný úkon vykonaný ostrými čepieľkami, aby sa steblá nežuvali a boli odrezané čisto. V opačnom prípade do trávnika môžu preniknúť choroby alebo sa môžu vytvoriť podmienky na snežnú pleseň. Patričnú starostlivosť venujeme údržbe a uloženiu náradia a strojov na úpravu trávnika.

Úplne zaháľať nemusíme ani v decembri. Ak neleží na pažite sneh, môžeme pokračovať v príprave plôch, na ktorých budeme chcieť na jar zakladať nový trávnik. Mrazu sa dobre udržiavaný trávnik báť nemusí, naopak, pomôže v nikdy nekončiacom boji s vytrvalými burinami. Trávnik je najlepšie nechať prezimovať v pokosenom stave, výška strniska musí byť okolo piatich centimetrov. Nenechávajte na ňom vrstvu lístia, pretože vplyvom zvýšenej vlhkosti by totiž došlo k vyhnívaniu porastu, vzniku nepekných hnedých škvŕn, hnilobe a tvorbe plesní.

Kalendár starostlivosti o trávnik a druhy trávnikov
hore