Aký druh trávnika bude pre vás najlepší?
Neprispôsobujte sa vášmu trávniku, ale vyberte si taký, ktorý bude plne zodpovedať vašim predstavám. Organizujete napríklad divoké záhradné párty alebo sa z vášho trávnika často stane futbalové ihrisko pre vaše deti? Tak to potrebujete v každom prípade robustný trávnik. Ak má váš trávnik naopak slúžiť na okrasu a nemá sa naňho šliapať, hodí sa jemnejší druh.
Pri nákupe trávnej zmesi venujte pozornosť vlastnostiam semien. V kvalite trávnych zmesí sú celkom podstatné rozdiely:
- Zmes tráv s vysokým podielom nevhodných tráv má výrazný rast do výšky a vytvára mnoho reziva. Nevznikne však žiadna hustá mačina.
- Kvalitnú trávnikovú zmes charakterizuje malé množstvo reziva a nevýrazný rast do výšky. Taká trávniková zmes sa z dlhodobejšieho hľadiska viac oplatí.
Športový a ihriskový trávnik
Určené na vyčíňanie! Športový a ihriskový trávnik je možné namáhať a vydrží pri každej zábave a športe. Trávne semená tohto trávnika vytvárajú robustný, pevný a odolný trávnik. Jedná sa o úžitkový trávnik pre domácu záhradu odolný proti opotrebovaniu a schopný regenerácie.
Okrasný trávnik
Okrasný trávnik je učinenou pastvou pre oči a hodí sa pre udržiavanú záhradu. Táto trávna zmes sa skladá z mimoriadne jemných tráv, ktoré neskôr vytvára hustý, zakrpatený a tmavo zelený trávnatý koberec so zamatovým povrchom.
Trávnik do tieňa
Máte na záhrade veľké stromy? Trávnik do tieňa je oveľa menej náročný na svetlo, takže sa týmto špeciálnym trávnym zmesiam do tieňa bude dariť aj na ploche s obmedzeným množstvom dopadajúceho slnečného svetla.
Kalendár starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik v zime
V januári, kým je pôda zamrznutá alebo podmáčaná, na existujúci alebo od jesene založený trávnik radšej príliš nešliapeme a necháme ho osudu. Čas využijeme na prípravu záhradnej techniky a náradia pre nadchádzajúcu sezónu. Až počasie dovolí, čo môže byť už vo februári, vyrážame do akcie.
Starostlivosť o trávnik v marci
Jarná starostlivosť o trávnik
V máji dorastie tráva čerstvo zasadeného pažítu do výšky 8 – 10 centimetrov, trávnik prvýkrát pokosíme a pohrabeme. Pri súčasnom trávniku pokračujeme v pravidelnom kosení. Kosiť môžeme už aj plochy, v ktorých sú zasadené jarné kvety. Odkvitli a kosačka na trávu im neublíži. Pravidelné kosenie trávnika je dôležité, pretože tráva neustále hustne. Platí, že málo a často je lepšie ako všetko naraz.
Pri každom kosení meňte smer a vzor kosenia, aby nebola tráva stlačená zakaždým rovnakým smerom. Tráva by sa mala pri každom kosení skrátiť o polovicu až dve tretiny, približne na 5 centimetrov. V polovici leta môže byť vhodné ponechať trávu trochu dlhšiu, aby lepšie odolávala suchu.
Ako sa starať o trávnik v lete
V júni prestávame rozlišovať, či sa staráme o trávnik nový alebo zregenerovaný súčasný. Udržiavaný trávnik sa už nelíši. Pokračujeme v pravidelnom kosení a ak bude potrebné aj v zalievaní. Pokiaľ chcete mať svieži a zelený trávnik celé leto, je dôležité ho zavlažovať.
Frekvencia zavlažovania trávnika závisí od teploty a vlhkosti. Keď tráva potrebuje vodu, začne mať modrošedý odtieň. Ak ste zasiali nový trávnik, mali by ste obvykle zavlažovať raz denne, aby mohli semená vyklíčiť a mohli sa vytvoriť pevné korene. V súčasnosti je možné zaistiť zavlažovanie trávnika s minimálnymi problémami. Môžete zavlažovať záhradu ručne, čiastočne alebo úplne automaticky.
Ponúkame pestrý sortiment, vďaka ktorému je možné riadiť zavlažovanie z mobilných aj stacionárnych zariadení a z čerpadiel. Počítačom riadené inteligentné automatizované systémy a zavlažovače sa môžu postarať o prácu a vám stačí len vymyslieť, kam rozmiestniť zavlažovače.