Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 5. 11. 2024 o 3:11. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Máme niekoľko základných tipov na zber zeleniny:

  • Ak je to možné, zberajte zeleninu v suchom počasí.
  • Ideálne je zbierať ju ráno. V horúcich dňoch rastliny odparujú veľa vody - takže počas dňa nielen ochabujú, ale majú aj kratšiu trvanlivosť. Výnimkou z tohto pravidla sú napríklad poľná zelenina, špenát a rukola. Tie je najlepšie zbierať večer, keď je obsah dusičnanov výrazne nižší ako ráno.
  • Pri zbere dbajte na to, aby ste nepoškodili plody.
  • Po zbere preneste zeleninu rovno do chladnej pivnice alebo ju v prípade potreby uskladnite v chladničke.

V prípade červených a žltých paradajok je pomerne jednoduché nájsť správny čas na zber. Plody sú jasne červené alebo žlté a dajú sa ľahko odtrhnúť z kríka.Pri zelených odrodách paradajok platí pravidlo, že keď sú plody mäkké, sú pripravené na zber.

Pri uhorkách platí pravidlo, že sú zrelé na zber približne 3 týždne po odkvitnutí. Ak budete úrodu zbierať pravidelne, podporíte tým tvorbu kvetov - takže sa z rastliny budete môcť tešiť dlhšie.

Cukety sú najlepšie, keď majú približne 15 cm. Čím väčšia cuketa narastie, tým pôsobivejšia je pre okolie, ale bude mať aj vodnatú chuť.

Jarná zelenina sa zvyčajne môže sadiť už v marci, a preto sa zberá skoro. Medzi skorú zeleninu patrí kaleráb, reďkovka a špenát.Pri zbere skorej zeleniny je lepšie zbierať skôr ako neskôr. V prípade mnohých druhov zeleniny je vyššia úroda na úkor chuti. Vezmite si napríklad kaleráb: ak ho necháte dlhšie v zemi, aby viac vyrástol, môže rýchlo stvrdnúť.

Okrem skorej zeleniny existuje aj neskorá zelenina, ako je mrkva alebo ružičkový kel. Pri jesennej zelenine si so zberom môžete dať načas.Koreňová zelenina, ako napríklad mrkva alebo reďkovka, je tým chutnejšia, čím dlhšie ju necháte rásť.Niektoré druhy zeleniny je dokonca najlepšie zbierať po prvých mrazoch. Patrí medzi ne ružičkový kel.

obr ako skladovat urodu 04 1200x800

Zatiaľ čo černice, slivky a hrušky možno zvyčajne zbierať už v júli, napríklad jablká a mirabelky dozrievajú o niečo dlhšie. Môžete ich zbierať v auguste.


Kedy zbierať jablká?

Ak chcete skontrolovať, či už môžete jablká zbierať, mierne nadvihnite jablko a jemne ho otočte. Ak sa jablko ľahko odtrhne, dosiahlo zrelosť na zber a môžete ho zbierať.

Pri niektorých odrodách jabĺk je však zahryznutie do jablka hneď po odtrhnutí trpkým sklamaním. Aj keď jablká dosiahli zberovú zrelosť, musíte ich skladovať, kým nedosiahnu konzumnú zrelosť. Až potom môžete kúsok jablka ochutnať.

Existujú však aj odrody jabĺk, ktoré majú rovnakú zrelosť na zber a konzumáciu. Preto si pred zberom zistite, aký druh jablone máte v záhrade.

Kedy zbierať úrodu a ako ju skladovať

  • Zberač bobúľ - rukoväť prispôsobená na zber bobúľ priamo z kríka.
  • Hák na konáre - tento nástroj možno použiť na podopieranie konárov alebo ich striasanie.
  • Zberač ovocia - na zber opadaného ovocia a orechov - vďaka pružným plastovým vzperám môžete zbierať ovocie rôznych veľkostí bez toho, aby ste sa ohýbali.
  • Zberač ovocia - na zber jabĺk, hrušiek. Ovocie sa zachytáva vo vrecku. Súčasťou zberača ovocia sú teleskopické rukoväte, ktoré sa dajú vysunúť až na 3 metre.
  • Rebrík - pevný, stabilný a dostatočne dlhý.

Pri správnom skladovaní môže mnoho druhov ovocia a zeleniny zostať čerstvých niekoľko dní.

Po tom, čo ste zemiaky nechali chvíľu schnúť na slnku, uskladnite ich na chladnom a tmavom mieste - ideálna je pivnica.

Z reďkoviek odstráňte listy a uložte ich do chladničky. Dobre im bude aj s koreňmi v miske s trochou vody.

Paradajky môžete skladovať pri izbovej teplote až 2 týždne. Je dôležité, aby ste paradajky neskladovali vedľa iného ovocia a zeleniny. Paradajky vylučujú etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie iného ovocia a zeleniny. Paradajky nepatria do chladničky.

Mrkva má rada tmu a chlad - ideálna je priehradka na zeleninu v chladničke alebo v pivnici. Funguje aj piesok.

Šalát je najlepšie zbierať tesne pred konzumáciou, pretože väčšina odrôd sa dá skladovať len veľmi krátko. Šalát skladujte v priehradke na zeleninu v chladničke. Ak ho chcete udržať dlhšie čerstvý, môžete ho zabaliť do vlhkej látky.

Cibuľu skladujte na tmavom a suchom mieste, aby rýchlo nevyklíčila.

Ako skladovať zeleninu

Jablká môžete skladovať na suchom a tmavom mieste. Ideálna je pivnica. Dbajte na to, aby jablká neprišli do priameho kontaktu. Pomôcť môžu vrstvy novín. Pravidelne ich kontrolujte a nahnité jablká vyhoďte. Samozrejme, jablká môžete skladovať aj v chladničke.

Skladovanie hrušiek závisí od toho, ako je ovocie zrelé. Zrelé hrušky patria do chladničky, nezrelé hrušky do skladovacej skrine alebo pivnice.

Bobuľové ovocie je chúlostivé - najlepšie je konzumovať ho hneď po zbere. Ak ich musíte skladovať, urobte tak v chladničke. Pred konzumáciou ich bezprostredne umyte.

Slivky a slivkový lekvár môžete skladovať v chladničke približne 3 dni. Najlepšie je zabaliť ich do vlhkej utierky, potom skladovanie prežijú lepšie.

Pri ich zbere nechajte stopku a skladujte ich v priehradke na zeleninu v chladničke.

Nazbierali ste viac ovocia, ako momentálne potrebujete? Alebo chcete byť sebestační a jesť vlastné ovocie a zeleninu po celý rok? Potom sa nevyhnete konzervovaniu. Cieľom je uchovať potraviny na dlhý čas.

Samozrejme, mnohé druhy ovocia a zeleniny sa dajú konzervovať aj zmrazením. Ak však máte veľkú úrodu, rýchlo vám dôjde miesto v mrazničke. Uvarené potraviny môžete skladovať v skrini alebo v pivnici - a ušetriť čas. Pri konzervovaných potravinách totiž nie je potrebné ich rozmrazovať.

Na konzervovanie používajte čerstvé potraviny bez otlakov. Ovocie a zeleninu pred spracovaním dôkladne umyte. To platí pre všetky spôsoby konzervovania potravín.
Pri bežnom zaváraní potraviny najprv uvaríte a potom ich horúce naplníte do sterilných pohárov, ktoré možno vzduchotesne uzavrieť. Keď poháre vychladnú, vytvorí sa vákuum, ktoré konzervuje obsah.
Tradične sa konzervuje džem, marmeláda alebo kompót. Ovocie sa zahrieva priamo so želírovacím cukrom alebo bežným cukrom. Pomer miešania je zvyčajne 1:1 (rovnaké množstvo ovocia a cukru), ale môže sa použiť aj pomer 2:1 alebo 3:1.

Mimochodom, konzervovať možno aj likéry alebo sirupy.

Pri konzervovaní alebo zaváraní sterilizované poháre uzavrite sterilizovanými viečkami a vložte ich do vodného kúpeľa. V závislosti od toho, čo chcete konzervovať,
budete potrebovať stálu teplotu medzi 85 a 100 °C. Po uplynutí stanoveného času sa poháre vákuovo uzavrú. Počas chladenia pohárov sa vytvorí vákuum.
Môžete zavárať v hrnci, v rúre alebo v zaváracom stroji.

Ako skladovať úrodu

Konzervovanie v oleji je typické napríklad pre Stredomorie. Olej konzervované potraviny vzduchotesne uzatvára a konzervuje. Do oleja môžete pridať bylinky alebo korenie. Nakladanie v oleji je obľúbené najmä pri paprikách, paradajkách, artičokoch, chilli papričkách, baklažánoch a cuketách.Špeciálnou formou nakladania je fermentácia. Pri kvasení sa látky premieňajú pomocou baktérií, húb alebo enzýmov. Pri kvasení vznikajú plyny, alkohol alebo kyselina, preto je potrebné buď udržiavať mierne pootvorené veko, alebo pravidelne vetrať. Klasickými fermentovanými produktmi sú uhorky, kyslá kapusta a kimči.

Ako skladovať konzervy a kompóty

Bez ohľadu na to, či zaváraním, konzervovaním alebo nakladaním uchovávate poháre na tmavom a chladnom mieste. Ideálna je, samozrejme, pivnica, ale dobrým miestom na konzervovanie je aj špajza. Je dôležité, aby poháre boli mimo dosahu priameho slnečného svetla a chránené pred mrazom.

Pri konzervovaní sa vždy môže niečo pokaziť. Ak je obsah pokazený, zvyčajne to zistíte podľa vypuklého alebo uvoľneného viečka. V podstate by ste sa mali vždy pozrieť na obsah, keď otvoríte nádobu.
Vyzerá všetko ešte dobre? Ako obsah vonia?
V ojedinelých prípadoch môžu pokazené potraviny viesť k botulizmu, čo je vážna otrava jedlom. Prvými príznakmi sú zvyčajne sucho v ústach, po ktorom nasleduje nevoľnosť, vracanie a hnačka.
K botulizmu dochádza, keď sa potraviny počas konzervovania dostatočne nezohrejú. Spóry patogénu potom prežijú proces konzervovania, môžu klíčiť a produkovať toxíny.

hore