Kombinujte ihličnany s inými rastlinami
Konifery vo všetkých svojich tvaroch, výškach aj podobách sú ľahko kombinovateľné s inými typmi ihličnanov a listnatých stromov. Ak preferujú rovnaké miesto rastu, budú spolu vo vzájomnej a elegantnej symbióze. Dobre vyzerajú vedľa kvitnúcich kríkov, vytrvalých ozdobných tráv aj ostrovčekov bežných záhradných kvetov. Dobre sa vynímajú aj pred plochami obrastenými brečtanom, s ktorým tvoria pekné zákutia.
Ihličnany pri tvorbe záhrady ponúkajú pestrú farebnú škálu, ktorá súznie s ostatnými prvkami. Ich základná zelená farba ponúka nespočetné množstvo odtieňov od sviežo zeleného po smaragdový či takmer čierny. Nájdu sa aj variácie od striebristých cez sivomodré až po zlatisté, oranžové až hnedé. Kde by farebné konifery rozhodne nemali chýbať, je skalka. Pomôžu dotvoriť jej ráz.
Ďalšími ihličnanmi, ktoré sa zároveň vyskytujú aj ako konifery, sú smrekovce, tisy, cédre a sekvojovce. Skupinová výsadba konifer pôsobí v exteriéri atraktívne a oživuje jednoliatu plochu trávnika. Ak zvolíme model "tón v tóne", získame neutrálnu farebnú kulisu, ktorá dobre ladí s listnatými stromčekmi a listnatými konifermi aj kvetmi.
Ako správne pestovať ihličnany
Pokiaľ ide o lokalitu, ihličnany sú pomerne nenáročné. Ak dostanú dostatok živín, svetla aj vlahy a budete sa o ne pravidelne starať, najmä ich strihať, resp. zaštipovať, budete mať z nich radosť dlhé roky. Väčšine druhov sa lepšie darí na slnečných či polotienistých stanovištiach, ale zvládnu aj tieň. Tieň vyžaduje výhradne len tis. Nie je náročný ani na kvalitu ovzdušia, dobre znáša aj mestský smog.
Vzdialenosť od susedného pozemku
Pokiaľ ihličnany, ale aj ďalšie druhy stromov, vysádzate na hranicu susedného pozemku, musíte venovať pozornosť správnej vzdialenosti. Je preto dobre živý plot vysadiť ďalej od hranice a rešpektovať budúce rozmery stromov. Všeobecne platí pravidlo, že pri stromoch a kríkoch dorastajúcich výšky okolo dvoch metrov, sa udržuje odstup od susedného pozemkov okolo pol metra. Pri vyšších rastlinách najmenej meter. Rastliny možno samozrejme zastrihávať tak, aby nepresahovali k susedom, ale táto práca je veľmi nepríjemná zvlášť ak pozemok ohraničuje plot. Preto je lepšie všetko riešiť už pri zakladaní plota či vysádzaní ihličnanu ako solitéru do rohu pozemku.
Ako pripraviť pôdu
Ako ihličnany presádzať?
Pokiaľ vyhodnotíme, že by ihličnanu pristalo iné miesto alebo ho treba presadiť z iných dôvodov, dbáme, aby sme akciu vykonali na jeseň, keď strom dostane šancu, aby sa cez zimu spamätal a do štartu vegetačného obdobia nebol oslabený.
Presádzame iba ihličnany, ktoré sú na terajšom mieste maximálne štyri roky, staršie kusy už majú natoľko zabudovaný koreňový systém, že hrozí riziko poškodenia koreňov a rastlín okolo. Aj pre zástupcov rastlinnej ríše platí, že presadením vo vyššom veku môžu zahynúť.
Pri premiestňovaní stromčeka dbáme, aby bol jeho koreňový bal vyťažený čo najviac a presúval sa na nové miesto spolu so stromčekom. Presadený ihličnan je potrebné dobre zavlažovať a upevniť jeho polohu pomocou tyče, aby udržal stabilitu. Veď jeho koreňový systém bol zásadne narušený.