S posypovou soľou sa stretnete takmer všade. Sneh a ľad sa pod ňou rýchlejšie roztápajú. Bohužiaľ, nie je šetrná k pôde, ani k labkám vašich domácich miláčikov, ani k vašim topánkam. Slaná voda sa totiž vsakuje do pôdy a trvalo ju poškodzuje.

A v prípade, že roztápajúca sa vrstva znova zamrzne a napadne na ňu nový sneh, hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia.

Odpratávanie snehu: odhŕňač, lopata alebo fréza?
Odpratávanie snehu: odhŕňač, lopata alebo fréza?

S ľadovou vrstvou alebo vrstvou čerstvého snehu si dobre poradí lopata alebo odhŕňač. Urobíte niečo pre svoje telo, pri práci sa zahrejete a v závejoch odhádzaného snehu sa bude deťom dobre stavať bunker. Na odpratávanie zľadovatelého snehu sú ideálne odhŕňače s kovovou lištou, ktoré ľad bez väčšej námahy rozbijú. Ak potrebujete odpratať sneh z menších plôch, môžete využiť buď klasickú lopatu na sneh alebo lopatu skladaciu, ktorá je ľahká a zároveň veľmi skladná.

Odhŕňač a lopata sú síce veľmi dobrými pomocníkmi, ale na udržiavanie veľkej plochy sa určite oplatí snehová fréza. Vyberať si môžete z ponuky jednostupňových alebo dvojstupňových fréz, jednoúčelových aj viacúčelových.

Medzi dvojstupňové patria aj frézy, ktoré fungujú na princípe pomaly bežiaceho oceľového slimáka. Slimák dokáže sneh odhadzovať do vzdialenosti 10 metrov.

Pri snehovej fréze je dobré zamerať sa aj na váhu. Nízka hmotnosť, v kombinácii s pojazdom vpred, vám ušetrí sily a na nerovnom povrchu aj nervy. Ak ste zvyknutí odpratávať sneh v extrémnych podmienkach, mohla by sa vám hodiť fréza, ktorá disponuje mechanickým regulátorom otáčok motoru s predĺženou dekompresiou, ktorá naštartuje aj v teplotách hlboko pod bodom mrazu.

Tak či tak, vždy ukladajte frézu na miesto, ktoré je chránené pred vlhkosťou a mrazom, aby nedošlo k poškodeniu motora alebo ku strate kapacity batérie.

Odpratávanie snehu: odhŕňač, lopata alebo fréza?