Drevoplastový plot - vydrží večnosť, vyzerá dobre
Chránia nás pred nezvanými návštevníkov, ale aj pred zrakmi ľudí z ulice alebo hlukom okolia. Jeho funkcia je estetická, ale aj ochranná. A každý typ má svoje pre a proti. K najpopulárnejším dnes patria takzvané drevoplastové ploty.
Tie v sebe spájajú estetiku dreva a praktickosť plastov. V závese sú ale ploty plastové, drevené aj obyčajné pletivo. A svojich fanúšikov majú aj ploty živé - hoci sú najnáročnejšie na starostlivosť a čas.
Výhody drevoplastového plota:
- Materiál je odolný a stálofarebný. Oproti klasickému drevenému plotu má extrémne dlhú životnosť.
- Drevoplastový plot je takmer bezúdržbový. Netreba natierať, impregnovať, moriť.
- Vydarene imituje skutočné drevo. Na výber je mnoho dekorov.
Čo je to drevoplast?
Keď sa pri vysokej teplote a tlaku stretnú drevo s plastom, vznikne z toho, najmä v poslednej dobe, nesmierne populárny materiál. Takzvaný drevoplast, ak chcete umelé drevo alebo WPC, zvyčajne tvorí za tepla vzniknutá zmes drevených pilín a polypropylénu (najčastejšie v pomere 60:40 pre drevo). Praktickejší materiál pre stavbu plota dnes nenájdete.
Drevený plot - klasika, ktorá potrebuje starostlivosť
Dobre vyzerá a jeho obstarávacia cena nemusí byť, ak zvolíte niektorý z bežných druhov dreva, vysoká. Zároveň sa o neho ale musíte starať.
Aj napriek tomu patria drevené ploty na špičku rebríčka obľúbenosti. Aby vám drevený plot vydržal dlhé roky, odporúčame mu minimálne raz za 5 rokov dopriať generálnu renováciu:
- Skontrolujte, či vám plotovky a laty nehnijú.
- Odstráňte starý náter - oškrabaním alebo napríklad pomocou teplovzdušnej pištole.
- Dôkladne očistené drevo naimpregnujte, prípadne použite fungicídne prípravky proti hubám a plesniam.
- Naneste syntetickú lazúru, bezfarebný lak, prípadne iný náter.
Ako postaviť drevený plot
Pri drevenom plote tiež dbajte na to, aby bola jeho horná časť skosená. Nebude sa na nej držať voda a drevo dlhšie vydrží. Životnosť dreveného plota tiež predĺži podmurovka. Pozrite sa, ako postaviť drevený plot. Ľahko a rýchlo.
Plastový plot - nehnije a nekoroduje
Ďalším populárnym materiálom je plast. Ten na rozdiel od dreva nehnije a na rozdiel od kovov nekoroduje. V prospech plastových plotov hovorí aj ich ľahká údržba a cenová dostupnosť.
Plastové plotovky navyše môžete podľa potreby upravovať. Do plastu môžete vŕtať, môžete ho rezať a úžitkové vlastnosti sa nezmenia.
Drôtený plot - lacná alternatíva, za ktorú sa (ne)skryjete
Či už zvolíte naozaj lacné pozinkované pletivo alebo poplastovaný variant, nesiahnete - v porovnaní s ostatnými materiálmi - tak hlboko do vrecka. Samotné drôtené pletivo ale tvorí len úplne minimálnu pohľadovú bariéru.
Pokiaľ si teda chcete chrániť súkromie, je nevyhnutnosťou obstaranie plachty. Tie majú obvykle priepustnosť od 50 do 90 %.
Ako postaviť drôtený plot
Chystáte sa na stavbu drôteného plota? Máme pre vás podrobný návod, ako postaviť drôtený plot.
Živý plot - prírodná bariéra, ktorá rastie niekoľko rokov
Krásny, ale náročný na údržbu. Aby získal živý plot potrebnú hustotu a nebol len psychologickou, ale skutočnou bariérou, ktorá odfiltruje nepríjemné pohľady, ale aj hluk z ulice, musíte sa o neho pravidelne starať a... počkať si niekoľko rokov.
Medzi najpopulárnejšie "plotové" dreviny na Slovensku patria tis a tuje. Predovšetkým preto, že neopadávajú a fungujú ako pohľadová bariéra po celý rok.
Ako založiť živý plot
Ak túžite po živom plote - stavte v prvých niekoľkých rokoch na kompromisné riešenie. Postavte pred živý plot jednoduchý plot - z pletiva alebo lacných drevených latiek. Až kríky dostatočne povyrastú, provizórny plot odstránite. Poradíme vám, ako živý plot založiť a ako ho strihať, aby mal dostatočnú hustotu.
Kamenné, tehlové, betónové ploty
Kamenné alebo tehlové ploty, gabiony, prípadne ploty z betónových blokov sú pohľadovou bariérou, ale izolujú vás aj od hluku okolia.
Vyššie obstarávacie náklady a náročnejšiu stavbu následne kompenzuje takmer nulová údržba.