Pílky a píly
Pri rezaní a prerezávaní stromov a kríkov s kvalitnou pílkou a pílou po starom otcovi pocítite veľké rozdiely. Pri výbere nového vybavenia sa zamerajte na to, na aké práce budete záhradnú pílu používať, pretože sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tvaroch a s rôznymi pohonmi. Rámové zvládnu väčšie konáre, so šabľovými sa dostanete aj do malých priestorov.
Motorové píly využijete pri stínaní menších stromov a na rezanie dreva ku táboráku alebo na zimu do kachlí či krbu. Ich výhodou je, že ich môžete používať mimo zdroja energie. Veľkou nevýhodou je ale nepríjemná vysoká hlučnosť.
Stále viac píl a chvostoviek je dnes akumulátorových. Výkon majú rovnaký ako nižšie triedy motorových píl, ale na práce v záhrade sú úplne dostačujúce. Obrovskou výhodou akumulátorových strojov je ich veľmi tichý chod. Takže môžete prerezávať stromčeky aj v nedeľu bez obáv, že budete hlukom rušiť susedov. Navyše môžete akumulátory používať i na iné záhradné prístroje.
Sekery
Na spracovanie dreva na záhrade je výhodné vlastniť niekoľko druhov a veľkostí sekier. Tvar a veľkosť sekery dokážu výrazne ovplyvniť nielen kvalitu práce ale aj to, či bude štiepanie dreva namáhavé menej alebo viac. Moderné sekery majú polyamidové porisko, ktoré je pri správnom používaní prakticky nezničiteľné.
Nožnice majte vždy po ruke
S údržbou kríkov a živého plota vám pomôžu motorové nožnice na živý plot. Dlhá lišta zaručí, že váš plot bude „ako keď raz strihnete“. Opäť sú k dispozícii so všetkými variantmi pohonov. Na údržbu trávnika sa hodia akumulátorové nožnice, s ktorými bez väčšej námahy dostrihnete detaily okolo záhona alebo plota.
Spracujte všetko, čo vám záhrada ponúka
Ak doma nekúrite drevom a namiesto veľkého ohňa radšej zo zvyškov urobíte kompost, tak v takom prípade vám dobre poslúži drvič konárov. Dokáže spracovať vetvičky a vetvy s prekvapivými rozmermi na malé triesky, vhodné do kompostu.
Kompost nemusí byť len hromada niekde v kúte záhrady. Vzhľadnejším variantom je kompostér, ktorý navyše urýchľuje proces kompostovania rastlinných zvyškov.
Dokonalý trávnik rýchlo a jednoducho
Kto má dnes záhradu bez kosačky? Asi málokto. Pri výbere kosačky zvážte predovšetkým rozlohu pozemku. S malou kosačkou sa budete na veľkej ploche trápiť. Ak si kúpite kosačku na trávu neprimerane veľkú, tak si len zbytočne priplatíte a budete sa opäť trápiť.
Väčšinou používame kosačky s nožmi, ktoré trávu zbierajú do koša alebo ju mulčujú a nechávajú na pozemku. Kosačky bubnové a lištové pokosenú trávu nerozdrvia a tráva je v takom prípade vhodná na sušenie. Všetky sú dostupné so spaľovacím alebo elektrickým motorom.
Tak trochu zvláštnym druhom kosačky je záhradný traktor. Okrem kosenia ho môžete využívať aj inak, napríklad zaň môžete pripojiť malú vlečku. Ak máte záhradu prevažne trávnatú a uprednostňujete nakrátko pokosený trávnik, tak si môžete dopriať programovateľnú solárnu alebo aku kosačku.
Ďalším vhodným doplnkom ku kosačke je vyžínač alebo rovno krovinorez. Vyžínač dokončí prácu tam, kam nedosiahla kosačka. S krovinorezom zas upravíte terén, na ktorý si s bežnou kosačkou netrúfate.
V čom sa líši vyžínač (motorová kosa) od krovinorezu?
Na vyžínač (máva menší výkon) je možné nasadiť len strunovú hlavu, na krovinorez aj pílový list. Vyžínač zvykne mať ako hnací hriadeľ použité lanko. Krovinorez má hriadeľ pevný.
Popadané lístie vysajte a pôdu prevzdušnite vertikutátorom
I s tým si ale poradia ďalší dvaja pomocníci do záhrady. Vertikutátor pomocou rotujúcich nožov hravo zastúpi hrable. Podobne, avšak do väčšej hĺbky svoje nože zaryje rotavátor. Rozbije hrudy a prevzdušní záhon. Motyku aj svoje kríže tak môžete nechať odpočívať.