Čo potrebujeme na čerpanie vody?
Na to, aby ste ju mohli zo zeme načerpať k vám do domu, potrebujete šikovného pomocníka - ponorné čerpadlo. Je ich celý rad a všeobecne slúžia k transportu vody či inej tekutiny.
- Kalové na odpadovú vodu - kalové čerpadlo do septiku, žumpy a na splaškovú vodu.
- Čerpadlá na čistú vodu - pitnú vodu či vodu na polievanie. Tie sa ďalej delia na nízkotlakové, ktoré pracujú s tlakom 0,6 až 1 bar a používajú sa najmä na prečerpanie vody alebo vyčerpanie vody napr. z bazéna.
Ponorné tlakové čerpadlá sa používajú v prípade, že potrebujete dostatočný tlak napr. na zalievanie či závlahu. Ich výkon začína na nejakých 2 baroch. Platí, že čím väčšia plocha na zalievanie, tým je potrebný väčší tlak.
K tlakovým čerpadlám patria tiež domáce vodárne (v prípade, že máte nízky tlak alebo používate vodu zo studne). Súčasťou domácej vodárne môže byť aj expanzná čiže tlaková vodáreň, ktorá vám zaistí stály tlak vody v domácnosti.
Domáce vodárne sú väčšie zariadenia a bývajú často vybavené kolieskami, ktoré uľahčia transport.
Veľmi časté sú tiež čerpadlá do vrtov, jedná sa o pozdĺžne trubice, zvyčajne s priemerom 15 cm, ktoré sa zasúvajú priamo do vyvŕtaného otvoru a vzhľadom k veľkosti sú mnohokrát vybavené membránovým mechanizmom, nie hnacou vrtuľkou.
Nejeden chatár či chalupár zaplesá pri pohľade na špeciálne čerpadlá do suda, ktoré sú prispôsobené veľkosťou a ergonómiou na jednoduché uloženie do suda. Nahromadiť dažďovú vodu do suda a následne z neho zalievať nebolo nikdy tak ľahké.
Čo čerpadlo dokáže a ako ho používať
Dnešné tlakové čerpadlá sa vedia automaticky spínať pri stlačení ventilu či kohútika na konci hadice, zalievanie je teda absolútne bez limitu. S tým tiež súvisí aktuálny trend v automatických závlahových systémoch. Pod zložitým názvom sa skrýva veľmi jednoduchý a laicky zostaviteľný súbor hadíc rôznych priemerov, rýchlospojok a zalievacích koncoviek.
Tým, že sa používa iba od jari do jesene, nie je nutné hadicu inštalovať hlboko pod zem a postaviť automatický závlahový systém teda zvládne aj úplný laik.
Čerpadlo nie je pumpa, a tak je mechanizmus poháňaný elektrickou energiou. Všetky hobby čerpadlá sú na 220 V a zvyčajne sú vybavené 10m prívodným káblom. Takmer všetky ponorné čerpadlá sú vybavené plavákom, ktorý zabezpečuje, že čerpadlo nepobeží takzvane na sucho a nespáli sa.
Plavák musí byť v osi. Ak poklesne, potom sa čerpadlo automaticky vypína. Výnimkou sú čerpadlá určené do vrtu a taktiež špecifické čerpadlá určené na vyčerpanie bazéna, pri ktorých si môžete výšku dostupnej hladiny vody regulovať manuálne.