Nič na tom nie je... proste to dám na gril
Ako na správne grilovanie? Nepodceniť to a nemyslieť si, že to nejako zvládneme. Najčastejšia chyba je pichať do mäsa vidličkou, aby sme sa presvedčili, či je hotové. Tým zbytočne nechávame vytiecť šťavu a výsledkom toho je vysušený tvrdý kúsok.
Často sa opakuje aj problém s rýchlosťou - tá najvyššia neznamená práve výhru. Keď vyberieme mäso z chladničky, mali by sme ho nechať aspoň 20 minút (radšej 30) "odpočinúť". Po dokončení tepelnej úpravy by opäť malo mäso chvíľku ležať na tanieri nerozkrojené.
Príslušenstvo: veľká vidlička... nič viac nie je potrebné
Možno ste zažili urputný boj pri obracaní mäsa alebo zeleniny kuchynskou vidličkou. A pritom sa to môže so správnymi nástrojmi všetko urobiť ľahko a bez nebezpečenstva narušenia štruktúry nevhodným nástrojom.
Existuje množstvo príslušenstva ku grilom, ktoré pomôže zdokonaliť a zjednodušiť prípravu mäsa, zeleniny a všetkého ostatného, čo sa chystáte grilovať. Kliešte sú obvyklé, teplomery postupne objavujeme, ale viete o tom, že existuje nespočetné množstvo ďalších vychytávok?
- marinovacie injekčné ihly,
- grilovacie fény,
- stojany na rebierka,
- kamene na pizzu,
- držiaky na ryby,
- špízy na marshmallow,
- stojany na kura,
- lisy na hamburgery,
- formy na klobásy.
Teplota mäsa: pichnem do toho a uvidím
Medzi najčastejšie chyby pri grilovaní patrí aj podcenenie sledovania teploty vnútri mäsa. Väčšinou sa riadime odhadom alebo dokonca do mäsa opakovane bodáme niečím ostrým, aby sme zistili, či je vo vnútri mäkké. To by sme rozhodne robiť nemali!
Tip:
Najlepšie nám pomôže grilový teplomer, ktorý sleduje potrebné údaje. Platí, že by sme mali vo vnútri dosiahnuť teplotu okolo 71 °C, pri hydine môžeme kľudne ešte o 10 stupňov viac. To pri klasickom priamom grilovaní znamená rozpáliť gril aspoň na 200 °C. Ako rýchlo dosiahneme potrebnú teplotu, záleží okrem iného na hrúbke mäsa. Podľa dlhoročnej kuchárskej poučky by malo byť asi 3 cm hrubé.
Jeme iba to, čo ugrilujeme
Poznáte tie chvíle, keď hladná skupinka ľudí pri stole hypnotizuje miesto prípravy jedla očami a čaká na moment, kedy budú pokrmy hotové? Potom obsah grilu rýchlo zjedia a situácia sa opakuje. S dobre pripraveným letným posedením také chvíle minimalizujete.
Ak máte gril, na ktorý sa zmestí 36 steakov naraz, starosti opadajú, ale ak nie, obohaťte stôl ďalšími potravinami, ktoré sa hodia k pokrmom z roštu (a môžete si ich pokojne dať aj samotné).
Napríklad bageta s bylinkovým maslom či zeleninovými šalátmi. Ak máte radi pečivo chrumkavé a opekáte si ho, môžete odkrojiť kôrku - nedôjde ku skrúteniu a chlieb bude vyzerať pekne aj na slávnostnejšej tabuli.
Na grilovanie sa hodí hlavne mäso
Grilovanie zeleniny (napríklad ako spestrenie syrových špízov) je stále obľúbenejšie, týka sa to predovšetkým cukety, papriky, cibule. Z húb sa na roštoch najviac objavujú klasické šampiňóny či portobello. Viete ale, že je stále populárnejšie grilovanie ovocia? Hodia sa napríklad banány, ananás, figy... skvele chutí aj grilovaná hruška.
To najdôležitejšie na grilovaní je síce stráviť voľný čas na záhrade s priateľmi a dobre sa pobaviť, ale prečo by sme si nemohli radostné chvíle spríjemniť perfektne pripraveným jedlom?