Betónové obrubníky a trávnikové lemy
Trávnikové lemy oddeľujú napríklad záhon a trávnikovú plochu. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti ponúkajú predovšetkým dlhodobé uľahčenie práce pri starostlivosti o trávnik.
Obrubníky sú k dispozícii v najrôznejších prevedeniach. Podľa výšky je možné obrubníky použiť buď jednotlivo alebo v spojení s palisádami – ako murovací prvok alebo na olemovanie vyvýšeného záhona.
Palisády
Palisády sú okrúhle, polkruhové alebo hranaté, zašpicatené alebo skosené, jednoradové alebo dvojradové - tu je k dispozícii dostatok priestoru pre individuálne utvorenie. Môžete ich zakúpiť jednotlivo alebo v blokoch, pričom blokový tvar má samozrejme rozhodujúce výhody.
Možno ho použiť rýchlo a ekonomicky, pretože stĺpiky sa nemusia narovnávať jednotlivo a pritom úplne presne v jednom smere. Palisády možno tiež zviazať do záhonových lemov pomocou drôtov.
Drevené palisády možno zakúpiť z lokálneho dreva a v rôznych priemeroch. Dĺžky sa pohybujú od 30 do 400 cm. Pred spracovaním by ste ich mali naimpregnovať, prípadne na ne aplikovať vhodný prípravok na ochranu dreva. Betónové palisády sa len tak nerozbijú, pretože ani nehnijú ani sa neštiepia, či ľahko nezvetrávajú.
K ohraničeniu záhona patria taktiež svahové a plotové tvárnice a zatrávňovacie mriežky, tie majú však zvláštny tvar a nepoužívajú sa preto ako klasické ohraničenie.
Lávový mulč
Lávový mulč sa vyrába z vulkanických hornín. Podľa toho patrí k tuhnúcim kameňom (prírodný kameň) a je minerálnou alternatívou k bežným záhonovým pokrývkam.
Výhody:
- Vysoký podiel minerálov zaisťuje zlepšenie pôdnej štruktúry.
- Pôda pod mulčovacou kôrou tak rýchlo nevysychá a zostáva dlhšie vlhká.
- Zrnitá štruktúra udržiava záhon odolný proti pošliapaniu a znižuje riziko napadnutia slimákmi.
- Rast nežiadúcej buriny je značne sťažený.
Na rozdiel od iných organických záhonových pokrývok, ako napr. mulčovacej kôry, je lávový mulč úplne bez zápachu a nehnije - záhon ostáva trvale pekný a odpadá teda namáhavé udržiavanie. Lávový mulč možno použiť kdekoľvek, a to aj ako posyp ciest a k vyplneniu trávnikových a rastlinných kamenných mreží.
Mulčovacia kôra
Mulčovacia kôra - nadrobno nasekané, nefermentované časti stromovej kôry - patrí podľa toho tiež k organickým záhonovým pokrývkam.
Výhody:
- Pôda pod mulčovacou kôrou tak rýchlo nevysychá a zostáva dlhšie vlhká.
- Prostredníctvom nej sa na mieste usídľujú najdrobnejšie živočíchy, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy.
- Rast nežiadúcej buriny je značne sťažený.
Na rozdiel od lávového mulča, mulčovacia kôra zo stromov po určitej dobe hnije. Pritom je z pôdy odčerpávaný dusík. Pre zaistenie rovnováhy by ste mali substrát najprv zmiešať so zrohovatenými pilinami. Na rozdiel od lávového mulča nie je mulčovacia kôra vhodná pre všetky rastliny - pozor u zeleninových a kvetinových záhonov!
Tip:
Zastrčené rohy na záhrade či miesta, ktoré sú len ťažko prístupné, možno pokryť mulčovacou kôrou. To výrazne zníži náročnosť údržby. Ďalej môžete neupravenú mulčovaciu kôru použiť ako pôdny substrát pre vaše terárium.
Vonkajšia dlažba
Ponuka vonkajšej dlažby je neuveriteľne veľká a je neustále rozširovaná o nové modely. Vaše rozhodnutie pre tú či onú nezávisí len od jej tvaru a podoby či ceny, ale aj od toho, akú záťaž by mal materiál vydržať. Kamene by mali byť samozrejme mrazuvzdorné a pri vjazdových plochách do záhrady vydržať zaťaženie vozidlami. Tu sa odporúča betónový kameň s minimálnou hrúbkou 6 cm.
V prípade poréznej dlažby sa jedná o hrubozrnnú, vodu a vzduch prepúšťajúcu betónovú dlažbu, ktorá v určitých prevedeniach dokonca z povrchovej vody filtruje zvyšky oleja a benzínu. Povrch je rovný, čistý a mierne zdrsnený. Kamene sú dostupné v rôznych veľkostiach a farbách a sú vhodné pre chodníky, príjazdové cesty a parkovisko.
Zámkové dlažby sú odolné proti namáhaniu a poveternostným vplyvom. Sú vyrobené z lisovaného betónu a majú prevažne šedú farbu, existujú však tiež pestrofarebné a jednofarebné varianty aj farebné kombinácie. Vďaka svojmu systému pokládky s ozubením je krytina veľmi stabilná.
Medzi jednotlivé systémy patria: Dlažba v tvare plástov, dvojitá T dlažba (psie kosti), pravouhlá dlažba, biskupské čiapky, kruhové vzory, vlnité profily. Nové dlažobné systémy umožňujú odvod vody z povrchu do zeme. Tie sa nazývajú filtračné kamene.
Pálené dlažby sú dostupné z vypaľovanej hliny a v mnohých farebných prevedeniach a tvaroch. Ich mimoriadna pevnosť a vysoká hustota ich robí extrémne odolnými. Pri odbornom zaobchádzaní a údržbe sú schopné odolávať poveternostným vplyvom celé desaťročia.
K dispozícii sú najrôznejšie tvary: ploché, s vysokým okrajom, polené, ako mozaikové, lemovacie či schodové tehly. Pálené tehly sa kladú do piesku či malty. Pre vytvorenie farebne zladeného povrchu by sa mala pálená dlažba namiešať z niekoľkých balíkov.
Betónové dosky, betónové tvárnice a betónová dlažba pozostávajú z cementu a prírodných horninových štrkov. Najčastejším druhom je vymývaný betón. Dosky sú vyrobené buď ako jednovrstvové z jadrového betónu alebo dvojvrstvové s dekoratívnym lícovým betónom.
Povrch je čistý, rovný a stabilný a hodí sa preto ako na chodníky, tak aj pre príjazdové cesty a parkovisko. Existuje veľký výber vzorov a farieb.
Samočistiaca dlažba s fotokatalytickým efektom sa čistí úplne sama. Povrch zabezpečuje odstraňovanie a omývanie nečistôt pomocou spadanej vody z dažďových zrážok. Dlažba navyše znižuje množstvo škodlivín, zabraňuje uchytávaniu machov a rias a navyše odstraňuje oxidy dusíka. Fotokatalytický efekt má navyše trvalý účinok a postupom času nezoslabne.
Pokladacie vzory
Niektoré pokladacie vzory vyplývajú priamo z tvaru kameňa, iné možno naproti tomu vytvoriť pomocou kociek s rôznymi tvarmi.
Tvorba záhrady pomocou dekoratívneho štrku a drviny je stále vo väčšej obľube, keďže nie je len pekná na pohľad, ale tiež vyžaruje prirodzené kúzlo. Či už sa jedná o kamennú záhradu alebo jednoduché stierkovacie pásy - vždy vzniknú úžasné záhradné plochy vyžadujúce len minimálnu údržbu.
Slovo štrk pochádza z nemčiny zo stredovekej vývojovej varianty "kis", ktoré znamená niečo ako hrubozrnný, kamenistý piesok. Ako štrk sa označujú malé kamienky z tečúcich povodí, ktoré boli vláčením po iných útvaroch v povodí dohladka obrúsené (napr. rýnsky štrk a kremenný štrk) - nazývané aj štrkové kamene. Iné druhy štrku sú vytvarované takzvaným zbubnovaním z blokov prírodného kameňa na guľaté zrná (napr. mramorový štrk Carrara a žulový štrk).
Ako štrková drvina, drť alebo suť sa označuje drvený materiál - t.j. hranaté, špicaté a ostré prírodné kamene (napr. žulová drvina a terra drvina). Drvina vzniká prevažne odlamovaním väčších skál alebo v kameňolomoch. V obchodoch sa predávajú prírodné a tiež umelo zaguľatené, prípadne hranaté varianty.
Okrasný štrk
Okrasný štrk sa používa prevažne pre tvorbu záhrad, ako napr. pokrývky záhonov s výraznými efektmi.
Tu sa musí najprv odkryť cca 20-30 cm ornice a potom sa opatrne odstráni burina. Odkrytá pôda by sa mala zmiešať so štrkopieskom (napr. rýnskou variantou) a nadviazať vrstvou s výškou až 25 cm - potom sa plocha zakryje pomocou textílie proti burine, nareže sa, vysádzajú sa na nej rastliny a pokryje sa aspoň 5 cm hrubou vrstvou štrku.
Drvina sa hodí najmä pre vytváranie ciest, vjazdov alebo parkovísk, keďže sa hranaté kamene môžu zaprieť a pri zaťažení menej zosedávajú než zaoblený štrk.
Tu je výhodné vytvoriť nosnú vrstvu s hrúbkou 10-15 cm zo zmesi rôznych minerálov. Tá bude zabraňovať, aby sa povrchový materiál zmiešal s pôdou. Na povrch stačí ani nie 5 cm vrstva drviny.
Vysoko kvalitné kamene pozostávajú z pravého prírodného kameňa. K tým patria predovšetkým väčšie tvary ako lomové kamene, skaly, bludné balvany, pramenné kamene alebo dosky a dlažba z prírodného kameňa a tiež palisády. Pri menších variantoch hovoríme skôr o dekoratívnom štrku a kamennej drvine.
V obchodoch sa bežne predávajú kamene a kamienky s prírodne a umelo zaoblenými tvarmi - v rôznych farbách. V prípade prírodných kameňov je nutné brať na vedomie, že nemožno vylúčiť rozdiely vo farbách a tiež odlamovanie pri pohybe kameňov.
Tip:
Pre jasné oddelenie materiálu od priľahlých plôch by ste mali zabudovať deliace kameňe (alebo napr. záhradné obrubníky).
Dlažba z prírodného kameňa
Prírodné kamene sú vlastne horniny, ktoré sa môžu skladať z najrôznejších materiálov a chemických zlúčenín. nespracovávajú sa ani nevypaľujú, môžu sa však skrášľovať leštením či brúsením. Každý prírodný kameň je jedinečný svojím tvarom, farebným odtieňom a kresbou. Odlišujú sa v podstate podľa druhu svojho vzniku. Podľa toho existujú kamene vzniknuté premenou (metamorfyty) a stuhnutím alebo usadením či sedimentáciou.
Rula, mramor, bridlica a serpentín patria k takzvaným horninám vzniknutým premenou. Vznikajú, ako už ich označenie prezrádza, z inej horniny v určitom stave. Valcovaním, lisovaním, vrásnením, nerovnomerným tlakom a pôsobením ďalších síl sa môže zmeniť štruktúra horniny.
K horninám vzniknutým stuhnutím patria žula, syenit, porfýr, diorit, gabro, diabas a čadič. Tie vznikajú stuhnutím tekutej magmy - buď na povrchu (vyvreté horniny, vulkanitov) alebo vo vnútri zeme (hlbinné horniny/plutonity).
V prípade sedimentovaných hornín sa jedná o horniny, ktoré sa pri svojom vzniku usadili (zvetranie, premiestnenie) a následne sa pôsobením tlaku prekrývajúcich más spevnili. K týmto kameňom patria pieskovec, bridlica, vápenec, dolomit, jurský mramor, lasturnatý vápenec, Solnhofenské dosky a tuf.
Tip:
V prípade potreby možno prírodné kamene naimpregnovať proti vode a oleju alebo ich napustiť prostriedkami na zosilnenie farebného odtieňa. Je to jednoduché a vykonať to možno aj po vykonaní kladenia. Príslušné impregnácie sú k dispozícii vo variantoch ako pre interiér, tak aj pre vonkajšiu oblasť a možno ich zakúpiť vo vašej predajni HORNBACH.
Betónové zatrávňovacie dlažby a zatrávňovacie rošty
Svahové a plotové tvárnice a zatrávňovacia dlažba patria do rodiny záhonových lemov - ale dokážu ponúknuť oveľa viac. Okrem klasického ukončenia záhonu hrajú svahové a plotové tvárnice, nazývané tiež výsadbové alebo spevňovacie kamene, rozhodujúcu úlohu napr. pri spevňovaní svahov.
Preto sú predávané aj ako "spevňovacie kamene s možnosťou vysadenia rastlín". Pri spevňovaní svahov môžete popustiť úplne uzdu svojej fantázii a pustiť sa do diela a podľa toho tak uspôsobiť svah podľa vašich požiadaviek. Vďaka špeciálnemu výrezu možno tvárnice zasadiť úplne presne jednu vedľa druhej.
Tip:
Do otvoru zatrávňovacích roštov môžete vysiať napríklad trávové semená. Plochu možno neskôr úplne jednoducho pokosiť kosačkou na trávu. Ďalšou možnosťou by bolo napr. naplnenie lávovým mulčom, dekoratívnym štrkom alebo drťou.
Svahové a plotové tvárnice sú vyrobené z betónu alebo ľahkého betónu a ešte tiež často obsahujú lávu či keramzit, aby sa zlepšil prívod vody k rastlinám. Okrem toho možno betónové výsadbové tvarovky, ako už názov sám prezrádza, osádzať jednotlivo rastlinami - a až tým vytvoria stabilné spevnenie pre svah - a zároveň tieto zdanlivo nudné betónové tvary privedú k životu.
Zatrávňovacie rošty (mriežky), nazývané aj zatrávňovacie plásty, sú oproti tomu určené hlavne pre kladenie na veľké plochy pri nájazdoch, priedomí alebo v podobe cesty. Sú dostupné v rôznych tvaroch a farbách. K tým patrí zámková dlažba, zatrávňovacie kamene a zatrávňovacie dlaždice.
Pokladajú sa podobným spôsobom ako dlažobné kocky alebo dosky a ponúkajú ideálnu kombináciu z prírodného trávnika a pevnej podlahovej krytiny, ktorá je vysoko zaťažiteľná. Maloformátové dlažby sú vodepriepustné a umožňujú presakovanie dažďovej vody do zeminy.
Gabióny
Gabióny sú cool! Jednoduchý princíp, maximálne pôsobivý vzhľad! Jednoduché mrežové prvky, ktoré sa vyplnia kameňmi, sú absolútne tými najtvrdšími plotmi na svete. Túto techniku používali už starí Rimania. Drôtené koše ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenie záhrady. A čo napríklad lemovanie záhonov z gabiónov alebo dokonca záhradná sprcha s gabiónovým stĺpom? Všetko sa dá!
Gabióny možno postaviť rýchlo a jednoducho - tie pozostávajú z jednotlivých stavebných častí, ktoré sa dohromady spoja niekoľkými úchopmi a bez použitia náradia. Drôt je vyrobený buď z nerezovej ocele, alebo nerezového legovaného kovu, čo je veľmi dôležité pre dlhú životnosť.
Drôtené (gabiónové) koše (alebo tiež klietky) sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, tvaroch a výškach. Rozdiely existujú aj v ohľade na spôsob montáže, rôzne vzdialené oká a priemery drôtov. Potom je už len na vašom vkuse, akými kameňmi také klietky vyplníte.
Tento princíp sa hodí nielen pre tvorbu stien! A čo napríklad takto venovať štýlový gabiónový kvetináč nejakej rastline? Kreativite sa medze nekladú!
Či už použijete gabióny na čokoľvek: kamene, ktoré do mriežkovaných prvkov naplníte, by mali byť mrazuvzdorné a väčšie ako veľkosť jednotlivých ôk košíka. Vo viditeľnej časti je možné pekne navrstviť ich rukou alebo ich jednoducho len tak nasypať dovnútra. Na pohľadovú plochu sa používajú prírodné kamene a dovnútra sa často sype recyklovaná stavebná suť.
A keďže pre vytvorenie nie je potrebný žiadny základ ap., je možné jednotlivé prvky kedykoľvek pretvoriť. V profesionálnej tvorbe typov krajiny sa tieto prvky už dávno stali bežnou súčasťou. Ale ich univerzálnosť a veľký priestor pre aranžovanie týchto kreatívnych prvkov oceňuje tiež stále viac záhradkárov.
- ohraničenie pozemku v najrôznejších prevedeniach,
- podperné múriky pre spevnenie svahov,
- praktické, cenovo výhodné a dekoratívne kusy záhradného nábytku,
- atraktívne plochy na vysádzanie rastlinami.
Tip:
A na záver novinka poslednej doby: kreatívna bylinková záhrada! Tieto bylinkové špirály sú pastvou pre oči. Petržlenová vňať, pažítka, šalvia a ďalšie môžu rásť sotva v štýlovejšom prostredí.