Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 9:40. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Stáva sa, že sa podlaha skôr "opozerá" ako zničí. Na úvod je nutné povedať, že z pôvodného materiálu možno obnoviť viac menej len podlahu drevenú. Tie z ostatných materiálov je ľahšie vymeniť. Opraviť sa dajú, ale z nových "súčiastok". Preto nie je múdre zvyšky materiálu vyhadzovať, môžu sa neskôr hodiť.

Interiérové podlahy delíme na:

  • drevené,
  • laminátové,
  • vinylové,
  • korkové,
  • z PVC
  • a marmolea.

Trendom sú aj podlahy bambusové. Klasikou je podlaha pokrytá záťažovým kobercom či dlažbou. V poslednej dobe sa veľa rozširujú aj kamenné koberce, ktoré sú takmer nezničiteľné a pritom dlho "in".

Pre všetky druhy podláh je typická bežná údržba. Zametanie, vytieranie a vysávanie je samozrejmosťou a nemožno ich nikdy úplne vypustiť. Teraz už ale existuje celá škála domácich pomocníkov, ktoré tieto práce zjednodušujú.

Najrôznejšie systémy s mopmi slúžia na vytieranie takmer do sucha, zametanie môže nahradiť ručný vysávač s vysokým výkonom a nie príliš obľúbené vysávanie hravo zvládnu robotické vysávače, z ktorých mnohé majú aj funkciu vytierania.
Ryžák, vedro a mydlo s jeleňom tak zapájame len keď sa pustíme do naozaj veľkého upratovania.

Všeobecne platí, najmä pre podlahy na báze dreva a laminátu, že ich vytierame do sucha. Kaluže vody alebo "vojenský" štýl "čo je mokré, to je čisté", nepristane žiadnej podlahovej krytine.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov
Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Drevené podlahy síce patria k najdrahším podlahovým materiálom, majú však oproti lacnejším laminátovým, vinylovým či korkovým podlahám jednu zásadnú výhodu: Ak dôjde k ich opotrebovaniu, dajú sa úspešne zrenovovať ako celok.
Podlahy z ostatných materiálov je ľahšie odstrániť a kompletne vymeniť. Miestnosť tak získa nový vzhľad. Drevená podlaha sa dá, pri troche šikovnosti, uviesť do stavu, kedy možno len ťažko rozpoznať, že nie je nová. Čo je vzhľadom na obstarávaciu cenu výhoda. Drevená klasika sa navyše nikdy neopozerá.

Drevo ako prírodný materiál s príjemnými vlastnosťami je vhodné do všetkých typov interiérov. Najčastejšie sa pokladá do obývacích izieb a spální. Dreveným podlahám rozhodne nepristane vlhké prostredie ani miesta, kde dochádza ku kontaktu s tvrdými nečistotami. Vzhľadom na škálu iných druhov podlahových krytín sa príliš nehodia do kúpeľne a predsiene. Drevo stále pracuje, jeho objem sa mení v závislosti od teplotných zmien a vlhkosti. Z týchto dôvodov sa odporúča drevenú podlahu ošetriť v domácnostiach lakom a na chalupách, kde vlhkosť kolíše, radšej tvrdým voskovým olejom.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Nevyhnutné je opraviť škáry a rozostúpené lamely k sebe zložiť tak, aby lícovali. Nasleduje zbrúsenie celej podlahovej plochy. Špeciálne brúsne stroje si možno požičať. Hĺbka brusu je závislá od stupňa poškodenia podlahy a od hrúbky hornej - nášľapnej vrstvy lamiel.
Po očistení od prachu a vysatia všetkých nečistôt vzniknutých brúsením je na rade napustenie podlahy špeciálnym lakom, ktorý zaistí aj zatiahnutie škár. Vznikne ochranná vrstva, ktorá chráni povrch renovovanej podlahy pred opotrebovaním a zaistí podlahe požadovaný lesk alebo mat.
Nasleduje zalištovanie podlahy, odporúča sa náhrada starých prechodových a ukončovacích líšt novými.

Výsledkom renovácie drevenej podlahy je dielo, na ktorom nie je na prvý pohľad zrejmé, že už má niečo za sebou. Oproti úplne novej podlahe jej môže zostať aj cenná patina, ktorú nemožno pri novej krytine vykúzliť žiadnym technologickým postupom. Zachované zostanú aj rokmi odskúšané vlastnosti krytiny vrátane zvukových pomerov. Podobný postup sa používa aj pri renovácii parkiet.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Laminátová podlaha sa dá zaobstarať podstatne lacnejšie, a pritom má taktiež dlhú životnosť a nepreberné množstvo odtieňov a dezénov, ktoré sú vizuálne drevu veľmi podobné. Ľahko sa udržiava bežným upratovaním a z času na čas jej prospeje, ak sa ošetrí prípravkom určeným výhradne pre plávajúce laminátové podlahy. Zvýši lesk a ochráni hornú vrstvu.

Za istú nevýhodu laminátových podláh odborníci považujú fakt, že je pocitovo chladná a pri nedodržaní správnych technologických postupov pri pokládke dokáže byť aj hlučná. Laminátová podlaha sa zaraďuje medzi krytiny, ktoré stačí zamiesť, prípadne povysávať. Vytierať musíme naozaj iba vlhkou handrou a dávať pozor na rozliatu vodu. Pri domácej nehode sa podlaha musí okamžite vysušiť.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Nízka obstarávacia cena je základným plusom aj pre podlahu z PVC. Vyrába sa z polyvinylchloridu a je preto vysoko odolná a ľahko udržiavateľná. PVC je určené pre miestnosti, kde sú potrebné hygienické a vodeodolné podlahy. Táto krytina je ľahká aj pružná. Vie napodobniť širokú škálu prírodných materiálov, drevom počínajúc a dlažbou či kameňom končiac.

Podľa triedy spoznáme, pre aké prostredie a namáhanie je PVC krytina určená. Cena závisí od kvality: od hrúbky nášľapnej vrstvy, počtu vystužujúcich vrstiev, hrúbky a typu podkladu.
PVC sa vyrába v rolkách s rôznou šírkou, ale aj v štvorcových formátoch alebo ako lamely, ktoré vydarene napodobňujú napríklad parkety. Pružný materiál dobre izoluje zvuk, je dostatočne mechanicky odolný a ocenia ho aj alergici.

Podlahu stačí pozametať alebo povysávať a pri vytieraní sa odporúča pridať prípravok na elastické podlahy. Predĺži jej životnosť. Ak je povrch porézny, odporúča sa PVC podlahu navoskovať. To preto, aby sa voda nedostala do štruktúry krytiny a tá nepopraskala.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Vinylové podlahy tvoria vrstvené PVC a obsahujú sklené vlákno. Pri podlahovej krytine z vinylu je dôležitý správny výber typu a dostatočnej triedy záťaže. Základné rozdelenie je na homogénne (jednovrstvové) a heterogénne (viacvrstvové). Jednovrstvové sú tiež niekedy označované ako celovinylové. Viacvrstvové sú rôzneho zloženia, najčastejšie sa jedná o vinyl, HDF dosku a korkovú podložku.

Podľa formátu sa vinylové podlahy ďalej delia na dielce a role.
K najobľúbenejším a najrozšírenejším druhom patria práve dielce, niekedy tiež označované ako lamely či štvorce. Tie sa podľa spôsobu pokládky delia na celoplošne lepené (podlahárskym lepidlom), samolepiace, voľne položiteľné a plávajúce (čiže zámkové, s click systémom).

Povrch vinylovej podlahy je príjemný, odolný voči poškriabaniu a dobre tlmí kročajový hluk. Môžeme si vyberať z mnohých vzorkovníkov a farieb. Verne napodobňujú vzor dreva, kameňa, dlaždíc, sklenených dlaždíc a korku. Dokonca napodobňujú aj štiepaný kameň. A to tak, že od originálu sú takmer na nerozoznanie. Je to možné vďaka technológii 3D, ktorá vplyvom dvojsmernej reliéfnej razby dodá plastický vnem.

Vinylové podlahy, okrem nepreberného množstva farieb a ľahkej údržby, ponúkajú aj ľahkú pokládku a vymeniteľnosť dielcov. Znesú vysoký stupeň záťaže a sú protišmykové. Sú vhodné pre alergikov a majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Odolávajú aj padajúcim predmetom a ich životnosť je deklarovaná na 30 až 50 rokov.

Marmoleum je podlahový materiál, pri ktorom výrobcovia udávajú životnosť až 50 rokov. Ide o ekologickú podlahu z prírodných surovín ako sú ľanový olej, živica a vápenec. Dielce sa skladajú z vodeodolnej, hustej drevovláknitej dosky s korkovou vrstvou na rube, ktorá pohlcuje zvuk. Hornú vrstvu tvorí marmoleum s hrúbkou 2,5 mm. Je určená pre jednoduchú pokládku plávajúcim spôsobom. Je antistatická a odolná voči baktériám, vhodná pre astmatikov a osoby trpiace na alergie.

Marmoleum je tvrdé, pevné a odolné, preto je vhodné do veľmi exponovaných priestorov. Na marmoleu vzniká antistatická elektrina, preto nepriťahuje prach. Drobné nehody, ktoré marmoleum poškodia, sa dajú odstrániť opatrným zoškrabaním a následným obnovením ochrannej vrstvy. Z rôznych druhov marmolea možno vytvoriť rezom a skladaním dielov rôzne vzory, obrazce a obrázky. Možno ho rezať vodným lúčom.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Pre marmoleum je vhodnejšia údržba za sucha, pretože má hladký, neporézny povrch. Odporúčaný je prachový mop. Pri väčšom znečistení môžete siahnuť po vlhkom mope.

Staršia sestra marmolea je už vyššie spomínané linoleum, krytina vyrobená z umelej hmoty, teda polyvinylchloridu. Lino je "večné" a teraz je dostupné v dezénoch, ktoré sa ani v najmenšom nepodobajú tomu, čo poznáme z detstva. Linoleum tak právom zažíva comeback. Lino stačí rovnako ako iné vinylové podlahy vytrieť a z času na čas navoskovať vhodným prostriedkom.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Korkové podlahy sú pocitovo teplé, neprepúšťajú tekutiny ani plyny a sú netoxické. V prípade nutnosti je možné poškodenú časť vymeniť. Životnosť korkovej podlahy sa odhaduje až na 25 rokov.

Nikdy nesmieme nechávať korkovú podlahu mokrú, stierame naozaj do sucha. Ku korkovej podlahe kúpime aj tzv. čistiacu zónu, čo je obyčajná rohožka umiestnená pred miestnosťou. Príliš jej nepristanú ani stoličky na kolieskach, takže pre pracovňu či miestnosť, kde sa pohybuje osoba na vozíku, zvolíme iný typ krytiny.

Ochranný film na korkovej podlahe sa musí obnovovať, aby udržala farbu. Napriek tomu sa časom prejaví rozdiel vo farbe medzi miestom, kde stál nábytok a priestorom voľne prístupným. Po presťahovaní nábytku sa za čas farba korku opäť zrovná.

Výkonný vysávač a z času na čas aj mokré čistenie pristane podlahám pokrytým záťažovým kobercom. Nespočetné množstvo druhov a farieb doplní každý interiér. V domácnosti sa kladie napríklad do pracovní, kde sa pohybujeme na stoličke s kolieskami. Je pocitovo teplý.

Do miestností, kde sa pohybuje viac ľudí, od ktorých nevyžadujeme, aby sa vyzúvali, ale hlavne do kúpeľní, predsiení, kuchýň či ku krbu sa hodí "stará dobrá" dlažba. Je síce pocitovo studená, ale vďačná. Na údržbu postačí voda a handra na metle.
Interiérové dlažby možno skombinovať so všetkými ostatnými typmi podlahových krytín, jednotlivé zóny oddelí prechodová lišta.

Dlažba je takmer večná a nezničiteľná. Ak sa vám napriek tomu podarí jednotlivé dlaždice poničiť, možno ich jednotlivo vymeniť. Slabinou je len skutočnosť, že po mnohých rokoch už sotva zoženiete pôvodný typ a vzor, takže sa pravdepodobne rozhodnete vymeniť celú dlažbu, pretože aktuálna ponuka bude neodolateľná.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Do kategórie takmer nezničiteľných podlahových krytín patrí aj mramorový koberec do interiéru. Jedná sa o univerzálny finálny povrch z prírodných mramorových okruhliakov a špeciálneho spojiva, ktorý sa aplikuje na podlahy. V interiéri vytvorí kamenný mramorový koberec vzhľadovo luxusný povrch. Pristane nielen chodbám a kuchyniam, ale aj zimným záhradám či súkromnému wellness.

Kamenný koberec sa podľa miery znečistenia udržuje v čistote vysávaním či vytieraním. Starostlivosť o neho nie je o nič náročnejšia ako pri bežnej dlažbe.

hore