Ako správne topiť
Znie to tak jednoducho a pravdepodobne nad tým príliš nepremýšľate. Ale mali by ste, pretože pri vykurovaní môžete urobiť veľa malých chýb, ktoré sa potom prejavia na vašich nákladoch na vykurovanie. V nasledujúcich odsekoch preto nájdete niekoľko tipov, ako znížiť náklady na vykurovanie a udržať si nohy v teple.
Kedy začať topiť?
To veľmi závisí aj od toho, v akom dome bývate. Rok výstavby a typ domu majú veľký vplyv na vnútornú teplotu. Je dom zateplený alebo je to dokonca pasívny dom? Tieto faktory často určujú, kedy by ste mali zapnúť vykurovanie.
Rok výstavby a typ budovy | Pri akej dlhodobej vonkajšej teplote by sa malo začať vytápať? |
---|---|
Budova postavená pred rokom 1977 | 15-17°C |
Budova z rokov 1977-1995 so zateplením | 14-16°C |
Novostavba od roku 1995 | 12-15°C |
Nízkoenergetický dom | 11-14°C |
Pasívny dom | 9-11°C |
Nepreháňate to zbytočne s vykurovaním? O 1 stupeň nižšia teplota ušetrí približne 6 % energie. Zlaté pravidlo vykurovania znie: menej je viac.
Ako nastaviť termostat
Vyššie nastavenie termostatu neznamená, že vaše vykurovacie zariadenie bude miestnosť vyhrievať rýchlejšie. Váš vykurovací systém sa jednoducho snaží dosiahnuť vyššiu teplotu – a často to nie je potrebné.
Úrovne termostatu vášho vykurovacieho systému približne zodpovedajú nasledujúcim teplotám:
- Úroveň 1: približne 12 °C
- Úroveň 2: približne 16 °C
- Úroveň 3: približne 20 °C
- Úroveň 4: približne 24 °C
- Úroveň 5: približne 28 °C
Optimálna izbová teplota pre obývacie izby je vo všeobecnosti 20 °C. V kúpeľni môže byť teplejšie a v spálni chladnejšie.
Miestnosť | Optimálna teplota |
---|---|
Obývacia miestnosť a pracovňa | 20 °C |
Spálňa | 16–18 °C |
Detská izba | 19 °C |
Kuchyňa | 18 °C |
Kúpeľňa | 23 °C |
Pivnica | 10–15 °C |
Vykurovanie by ste nemali úplne vypínať na noc alebo keď nie ste doma. Miestnosť sa tým ochladí a na jej opätovné zahriatie je potrebné veľa energie. V najhoršom prípade sa vám v ochladených miestnostiach vytvorí pleseň.
Dbajte na to, aby sa teplota v miestnosti neznížila o viac ako 4 - 5 stupňov.
Máte radi teplo, keď prídete domov?
Potom vám pomôže programovateľný termostat. Ten dokáže od určitého času regulovať teplotu smerom nahor alebo nadol. Nielenže vám bude dostatočne teplo, ale ušetríte aj energiu.
Ako ušetriť na nákladoch za vykurovanie
Ak si zaobstaráte samostatný termostat pre radiátory, môžete ušetriť veľa energie na účtoch za vykurovanie. Vo všeobecnosti by ste mali termostat meniť každých 10 až 15 rokov. Alebo ak si všimnete, že napriek správnemu nastaveniu nedosahuje teplota v miestnosti alebo je vykurovacie teleso neustále horúce. Potom je čas na ich výmenu.
Existujú rôzne typy termostatov:
Manuálne termostaty, jednoducho otočíte termostatickú hlavicu na požadovanú úroveň a miestnosť si udržiava vhodnú teplotu.
S programovateľnými termostatmi máte oveľa viac možností, pretože môžete nastaviť teplotu v miestnosti v čase, ktorý si sami zvolíte. Môžete napríklad naprogramovať, aby sa teplota cez noc znížila, ráno mierne zvýšila a potom počas pracovného dňa opäť znížila, kým sa vrátite domov. Takto môžete večer udržiavať teplo v domácnosti bez toho, aby ste museli mať zapnuté kúrenie celý deň.
Inteligentné vykurovanie
Ďalším krokom sú inteligentné termostaty. Tu môžete ovládať teplotu vo svojej domácnosti odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie v smartfóne. To ponúka maximálnu flexibilitu a kontrolu a šetrí veľa energie. Ich kúpa je však drahšia, pretože musíte investovať nielen do termostatov, ale aj do základne pre systém inteligentnej domácnosti.
Viac informácií o tom nájdete v našom sprievodcovi inteligentnou domácnosťou.
Ak bývate v prenajatom byte, vždy je to otázka zmien a úprav v byte. S termostatmi vykurovania by to nemal byť problém. Ak si ich platíte sami, nepotrebujete súhlas prenajímateľa. Ale aj tak sa o tom porozprávajte, možno vám náklady preplatí. Ak nie, môžete si termostaty vziať so sebou, keď sa budete sťahovať.
V minulosti sa považovalo za dobrý nápad zabudovať radiátory do výklenku, aby nevyčnievali do miestnosti. Tým sa ušetril priestor, ale určite nie náklady na vykurovanie. Dôvodom je, že vonkajšia stena vo výklenku je zvyčajne tenšia a veľká časť tepla z radiátora odchádza von namiesto do miestnosti.
To môžete ľahko zmeniť inštaláciou izolačných alebo reflexných panelov za radiátor. Tie udržia teplo v miestnosti. V závislosti od spôsobu inštalácie by to malo fungovať aj v prenajatom byte.
Úspora nákladov na vykurovanie pomocou stropného ventilátora?
Ako všetci vieme, teplý vzduch stúpa nahor. Strop je preto vždy o niečo teplejší ako miestnosť pod ním. Ak sa lopatky rotora stropného ventilátora otáčajú v smere hodinových ručičiek, teplý vzduch sa tlačí nadol. Miestnosť dole je teda teplejšia a vy musíte vykurovať o niečo menej.
A v lete? Stačí zmeniť smer otáčania a vytvoríte chladiaci efekt.
Nastavenie prietokovej teploty
Položte si otázku: Musí byť váš vykurovací systém naozaj v plnej prevádzke 24 hodín denne? Väčšina vykurovacích zariadení - dokonca aj staršie modely – má možnosť dočasného vypnutia, napr. cez noc. Môžete nastaviť, aby vykurovacie zariadenie v noci pracovalo pri nižšej úrovni teploty, aj keď nie je úplne vypnuté. Môže to byť užitočné aj počas dňa, ak existujú konzistentné časové okná, keď nikto nie je doma.
V lete zvyčajne netopíte. Vykurovanie môže bežať aj v letnom režime. To znamená, že vykurovacie okruhy sú vypnuté a ohrieva sa len teplá voda. Niektoré vykurovacie zariadenia to robia automaticky, iné musíte zmeniť manuálne. V každom prípade ušetríte náklady na vykurovanie.
Ďalším ovládacím prvkom, ktorý môžete zapnúť, je teplota prietoku. Vykurovací systém ohrieva vodu a potom ju posiela do vykurovacieho okruhu – teda do radiátorov.
Táto voda by mala byť taká teplá, ako je potrebné, ale čo najchladnejšia, pretože ak sa voda ohrieva viac, ako je potrebné, vykurovací systém zbytočne spotrebúva energiu.
Ak máte bežné radiátory, potrebujete vysokú teplotu prietoku 65-90 °C. Ak vykurujete veľké priestory, voda by mala byť čo najteplejšia. Ak vykurujete veľké priestory, napr. pomocou podlahového vykurovania, vystačíte si s oveľa nižšou teplotou prietoku 45 °C.
Nenastavujte príliš nízku teplotu prietoku
Správna teplota prietoku závisí od mnohých faktorov. Napríklad od veku vykurovacieho systému a izolačných vlastností domu. Ak chcete určiť ideálnu teplotu prietoku pre váš vykurovací systém, najlepšie je požiadať o radu odborníka. Je totiž potrebné zohľadniť niekoľko vecí. Ak napríklad príliš znížite teplotu prietoku, hrozí, že sa vo vodnej nádrži vytvoria škodlivé baktérie legionely.
Hydraulické vyváženie vykurovacieho systému
Niektoré budovy majú nerovnomerné rozloženie tepla. To zvyšuje spotrebu energie a spôsobuje nerovnomernú dodávku tepla do miestností. Miestnosti bližšie k vykurovaciemu systému sú vykurované lepšie ako tie, ktoré sú ďalej (napr. podkrovie).
Vtedy nie je potrebné zvyšovať výkon čerpadla a/alebo teplotu prietoku. Jednak to bude drahé a jednak to spôsobí rušivý hluk prostredníctvom vykurovacieho systému.
Riešenie: hydraulické vyváženie
Pri hydraulickom vyvažovaní vykurovacieho systému sa prívod vody reguluje pomocou vopred nastavených termostatických ventilov tak, aby sa dosiahla požadovaná teplota v miestnosti. Týmto spôsobom sa rovnomerne vykuruje celý dom.
Potreba tepla pre každú miestnosť sa vypočíta vopred, najlepšie certifikovaným odborníkom. Hydraulické vyvažovanie má zmysel pri nových aj existujúcich vykurovacích systémoch.
Ďalší užitoční pomocníci na úsporu nákladov na vykurovanie
Žalúzie a rolety
Keďže veľa tepla uniká cez okná, je rozumné začať práve tam. Existujú tepelné žalúzie a rolety s funkciou, ktorá v lete zadržiava teplo vonku a v zime teplo vnútri. Rolety majú tepelnú vrstvu, zatiaľ čo špeciálne plisovanie voštinových tepelných roliet vytvára tepelný efekt.
Koberce
Koberce v skutočnosti nemajú izolačnú funkciu, ale aj tak vám môžu pomôcť ušetriť náklady na vykurovanie. Tým, že vás trochu oklamú. Výskum ukázal, že ľudia majú pocit, že teplota v miestnosti je vyššia, keď majú pod nohami koberec. Môže to byť až o 2 °C. Ak si teda myslíte, že v miestnosti je teplejšie, ako v skutočnosti je, môžete znížiť teplotu v miestnosti bez toho, aby ste sa cítili nepríjemne.
Ďalšie tipy na zníženie nákladov na vykurovanie
Niektoré opatrenia sa dajú realizovať pomocou toho, čo už máte doma:
- Nezabudnite pravidelne odvzdušňovať vykurovacie teleso. Po odvzdušnení skontrolujte, či nie je potrebné vykurovací okruh doplniť vodou.
- Pre správne vykurovanie udržujte priestor pred vykurovacím telesom a termostatom čo najpriehľadnejší - nezakrývajte ho nábytkom ani závesmi.
- V noci a počas dennej neprítomnosti môžete znížiť teplotu vykurovania o 4 - 5 °C. Nikdy ho však nevypínajte úplne. Vyhrievanie studených miestností si vyžaduje veľa energie, a ak sa v nich vôbec nekúri, hrozí riziko vzniku plesní.
- Najmä v noci by ste mali zatiahnuť žalúzie, rolety a závesy. Najmä žalúzie zabezpečia, aby teplo nemohlo unikať cez okenné tabule.
- Zaizolujte stenu za radiátorom, aby ste znížili tepelné straty a ušetrili náklady na vykurovanie.
- Dávajte svoj vykurovací systém pravidelne odborne servisovať.
Ako šetriť teplú vodu
Pri úvahách o úsporách nákladov na vykurovanie sa často zabúda na teplú vodu. Voda sa ohrieva vo vykurovacom systéme. A ako môžete aspoň trochu ušetriť? Osvedčené tipy:
- Umývajte si ruky studenou vodou.
- Pri mydlení vypnite vodu v sprche. Šetríte tak vodu vo všeobecnosti a najmä teplú vodu. Takisto sa sprchujte častejšie, ako sa kúpete.
- Nainštalujte si jednopákový vodovodný kohútik. Pomôže vám to rýchlejšie dosiahnuť požadovanú teplotu a spotrebovať menej vody a energie na vykurovanie.
- Namiesto ručného umývania riadu používajte umývačku riadu. Umývačka riadu sama ohrieva vodu, takže ohrievač nemusí vyrábať teplú vodu. Ak umývate riad ručne, neumývajte ho pod tečúcou vodou.
Prietokový ohrievač vody
Tí, ktorí kúria plynom, v súčasnosti hľadajú spôsoby, ako znížiť spotrebu. Ako jedna z metód sa často odporúčajú elektrické prietokové ohrievače vody. Tie skutočne môžu byť alternatívou, ale nie pre každého. Číha tu niekoľko nástrah, na ktoré by ste si mali dať pozor.
Ako funguje prietokový ohrievač vody?
Skôr než si pobežíte kúpiť prietokový ohrievač vody do kúpeľne, objasníme si, ako funguje:
Pri centrálnom ohreve vody prostredníctvom vykurovacieho systému sa ohrieva a uskladňuje veľké množstvo vody. To znamená, že horúca voda je k dispozícii kedykoľvek - aj vo veľkých množstvách, napr. do vane.
Prietokový ohrievač vody ohrieva vodu presne vtedy, keď je to potrebné. Voda sa ohrieva pomocou elektricky vodivého materiálu. Veľkosť prietokového ohrievača vody určuje, koľko vodovodných kohútikov možno zásobovať. Môžete preto potrebovať viac ako jeden spotrebič.
Náklady na nákup a prevádzku
Nákup prietokových ohrievačov vody je oveľa lacnejší ako nákup kotlov ústredného kúrenia. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá. Keďže však vykurovací systém je dlhodobá kúpa, je potrebné zvážiť prevádzkové náklady. Keďže cena elektrickej energie tiež prudko vzrástla a v súčasnosti je vyššia ako cena plynu, musíte tento faktor zahrnúť do svojich úvah.
Izolácia okien a dverí
Okná a dvere významne prispievajú k energetickej účinnosti vášho domu. Zabezpečenie „vetruvzdornosti“ okien a dverí je kľúčovým krokom v tomto procese. Dobre utesnené okná a dvere môžu ušetriť energiu, a tým aj náklady na vykurovanie.
- Samolepiace tesnenia sa ľahko aplikujú a predstavujú rýchle a účinné riešenie úspory energie a nákladov na vykurovanie. Lepia sa do výklenku rámu po celom obvode.
- Prúdeniu studeného vzduchu v spodnej časti dverí možno zabrániť nalepením kefového tesnenia na krídlo dverí.
- Podlahové tesnenia pracujú s magnetmi alebo prítlačnými pružinami a predstavujú najzložitejšie možnosti tesnenia na inštaláciu. Obe možnosti sa pri zatvorených dverách zatvárajú absolútne tesne.
Vykurovanie krbmi a kachľovými pecami
Teplo z kachlí na drevo sa ekonomicky oplatí využívať aj ako doplnkové vykurovanie. Poskytujú teplo rýchlo a hospodárne odľahčujú hlavný vykurovací systém. Krbové kachle akumulujú teplo - to znamená, že vykurovaná miestnosť nevychladne tak rýchlo a môže byť teplá aj nasledujúce ráno.
Izolácia od suterénu po strechu
Ak máte vlastný dom, môžete niekoľkými opatreniami ušetriť veľa energie na vykurovanie, a tým aj peňazí. Najmä ak ide o starší dom. V starých domoch sa veľa energie na vykurovanie stráca cez vonkajšie steny a strechu. Ale aj zdanlivo malé opatrenia, ako napríklad izolácia vykurovacích potrubí, môžu priniesť veľký rozdiel. Ak teda chcete ušetriť na nákladoch na vykurovanie, izolácia je veľkou pákou.