Taký vzduch je výsledkom výparov škodlivých látok, napríklad formaldehydu z nábytku alebo kobercov. Zmäkčovadlá z PVC a kobercov sa dostávajú do vzduchu rovnako ľahko ako výpary z riedidiel, lakov, čistiacich prostriedkov alebo plastov.
Takýto neviditeľný nepriateľ nám pokojne môže poškodiť zdravie.
Škodlivé látky dráždia sliznicu a môžu vyvolávať dráždivý kašeľ, bolesti hlavy a alergie. Jemný prach môže spôsobovať ochorenia dýchacích ciest. V nevetranej miestnosti môže vzduch spôsobovať únavu a nesústredenosť.
Ako rastliny zlepšujú klímu v miestnosti?
Vzduch v miestnosti obohacujú v podstate všetky rastliny, okrem kaktusov a sukulentov. Izbové rastliny odvádzajú 97% vody zo zálievky späť do okolitého vzduchu. Sú tak skvelými zvlhčovačmi vzduchu.
Rastlinám v byte môžeme hovoriť aj "zelené pľúca." Pýtate sa prečo? Rastliny premieňajú nielen oxid uhličitý na kyslík, čím zvyšujú obsah kyslíka vo vzduchu v miestnosti, ale niektoré druhy rastlín, ako napríklad dračinec, brečtan alebo zelenec, dokonca odbúravajú škodliviny, napr. formaldehyd, trichlóretylén a pod.
Zaobstaraním izbových rastlín môžete znížiť obsah škodlivín vo vzduchu v miestnosti až o 70 %. Izbové rastliny nie sú len dekoráciou, ale zvyšujú fyzickú a duševnú výkonnosť a znižujú stres. Špeciálne enzýmy v listoch rastlín premieňajú jedy zo vzduchu v miestnosti na nezávadné zlúčeniny, ako napríklad aminokyseliny a cukor.
Do kancelárií sa hodia skôr veľké rastliny. V miestnosti o veľkosti 30 metrov štvorcových stačí už 3 až 6 rastlín, aby sa dosiahla ideálna vlhkosť vzduchu 45 až 55 %. V lete rastliny dokonca nepatrne znižujú teplotu v miestnosti, pôsobia teda aj ako prírodná klimatizácia.
Kreatívny tip alebo postavte si kvetinovú stenu
Z mosadzných rúrok, násady od metly a ďalších komponentov, ktoré možno máte doma, sa dá ľahko vyrobiť deliaca priečka pre izbové rastliny.
Pripravte si a narežte nasledujúce kusy:
- 1 x závesná tyč 60 cm
- 2 x bočná tyč 147 cm
- 2 x spoj vpredu / vzadu 25 cm
- 2 x spoj priečny 26 cm
- 1 x stredný kus 55 cm
Ktoré izbové rastliny znižujú hluk?
Vedeli ste, že izbové rastliny dokážu tlmiť hluk? Je to pravda odveká. Rastliny sa skvele hodia na znižovanie hladiny hluku, a to nielen v kanceláriách. Najlepší výkon podávajú rastliny umiestnené pri stenách alebo v rohoch. Ideálne kombinujte rastliny s veľkými listami a rastliny s hustým lístím:
- Fíkus benjamin (Ficus benjamina)
- Filodendron (Philodendron)
- Lopatkovec (Spatiphyllum spec.)
- Šeflera dlanitolistá (Schefflera actinophylla)
- Palma kentia (Howea forsteriana)
- Banánovník habešský (Musa nebo Ensete)
- Monstera
Tip: Kvety v spálni áno či nie?
Kvalitný vzduch s dostatkom kyslíka, primeraná vlhkosť vzduchu a málo škodlivín podporujú kvalitný spánok. Väčšina rastlín premieňa CO2 len cez deň a v noci do seba korene opäť vstrebávajú kyslík. Preto sa neodporúča dávať si kvety do spálne. Lenže podiel kyslíka, ktorý rastliny v noci "vydýchavajú", je v porovnaní s tým, čo vyprodukujú cez deň, veľmi nepatrný. Je to teda len na vás.
Niektoré zázračné kúsky medzi rastlinami produkujú kyslík aj v noci. Trebárs sanseviera, orchidey a kaktusy, pravá aloe alebo bromélie dodajú vášmu spánku extra porciu kyslíka.
Ako izbové rastliny vybrať a akú potrebujú starostlivosť?
Aby mohli izbové rastliny naplno rozvinúť svoj detoxikačný účinok, je zásadné vybrať si tú pravú. Rastliny a miestnosť si musia vyhovovať svojimi parametrami. Izbové kvety, ktoré napríklad vyžadujú veľa svetla, budú najlepšie filtrovať vzduch ak ich umiestnime k oknu. Medzi také patrí brečtan, lopatkovec a zelenec.
K tomu zohľadnite požiadavky rastlín na teplotu, spotrebu vody a hodnotu pH v substráte. Pretože platí, že čím väčšie a vitálnejšie rastliny sú, tým lepšie vzduch v miestnosti zvlhčujú a obnovujú.
Izbové rastliny raz za rok presaďte do nového substrátu, pravidelne zalievajte a hnojte a pokojne sa s nimi rozprávajte.
Tip
Vhodný substrát, optimalizovaný pre potreby v našich klimatických podmienkach, je súčasťou sortimentu FloraSelf.