Taký vzduch je výsledkom výparov škodlivých látok, napríklad formaldehydu z nábytku alebo kobercov. Zmäkčovadlá z PVC a kobercov sa dostávajú do vzduchu rovnako ľahko ako výpary z riedidiel, lakov, čistiacich prostriedkov alebo plastov.
Takýto neviditeľný nepriateľ nám pokojne môže poškodiť zdravie.
Škodlivé látky dráždia sliznicu a môžu vyvolávať dráždivý kašeľ, bolesti hlavy a alergie. Jemný prach môže spôsobovať ochorenia dýchacích ciest. V nevetranej miestnosti môže vzduch spôsobovať únavu a nesústredenosť.
Ako rastliny zlepšujú klímu v miestnosti?
Do kancelárií sa hodia skôr veľké rastliny. V miestnosti o veľkosti 30 metrov štvorcových stačí už 3 až 6 rastlín, aby sa dosiahla ideálna vlhkosť vzduchu 45 až 55 %. V lete rastliny dokonca nepatrne znižujú teplotu v miestnosti, pôsobia teda aj ako prírodná klimatizácia.
Kreatívny tip alebo postavte si kvetinovú stenu
Z mosadzných rúrok, násady od metly a ďalších komponentov, ktoré možno máte doma, sa dá ľahko vyrobiť deliaca priečka pre izbové rastliny.
- 1 x závesná tyč 60 cm
- 2 x bočná tyč 147 cm
- 2 x spoj vpredu / vzadu 25 cm
- 2 x spoj priečny 26 cm
- 1 x stredný kus 55 cm
Ktoré izbové rastliny znižujú hluk?
Tip: Kvety v spálni áno či nie?
Kvalitný vzduch s dostatkom kyslíka, primeraná vlhkosť vzduchu a málo škodlivín podporujú kvalitný spánok. Väčšina rastlín premieňa CO2 len cez deň a v noci do seba korene opäť vstrebávajú kyslík. Preto sa neodporúča dávať si kvety do spálne. Lenže podiel kyslíka, ktorý rastliny v noci "vydýchavajú", je v porovnaní s tým, čo vyprodukujú cez deň, veľmi nepatrný. Je to teda len na vás.
Niektoré zázračné kúsky medzi rastlinami produkujú kyslík aj v noci. Trebárs sanseviera, orchidey a kaktusy, pravá aloe alebo bromélie dodajú vášmu spánku extra porciu kyslíka.
Ako izbové rastliny vybrať a akú potrebujú starostlivosť?
Tip
Vhodný substrát, optimalizovaný pre potreby v našich klimatických podmienkach, je súčasťou sortimentu FloraSelf.