Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 13:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Na dosiahnutie čistej vody v bazéne stačí dodržiavať päť základných pravidiel, ktoré sa dajú vyjadriť piatimi slovnými spojeniami:

  • starostlivosť o bazén a čistenie bazéna
  • dodržiavanie správnej hladiny pH
  • pravidelná dezinfekcia
  • vločkovanie
  • filtrovanie a pravidelné čistenie.

Je dôležité dodržať postup pri údržbe vody a zaobstarať si kvalitnú filtráciu, doplnky a chémiu, hoci nie ste jej priaznivcami. Bez nej to nepôjde, ale nemusíte sa obávať, že bazén bude páchnuť chlórom ako verejné kúpalisko. Chlór možno sčasti nahradiť aktívnym kyslíkom.

Minimálne raz ročne sa odporúča bazén vypustiť a dôkladne vyčistiť špeciálnymi čistiacimi prípravkami na bazény. Steny bazéna sa musia zbaviť vápenatých usadenín a nečistôt, v ktorých sa držia baktérie a riasy. Až po facelifte "vane", kedy zapojíme ruky, gélové kefy alebo výkonný vysávač, možno napustiť vodu a podniknúť kroky k stabilizácii jej kvality.

Odborníci na bazény varujú pred používaním bežných čistiacich prípravkov pre domácnosť. Zanesú do krehkého systému cudzorodé látky, ktoré vodu zakalia a napenia. Môžu tiež poškodiť bazénovú fóliu. V hobbymarketoch sú preto v ponuke špeciálne čistiace prípravky na steny a dno bazéna aj na okraje, ktoré tvoria nevábny prúžok nad hladinou. Čistiť možno aj čiastočne napustený bazén, kedy priestor pod vodou čistíme špeciálnym bazénovým vysávačom a priestor nad hladinou kefami a príslušnou domácou chémiou šetrnou k životnému prostrediu.

Kvalitu vody riešime až potom, čo je bazén vyčistený. Nemalo by logiku snažiť sa o priezračnú vodu v zanesenom bazéne. Základom čistej vody je správna hodnota pH. Odporúčaná hodnota pre domáce bazény sa pohybuje od 6,6 do 7,4. Určíte ju pomocou testera a vodu na požadovanú hodnotu upravíte pomocou prípravkov pH plus alebo pH mínus. "Klesajúcu" pH hodnotu presúvajú zo zásaditej polohy do neutrálnej a "zvyšovače" to isté urobia z kyslých hodnôt. Tento rozhodujúci parameter možno zmerať pomocou jednoduchých testovacích prúžkov, testovacích tabliet či elektronickým meračom. Hodnotu pH kontrolujte pravidelne minimálne raz týždenne, ak je horúco, interval preventívne skráťte.

Hodnota pH je definovaná ako množstvo vodíkových iónov, ktoré voda môže pojať. Ide o mernú jednotku, z ktorej sa dá vyčítať, či je voda zásaditá či kyslá. Čím nižšia je hodnota pH, o to viac vodíkových iónov sa vo vode nachádza a o to kyslejšia voda je. Hodnota pH klesá, ak bazén často používa mnoho ľudí a môžu ju ovplyvniť aj dažďové zrážky.

Hodnota pH Riziko
8,5 zničenie prirodzeného ochranného filmu pokožky
8,0 vápenný výkvet pri stredne tvrdej až tvrdej vode (prilepenie vo filtri, zakalenie vody)
7,5 výrazné oslabenie dezinfekčného účinku
6,6 až 7,0 ideálny rozsah hodnoty pH pre optimálnu starostlivosť o vodu
6,5 rozvoj zápachu a podráždenie sliznice v dôsledku tvorby chloraminov (viazaný chlór)
6,0 hrdzavenie materiálov obsahujúcich kovy a maltu (škáry, vodiče z nerezovej ocele)

Rovnako je potrebné sledovať a upravovať hodnotu alkality, čo je pojem pre uhličitanovú rovnováhu. Ak má bazénová voda prípustnú hladinu alkality a nachádza sa v rovnováhe, je voda schopná prirodzene vyrovnávať hladinu pH. Hodnota alkality by sa mala podľa odborníkov pohybovať v rozmedzí 80 až 120 ppm, teda milióntin celku, a meriame ju špeciálnym testerom.

Ďalej je dobré poznať tvrdosť vody. Hodnota tvrdosti bazénovej vody by nemala byť vyššia ako 18ºN. V prípade, že je táto hodnota prekročená, prichádzajú k slovu prípravky na jej úpravu. Tvrdosť vody je vhodné v priebehu sezóny kontrolovať, najmä po doplnení väčšieho množstva vody do bazéna. Pre tvrdú vodu všeobecne platí, že sa v nej čokoľvek zle rozpúšťa, teda aj chemické prípravky. Preto k povinnej výbave bazénu patrí aj stabilizátor tvrdosti, ktorý zabraňuje zrážaniu a usadzovaniu vápnika, čím sa chránia filtračné zariadenia, výmenníky tepla a vodiče. Tento prípravok je nevyhnutný, ak používate podzemnú alebo studničnú vodu.

Ak vykazuje voda správne hodnoty, pristúpte k dezinfekcii obsahu bazénu. Účinná dezinfekcia zabráni rastu rias a množeniu baktérií. Najčastejšie používaná je chlórová dezinfekcia - je rýchla a účinná.

Dezinfekcia vody je buď jednorazová akcia, ktorá sa nazýva chlór šok, kedy dôjde k radikálnemu zvýšeniu obsahu chlóru vo vode, ktorá rieši aj náhle znečistenie vody napríklad po búrke či po prvom napustení bazéna v sezóne. Dezinfikovať sa ale musí aj dlhodobo, priebežne, a to predovšetkým tabletami. Tie už chlór obsahovať nemusia, na dezinfekciu vody rovnako dobre poslúži aj kyslík. Tablety umiestňujeme do špeciálnych plavákov.

Na účinnú dezinfekciu vody môžeme použiť aj chlórový granulát, ktorý je rýchlo rozpustný, a teda vhodný pre trvalé, jednorazové aj dodatočné chlórovanie vody. Opätovne zvyšuje obsah chlóru. Rýchlo rozpustné chlórové tablety sú vhodné pre priebežné chlórovanie alebo pre rýchle nastavenie optimálneho obsahu chlóru. Tablety s dlhodobým účinkom sú pomaly rozpustné tablety a obsahujú cca 90 % aktívneho chlóru. Sú vhodné na trvalé chlórovanie všetkej vody a filtračných systémov.

Pre nepriateľov chlóru je určený aktívny kyslík v podobe granulátu, čo je dezinfekčný prostriedok fungujúci na báze kyslíka v kombinácii s aktivátorom. Tento výrobok zabraňuje aj tvorbe rias. Na báze aktívneho kyslíka sa vyrábajú aj tablety, protizákalové preparáty a prostriedky pre odstránenie nežiaduceho penenia.

Ak sa vyskytnú v bazéne nežiaduce riasy, spoznáte to podľa mazľavých stien. Voda sa sfarbí do zelena až do hneda, a to nie je stav, ktorý by zrovna lákal na osvieženie. Ak máte v bazéne správne pH aj dostatok chlóru, a napriek tomu sa objaví riasa, použite algicid, špeciálny prostriedok proti rastu a na hubenie rias.

Tento výrobok je rýchlo rozpustný granulát. Chlór v podobe rýchlo rozpustného granulátu je špeciálne vhodný pre trvalé, jednorazové a dodatočné chlórovanie vody a tiež pre opätovné zvýšenie obsahu chlóru.

Rýchlo rozpustné chlórové tablety sú vhodné pre priebežné chlórovanie alebo pre rýchle nastavenie optimálneho obsahu chlóru.

Chlórové tablety s dlhodobým účinkom sú pomaly rozpustné tablety s cca 90 % obsahom aktívneho chlóru. Sú vhodné na trvalé chlórovanie všetkej vody a filtračných systémov.

Pomocou multifunkčného bloku môžete vašu bazénovú vodu (až 30 metrov kubických vody) zásobovať po dobu až troch týždňov.

Existujú multifunkčné bloky s tromi funkciami: dezinfekcia, hubenie rias a vločkovanie.

Aktívny kyslík v podobe granulátu je dezinfekčný prostriedok na báze aktívneho kyslíka v kombinácii s aktivátorom pre aktívny kyslík. Tento výrobok zabraňuje tvorbe rias.

Ako riešiť problémy pri starostlivosti o bazénovú vodu

Potom, čo riasy zlikvidujete a vodu znova vydezinfikuje a prefiltrujete, prichádza čas tzv. vločkovania zvyšných nečistôt. Nalejete do vody prípravok zvaný vločkovač a necháte ho pôsobiť. Naviažu sa na neho nečistoty, ktoré následne odstránite pomocou filtračného systému.

Tekutý vločkovač umožňuje dokonalé vyzrážanie nečistôt do väčších vločiek a ich následné odfiltrovanie alebo sedimentáciu. Vločkovač dodá vode žiadanú iskru ako pri pramenitej vode. Reaguje rýchlo a nezávisle od teploty vody v bazéne. Vločkovače zlepšujú účinnosť filtrov, pomáhajú predlžovať životnosť filtračnej náplne a skracujú čas potrebný pre pranie filtrácie. Tekuté vločkovače je možné dávkovať manuálne alebo prostredníctvom automatického dávkovacieho čerpadla. Pri použití automatického dávkovania sa výrazne zníži spotreba vločkovača a zvyšuje sa účinok.

Po napustení vody, úprave jej parametrov, dezinfekcii a vločkovaní nepretržite filtrujte 24 hodín a v bazéne sa nekúpte. Piesková filtrácia by mala mať zodpovedajúci výkon. Bez dobrého fungovania filtrácie nemožno ani s použitím chemických prípravkov dosiahnuť po všetkých stránkach čistú, kvalitnú a zdravotne nezávadnú vodu. Pieskovú náplň filtrácie je nutné udržiavať neustále čistú, a preto ju musíte pravidelne aspoň raz za 14 dní preplachovať a najneskôr raz za 2 roky celú vymeniť.

Po vyčistení pieskovej filtrácie nezabudnite dopustiť vodu späť do bazéna. Všeobecne platí, že čím lepšia filtrácia, tým nižšie náklady na bazénovú chémiu. Šetriť by sa nemalo ani na bazénovej hydraulike, ktorá slúži k cirkulácii vody. Zlá cirkulácia vody v bazéne je pozvánkou pre nevítaných hostí, predovšetkým riasy a iné mikroorganizmy.

V lete sa v bazéne, pri nedostatočnej údržbe, skôr alebo neskôr objavia riasy. Majú dostatok kyslíka, tepla aj svetla a vytvárajú nevzhľadný zelený až hnedý povlak. Ten je nevyhnutné rýchlo odstrániť, najlepšie prostriedkom na likvidáciu rias. Ten sa používa už pri dezinfekcii a aplikuje sa aj preventívne, pretože je dokázané, že riasy sa postupom času stanú voči chlóru rezistentné. Preto je dôležitá prevencia. Pamätajte, že ak už bola bazénová voda silne napadnutá riasami, je ťažké v nej opäť obnoviť rovnováhu. V takom prípade už nepomôže ani šokové chlórovanie a vodu bude zrejme nevyhnutné vypustiť a začať od začiatku. Riasy sú považované za živnú pôdu pre baktérie, preto je nevyhnutné ich likvidovať hneď v zárodku.

Problém Príčina Riešenie
Voda je zelená, ale číra. Pri vode s obsahom medi alebo železa sú často hnedé škrvny.
  • Stopy železa z napustenej vody (žltohnedé zafarbenie).
  • Stopy medi od medeného vedenia (tyrkysové zafarbenie).
Hodnotu pH udržujte v rozmedzí 7,0 - 7,4. Šokové chlórovanie pomocou rýchlo rozpustného chlórového granulátu alebo tabliet. Regulujte hodnotu pH, pridajte vločkovacie prípravky a čerstvú vodu, nastálo nechajte bežať obehové čerpadlo.
Voda je hnedá a zakalená. Obsah železa v napustenej vode je príliš vysoký. Riešenie - bod 1.
Voda je čierna a zakalená. Obsah mangánu v napustenej vode je príliš vysoký. Riešenie - bod 1.
Voda je mliečna a zakalená.
  • koloidné organické nečistoty
  • tvrdidlá (anorganické)
  • Rázové chlórovanie (ako bod 1.), pridajte vločkovacie prípravky, nechajte bežať obehové čerpadlo.
  • Upravujte hodnotu pH, pridajte vločkovacie prípravky, nechajte bežať obehové čerpadlo.
Steny bazéna sú klzké. Rast rias. Rázové chlórovanie (ako bod 1.), pridajte prípravok na ničenie rias.
Steny bazéna sú zdrsnené. Usadzovanie nečistôt pri tvrdej vode (vápnik). Odstránenie usadenín: vypustite bazén, použite hĺbkový čistiaci prípravok, hodnotu pH udržiavajte v rozmedzí 6,6 - 7,0.
Vyskytuje sa chlórový zápach, podráždenie očí. Vo vode sa vyskytuje viazaný chlór. Rázové chlórovanie (ako bod 1.), zvýšte prívod čerstvej vody.
Silne peniace vody pri protiprúdových zariadeniach. Do vody sa dostali silne peniace algicídy alebo zvyšky prípravkov na zazimovanie/čistiacich prípravkov. Zvýšte prívod čerstvej vody, nepoužívajte bežné čistiace prípravky pre domácnosti.
Hrdzavenie Hodnota pH je príliš nízka. Zvýšte hodnotu pH na rozmedzie 6,6 - 7,0.
hore