Urban gardening
Už ste počuli o novom trende zvanom Urban gardening? Jedná sa o pestovanie rastlín uprostred mesta. A nemusia to byť len kvety. Pestovať môžete ovocie, zeleninu aj bylinky.
Urban gardening totiž zakladajú a spravujú sami obyvatelia. Je tu pre všetkých, ktorí túžia vypestovať svoje vlastné plodiny a chcú do betónových ulíc priniesť trochu života a sviežosti. Pozrime sa, kde všade môžete záhradníčiť:
Balkón
Malú záhradku si môžete urobiť aj na balkóne. Aby ste využili čo najviac priestoru, zvoľte vertikálne pestovanie. Čo to znamená?
Vyberte si múr natočený k slnku a naňho upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z europaliet. Pri zariaďovaní nepodceňte správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania.
Parapety
Nemáte balkón? Nezúfajte. Zeleninu a bylinky môžete pestovať aj na parapete. Obmedzený priestor si však žiada presnejšie plánovanie. Preto si najskôr premyslite, aké rastliny chcete zasadiť a koľko priestoru budú potrebovať. Na okná sa hodia samozavlažovacie hrantíky. Pre previsnuté druhy voľte závesné nádoby alebo tie, ktoré ľahko pripevníte na zábradlie, poprípade na okenný parapet.
Vnútroblok
Bývate v podnájme a za domom sa schováva tichý vnútroblok? Dohodnite sa s majiteľom a využite priestor na záhradníčenie. Navhrnite ostatným nájomcom, nech sa k vám pridajú. Vypestujete tak nielen viac zeleniny, ale aj nové priateľstvá.
Komunitné záhrady
Vždy ste túžili mať záhradu, ale osud vás zavial na panelákové sídlisko? Nevešajte hlavu. Trendom posledných rokov sú takzvané komunitné záhrady, ktoré vznikajú v Bratislave, Košiciach a ďalších väčších mestách. Môžete si prenajať svoj pľac a pestovať tu kvety, zeleninu, ovocie alebo bylinky, aké vám hrdlo ráči. Komunitné záhrady ale nie sú len o pestovaní rastlín. Ich cieľom je ponúknuť ľuďom nový spôsob trávenia voľného času a tiež nové priateľstvá.
Záhradka z europaliet
Máte na balkóne alebo zdieľanej záhradke dostatok priestoru? Využite svoje šikovné ruky nielen na záhradníčenie, ale aj na výrobu nábytku a závesných systémov. Ideálnym materiálom sú europalety. Sú lacné, ľahké, dostupné a vytvoríte z nich takmer čokoľvek. Stačí ich obrúsiť a nalakovať.
Ako na to sa dozviete v našom článku Ako si vyrobiť nábytok z paliet. Alebo si rovno kúpte hotovú paletu. Ponúkame ich vo farbách biela, antracit, hnedá, pínia, sivá a svetlohnedá.
Sedenie
Z europaliet vytvoríte krásne rustikálne sedenie raz dva. Položte dve palety na seba a na ne naskladajte záhradné podušky, vankúše a deky. Ak chcete, zospodu primontujte pojazdné kolieska.
Stôl
Ako stôl vám poslúži už samotná paleta. Ak si ju chcete vylepšiť, primontujte zospodu kolieska alebo hore položte sklenenú dosku.
Police
Postavte dve europalety na hranu tak ďaleko od seba, ako chcete mať policu dlhú. Spodná časť smeruje dovnútra. Na ňu položte drevené dosky a vytvorte tak police. Ďalšie dosky primontujte nahor, aby vám vznikla dizajnová polica. A máte hotovo.
Kvetináče
Z europaliet vykúzlite aj krásne závesné systémy pre vaše rastliny. Ako na to? Vyrazte kladivom nepotrebné stredové dosky a odložte si ich na zakrytie bokov. Do dvoch vzniknutých "záhonov" vložte netkanú textíliu a pripevnite ju sponkovačkou.
Z paliet môžete vytvoriť aj vertikálny záhon. Opäť vyrazte nepotrebné stredové dosky, ale tentoraz ich pribite na paletu tak, aby po vztýčení europalety vznikli hrantíky. A môžete začať sadiť. Plodiny, ktoré si sami vypestujete, vám budú viac chutiť a navyše pomôžete rozšíriť mestskú zeleň a oživiť betónovú kultúru. Pustite sa do toho. S nami to zvládnete.