Zákon o ochrane oznamovateľov
Radi by sme Vás ubezpečili, že k pravidlám a postupom v oblasti podávania oznámení o možnej protispoločenskej činnosti zákona a ochrany oznamovateľov pristupujeme v našej spoločnosti zodpovedne a v súlade so zákonom.
NA ČO A PRE KOHO SÚ TIETO INFORMÁCIE URČENÉ?
Táto informácia poskytuje základné informácie o spôsobe podávania oznámení spoločnosti HORNBACH - Baumarkt SK spol. s r.o., so sídlom Galvaniho 9, 821 04 Bratislava, IČO: 35 838 949, spoločnosť zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III v odd. Sro, vl. č. 26847/B (ďalej len „Spoločnosť“), vrátane informácií o zodpovednej osobe, ktorá sa zaoberá každým oznámením a informuje oznamovateľa o výsledku šetrenia (ďalej len „Zodpovedná osoba“).
Radi by sme Vás ubezpečili, že k pravidlám a postupom v oblasti podávania oznámení o možnej protispoločenskej činnosti zákona a ochrany oznamovateľov pristupujeme v našej spoločnosti zodpovedne a v súlade so zákonom č. 45/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (ďalej len „Zákon“).
ČO MÔŽE BYŤ PREDMETOM OZNÁMENIA?
Informujte nás o akomkoľvek protiprávnom konaní, ku ktorému došlo alebo má dôjsť v našej spoločnosti a ktoré podľa platných právnych predpisov v Slovenskej republike
- a) má znaky trestného činu,
- b) má znaky priestupku alebo iného správneho deliktu
- c) pôsobí negatívne na spoločnosť.
Informujte nás o akomkoľvek protiprávnom konaní, ku ktorému došlo alebo má dôjsť v našej spoločnosti a ktoré podľa platných právnych predpisov v Slovenskej republike
a) má znaky trestného činu,
b) má znaky priestupku alebo iného správneho deliktu
c) pôsobí negatívne na spoločnosť.
Oznámenia sa môžu týkať napríklad aj týchto oblastí:
- porušenia smerníc spoločnosti HORNBACH, najmä Kódexu správania spoločnosti HORNBACH;
- finančná trestná činnosť, napr. korupcia, podvod, sprenevera, falšovanie, trestná činnosť súvisiaca s finančnými službami a trhom, pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu;
- nedodržiavanie práva na vytváranie združení zamestnancov;
- verejné zdravie;
- verejné obstarávanie;
- bezpečnosť výrobkov a dopravy;
- ochrana súkromia a osobných údajov, ako aj bezpečnosť sietí a informačných systémov;
- nútená práca;
- ochrana životného prostredia, ako je nezákonná likvidácia odpadu a znečistenie vody, a ochrana spotrebiteľa;
- porušenia súvisiace s vnútorným trhom EÚ vrátane porušenia pravidiel EÚ v oblasti hospodárskej súťaže a štátnej pomoci, napríklad porušenia kartelového práva;
- diskriminácia zamestnancov na základe veku, pohlavia, náboženstva alebo iných osobných charakteristík;
- odopretie primeranej mzdy.
Okrem vyššie uvedeného sa môže oznámenie týkať aj porušovania iných právnych predpisov SK alebo interných predpisov spoločnosti Hornbach.
Ďalej je možné oznamovať porušovanie ľudských práv alebo upozornenie na riziko porušovania ľudských práv. Ľudskoprávne riziko je stav, pri ktorom hrozí vzhľadom na skutočné okolnosti s vysokou pravdepodobnosťou porušenie niektorých zákazov uvedených v zákone o povinnostiach náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch § 2 ods. 2 LkSG, napr. zákaz využívania detskej práce, nútenej práce, otroctva, alebo nedodržiavania bezpečnosti práce.
Oznámenie sa môže tiež týkať porušovania pravidiel ochrany životného prostredia alebo upozornenia na ekologické riziká. Ekologické riziko je stav, pri ktorom hrozí vzhľadom na skutočné okolnosti s vysokou pravdepodobnosťou porušenie niektorých zákazov uvedených v zákone o povinnostiach náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch § 2 ods. 3 LkSG, napr. zákaz neekologickej manipulácie, zhromažďovania, skladovania a likvidácie odpadov.
Ak je hlásenie podané v dobrej viere, oznamovateľ sa nemusí obávať žiadnych negatívnych dôsledkov alebo žiadneho iného znevýhodnenia.
KTO MÔŽE BYŤ OZNAMOVATEĽOM?
Oznamovateľom môže byť fyzická osoba, ktorá získala informácie na účely podania oznámenia v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, ale aj samostatne zárobkovo činné osoby, spoločníci, osoby v štatutárnych, riadiacich alebo dozorných orgánoch, dobrovoľníci, stážisti a osoby vykonávajúce činnosť na základe zmluvy o dodávkach, službách, stavebných prácach alebo inej obdobnej zmluvy. Ochrana sa vzťahuje aj na oznamovateľov, ktorí vykonávajú alebo sa snažili vykonávať takéto činnosti.
KTO JE V NAŠEJ SPOLOČNOSTI ZODPOVEDNOU OSOBOU?
Zodpovednou osobou paní Michaela Košatková a Eva Fuzáková. Zodpovedné osoby môžete kontaktovať v prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o osobné stretnutie e-mailom na whistleblowing@hornbach.sk, prípadne telefonicky na čísle +421 421 248 708 777 (v pracovné dni v čase 9:00-17:00 hod).
AKÝM SPÔSOBOM JE MOŽNÉ PROTIPRÁVNE KONANIE OZNÁMIŤ?
Ak chcete oznámiť protispoločenskú činnosť, použite náš interný systém nahlasovania.
Interný systém oznamovania našej spoločnosti umožňuje ústne aj písomné oznámenia:
(a) Zaslaním oznámenia elektronicky prostredníctvom nášho zabezpečeného portálu dostupného TU . Správa bude doručená výlučne do rúk Zodpovednej osoby.
(b) Telefonicky na č. +421 248 708 777
(c) Ak o to oznamovateľ požiada, zodpovedná osoba prijme oznámenie osobne v primeranej lehote, najneskôr však do 14 dní odo dňa, keď o to oznamovateľ požiadal. Oznamovateľ si môže dohodnúť osobné stretnutie so zodpovednou osobou na telefónnom čísle alebo e-mailom uvedeným u zodpovedných osôb.
Alternatívne je oznámenie tiež možné podať prostredníctvom externého oznamovacieho systému na týchto kontaktných údajoch:
Úrad na ochranu oznamovateľov
Online formulár https://formular.oznamovatelia.sk/form/mail
Osobne do podateľne Úradu na ochranu oznamovateľov na adrese Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava.
Telefónne číslo podateľne: 0948 935 239
Podrobnosti dostupné https://www.oznamovatelia.sk/chcem-oznamit/
Prokuratúra – informácie o postupoch urobenia oznámenia a konkrétne oznamovacie kanály sú dostupné na webových stránkach prokuratúry https://www.genpro.gov.sk/generalna-prokuratura-slovenskej-republiky/ spolu pre Generálnu prokuratúru, ako aj aj jednotlivé krajské prokuratúry podľa ustanovenia § 22 ods. 5 Zákona o ochrane oznamovateľov.
Príslušný správny orgán – informácie o postupoch urobenia oznámenia a konkrétne oznamovacie kanály sú dostupné na webových stránkach jednotlivých správnych orgánov, v ktorých kompetencii sa nachádza oznamovaná protispoločenská činnosť.
AKÝ JE POSTUP PREŠETRENIA VÁŠHO OZNÁMENIA
Ak uvediete kontaktné údaje na Vás, zodpovedná osoba, podľa pravidiel zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti v platnom znení, Vám najneskôr do 7 dní potvrdí prijatie oznámenia.
Ak Vaše oznámenie po prvom preskúmaní povedie k dôvodnému podozreniu, že dochádza alebo má prísť k protispoločenskej činnosti, prešetrí zodpovedná osoba tento prípad. Do 90 dní odo dňa potvrdenia o prijatí oznámenia (alebo do 97 dní od prijatia oznámenia, ak sa prijatie nepotvrdzovalo) Vám zodpovedná osoba oznámi výsledok preverenia oznámenia a prípadne prijaté opatrenia.
AKÉ SÚ MOŽNOSTI VAŠEJ OCHRANY?
V prípade podania oznámenia ste chránení pred odvetnými opatreniami.
Ak sa domnievate, že v súvislosti s oznámením bol voči Vám urobený pracovnoprávny úkon, s ktorým nesúhlasíte, môžete do 15 dní odo dňa, kedy ste sa o tomto úkone dozvedeli požiadať Úrad na ochranu oznamovateľov o pozastavenie účinnosti takéhoto pracovnoprávneho úkonu. Kontakt na Úrad pre ochranu oznamovateľov: Úrad na ochranu oznamovateľov, Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava, +421 948 935 166, sekretariat@oznamovatelia.sk.
Pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom, môžete požiadať o poskytnutie ochrany prokurátora. Bližšie informácie k postupu Vám môže poskytnúť na Vaše požiadanie zodpovedná osoba.
Pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je správnym deliktom, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou určenou výpočtom alebo vo výške najmenej 30.000 EUR, môžete požiadať o ochranu príslušný správny orgán, ktorý o správnom delikte koná. Bližšie informácie k postupu Vám môže poskytnúť na Vaše požiadanie zodpovedná osoba.
Ochrana oznamovateľa v rámci trestného alebo správneho konania podľa § 3 a § 5 Zákona
Oznamovateľ má možnosť pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom, podať žiadosť o poskytnutie ochrany prokuratúre.
V prípade oznámenia závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je správnym deliktom, môže oznamovateľ žiadať o poskytnutie ochrany príslušný správny orgán.
Žiadosť o ochranu môže oznamovateľ podať písomne, alebo ústne do zápisnice priamo prokurátorovi, alebo správnemu orgánu príslušnému na konanie o správnom delikte. Ak by sa žiadosť adresovala inému, nepríslušnému, orgánu, ten žiadosť postúpi na príslušný orgán, či prokurátorovi.
Žiadosť musí obsahovať:
- meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa
- miesto výkonu jeho práce a označenie jeho zamestnávateľa;
- ak oznamovateľ žiada o ochranu pre blízku osobu, uvádza aj údaje o blízkej osobe, ak je táto tiež v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi, alebo zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou k zamestnávateľovi oznamovateľa.
Ochrana oznamovateľa pred účinnosťou pracovnoprávneho úkonu podľa § 12 Zákona
Oznamovateľ môže žiadosťou adresovanou Úradu na ochranu oznamovateľov („Úrad“) žiadať v lehote do 15 dní odo dňa, keď sa oznamovateľ dozvedel o pracovnoprávnom úkone (napr. doručenie výpovede), aby Úrad pozastavil účinnosť pracovnoprávneho úkonu (napr. výpovede po podaní oznámenia).
Oznamovateľ sa ale pritom musí domnievať, že takýto úkon zamestnávateľa má súvis s urobením oznámenia, pričom oznamovateľ s týmto úkonom nesúhlasí. V konaní pred Úradom následne zamestnávateľ preukazuje, či úkon mal súvis s oznámením protispoločenskej činnosti.
Úrad bezodkladne pozastaví účinnosť takého pracovnoprávneho úkonu (napr. výpovede), ak sú na to splnené podmienky – žiadosť podal oznamovateľ v uvedenej lehote 15 dní a ak zamestnávateľ nepreukázal Úradu, že úkon nesúvisel s oznámením o protispoločenskej činnosti.
Úrad v takom prípade doručí oznamovateľovi a zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní ochrany vo forme potvrdenia o pozastavení účinnosti pracovnoprávneho úkonu. V opačnom prípade Úrad doručí písomné oznámenie o nepriznaní ochrany.
Úrad oznamovateľa písomne poučí o možnosti podať na súd návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Ochrana, teda pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu (napr. výpovede) platí 30 dní od doručenia potvrdenia o jej priznaní. Táto sa predĺži podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia oznamovateľom na súd.